Hlavní navigace

Google chce svět obklopit 360° videem. Stačí k tomu mobil v kartonové krabici

29. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Před rokem Google představil Cardboard – jednoduchou náhlavní VR sadu slouženou z kartonového papíru, čoček, magnetu, gumiček a vašeho mobilu. Takový Oculus Rift pro chudé. Po 12 měsících můžeme bilancovat. Celkově se prodalo přes milion Cardboardů a vývojáři vytvořil pár desítek aplikací. A co je hlavní, ani po roce Google tento projekt nezabalil, ale naopak jej ještě rozšiřuje.

" width="640" frameborder="0" height="360">

Včera na I/O uvedl novou verzi „krabice“. Podporuje větší telefony (až do 6" úhlopříčky), jednodušeji se skládá a navíc obsahuje nové tlačítko. Vylepšen byl také software, Cardboard nově podporuje i iPhony.

Na co koukat

Co obsah? YouTube nově podporuje sférická 360° videa, takže kdo má patřičnou výbavu, může skládat panoramatické klipy, ve kterých se můžete jako divák otáčet.

 

Profíky nechal vytvořit zajímavé Spotlight Stories pro domácí zábavu, do škol zamíří s programem Expeditions. Představte si, že děti ve škole učí o pravěku nebo Měsíci. S Expeditions se mohou do nepřístupných míst vypravit a rozhlížet se dokola, jak to tam vypadá (vypadalo).

" width="640" frameborder="0" height="360">

Natočit 360° video není žádná sranda, proto Google přišel s projektem Jump. Je to soustava 16 synchronizovaných kamer umístěných v kruhu. Každá si točí vlastní kousek scény. Výsledek se spojí až na serverech Googlu.

Google Cardboard Jump Google Cardboard Jump

Firma ukazovala, že její program dokáže nejen sjednotit barevné podání a expozici kamer, aby v panoramatu nebyly viditelné hranice, ale zároveň dokáže plynule spojit i objekty nacházející se na více snímcích.

Google Cardboard Jump

Magie spočívá v tom, že záběry sousedních kamer se překrývají. Díky více perspektivám software pochopí hloubku scény, tudíž může vytvořit i jednoduchý prostorový model. Když má tohle, dovede snímky zachycující jeden objekt správně natočit a spojit. A to dokonce stereoskopicky (3D), s nasazeným Cardboardem uvidí každé oko trochu posunutý obraz. Výsledek se pak uloží na YouTube.

" width="640" frameborder="0" height="360">

Zní to velmi povrchně, ale Google tu svou magii více nepřiblížil. Prý to prostě funguje. Na Jumpu spolupracuje s firmou GoPro, která vyrábí stejnojmenné akční kamerky. Jump však nebude pro každého. Cenu samotného modulu zatím neznáme, ale 16 kamer Hero4 vás vyjde na 160 000 Kč. Nic pro amatéry, ale profíci dostanou do rukou nový nástroj, jak se vyřádit a nabídnout pohlcující zážitek.