Hlavní navigace

Google začal doporučovat konkurenční vyhledávače a prohlížeče (aktualizováno)

14. 6. 2019

Sdílet

Aktualizováno 14. června 2019

Google pravděpodobně zahájil další vlnu ballot screenu. Vůbec poprvé jsme nucený výběr alternativního prohlížeče a vyhledávače objevili i na jiném telefonu než Pixelu. V tomto případně šlo o Sony Xperii X Compact.

Ballot screen Xperii X Compact Ballot screen Xperii X Compact

Aktualizováno 3. června 2019

Tzv. ballot screen již zamířil mezi první uživatele. Po spuštění Play Storu vyskočí slibované obrazovky s výběrem alternativních prohlížečů a vyhledávačů. V první kategorii Gogle doporučuje Chrome, Operu, Edge, Firefox a málo známý Puffin. Ve druhém pak kromě jeho vyhledávače najdeme ještě Seznam, DuckDuckGo, zelenou Ecosii a ruský Yandex.

Poměrně netradiční výběr vzhledem k tomu, že Google chtěl seznam dynamicky měnit dle popularity v jednotlivých regionech. Výběr je zatím – zdá se – pro všechny uživatele stejný. Stejný software se objevil na seznamu Pavla Misáka (kterému děkujeme za poskytnutí screenshotů) i Přemysla Vaculíka z Dotekománie.

Obrazovky s výběrem alternativ se zřejmě nejprve dostaly k uživatelům googlovských Pixelů, na redakčních telefonech jiných značek jsme je zatím neviděli.

Ballot screen od Googlu zamířil do Česka Ballot screen od Googlu zamířil do Česka (foto: Pavel Misák)

Původní článek z 18. dubna 2019

Před měsícem jsme se dozvěděli o dalším ústupku, který Google udělá v Evropské unii v důsledku čtyřmiliardové pokuty za zneužívání dominantního postavení na mobilech. Evropským uživatelům dá na Androidu na výběr z alternativních prohlížečů a vyhledávačů, podobně jako v minulosti musel Microsoft doporučovat jiné vyhledávače ve Windows v tzv. ballot screenu.

Na Androidu uživatelé mohou instalovat libovolné prohlížeče i vyhledávače a nastavovat je jako výchozí, fungovalo to tak vždy. Teď ale Google proces trochu zjednoduší, aby vyhověl úředním pokynům. V nadcházejících týdnech aktualizuje obchod Play Store, který následně po dalším spuštění zobrazí dvě nová okna s výběrem softwaru.

TIP: Utíkáme ze spárů Googlu: 10 jeho produktů a jejich alternativy

MMF23

Firma dnes ukázala, jak tyto obrazovky budou vypadat (viz screenshoty v naší galerii). Na první si uživatelé vyberou z pěti různých vyhledávačů, na druhé z pěti prohlížečů. V seznamu již budou i ty předinstalované (tudíž i Chrome a Google Search), zbytek pětky se vyplní dle popularity u uživatelů, což se bude zřejmě odvíjet od regionálních žebříčků. Mezi vyhledávači je na demo snímku vidět i český Seznam, kromě něj je tam Qwant, DuckDuckGo a Ecosia. U prohlížečů vidíte Firefox, Edge, Operu a Puffin.

Po instalaci alternativních řešení pak Google ještě ukáže instrukce, jak si přidat ikonku aplikace či vyhledávací widget na plochu. V případě prohlížečů se v aplikacích objeví i zkratka vedoucí do nastavení, kde půjde Firefox a spol. nastavit jako výchozí.

Byl pro vás článek přínosný?