Hlavní navigace

Golla Chapter - batoh pro městského chodce

22. 7. 2008

Sdílet

Zdroj: Redakce

[firstpagebreak title=Funkční design z Finska]Značku Golla možná znáte z různorodých tašek a obalů na všemožnou mobilní techniku. V nabídce této mladé finské firmy však něco donedávna chybělo: batohy. Aktuální kolekce pro rok 2008 je již konečně obsahuje.

Golla Chapter se od ostatních batohů z nové kolekce odlišuje pouze jinou barevnou kombinací - tvar i funkce jsou u všech stejné. Batoh Chapter je mezi dostupnými barvami nejstřídmější - černý zvenku a krémový zevnitř. Svou velikostí se řadí spíše k menším batohům, i když jeho nosnost se nakonec ukázala v dobrém světle.

Nic pro turisty

Již od pohledu je zřejmé, že tento batoh je určen jednoznačně do města; je štíhlý, elegantní a neobsahuje obvyklou dávku turistických funkcí. Prostě jednoduchý obal pro věci denní potřeby ve škole či v práci, který lze klidně nosit i v kombinaci s formálním oblečením. Díky úspornému profilu si jej většinou nebudete muset sundat ani v městské hromadné dopravě a bez problémů jej mohou užívat i osoby menšího vzrůstu.


Posledním úložním prostorem je malá kapsička přístupná z vrchní strany batohu, do které se vejdou klíče, mobil nebo i peněženka

Úložný prostor batohu je rozdělen na tři hlavní části. Přímo na zádech budete mít notebook, ke kterému se přistupuje z boční strany. Má zvlášť polstrovaný prostor se zajištěním. Batoh je stavěný pro notebooky do velikosti 15,4" a neobsahuje žádnou možnost přizpůsobení pro menší notebooky. Bez větších problémů jej ovšem lze používat i s 13,3" notebookem, který se v prostoru nebude pohybovat.

S dostatečným objemem

Střední část je velmi dobře přístupná díky možnosti širokého otevření a neobsahuje žádné další kapsy či dělení. Kromě adaptéru k notebooku se do ní vejde dostatek příslušenství - klidně i několik knih většího formátu nebo desky či šanon na dokumenty. Mírně problematická může být barva vnitřku, která se časem jistě zašpiní.

Přední část je o něco užší a menší než prostřední. Slouží hlavně na menší věci - například klíče, peněženku, mobil, tužky a podobně. Pro lepší orientaci obsahuje čtveřici oddělených kapes vytvořených z poloprůsvitné síťoviny, díky které rovnou vidíte, co v nich je.

[pagebreak title=Zádová část, ergonomie a hodnocení]

 

V horkých dnech nepotěší

Batohy i brašny by měly dosahovat jistou míru odolnosti vůči dešti, což Golla Chapter splňuje. Není sice stavěná na pořádný slejvák - ten by zřejmě prosákl přes zipy dovnitř, bez problémů však vydrží běžný déšť. Povrch se zároveň lehce ošetřuje - stačí setřít mokrou houbou a batoh je opět jako nový.

Zádová část je téměř zcela rovná a pokrytá materiálem, který svým povrchem připomíná neoprén. Obsahuje pouze náznak větrání, který nemá valný účinek a v parných dnech se proto nelze vyhnout propocení.


S použitými zipy se rychle a jednoduše manipuluje

Pohodlí a ergonomii přitom nelze nic většího vytknout - umístění ramenních popruhů je dobré a umožňuje dobré přizpůsobení. Při běžném použití je menším problémem pouze pomalejší přístup ke všem kapsám - bez kompletního sundání batohu se k nim nedostanete. Na druhou stranu nabízejí slušnou ochranu proti zlodějům.

Všechny použité materiály jsou z polyesteru a kvalita šití byla na testovaném kusu bez problémů. Pochvalu si zaslouží použití odolnějšího a lehce omyvatelného materiálu na spodní straně. Neotřelý a zajímavý je i design zadní strany s jednoduchým a nenápadným motivem.


Zajímavým prvkem designu i funkčnosti je držadlo na horní straně, díky kterému lze batoh velmi pohodlně nosit i v ruce

Shrnutí a hodnocení

Golla Chapter je elegantní městský batoh na notebook s dostatečnou funkční výbavou a vnitřním prostorem. Kromě vzhledu může oslovit právě úspornou velikostí a také velmi praktickým držadlem, se kterým jej lze velmi pohodlně nosit či držet v ruce. Vnitřní prostor bohatě postačuje pro běžnou denní výbavu při cestách do školy nebo do práce - svačinu, knihy, sešity či šanon bez problémů unese. To vše navíc za sympatickou cenu.

Klady a zápory

+ elegantní design
+ štíhlý profil
+ možnost pohodlného nošení v ruce

- zádová část nemá dostatečné větrání
- do kapes se nelze rychle dostat
- světlý vnitřek je náchylný na zašpinění

Informace

Zapůjčil:              MD Distribution, spol s r.o.
Cena:                  1 490 Kč