Hlavní navigace

Google chrání soukromí jen u celebrit. Ostatním Gmail bez milosti otevřel

14. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Před týdnem Googlu odhalil funkci, díky které budete moci druhé straně napsat e-mail, i když neznáte adresu. Stačí, aby dotyčný člověk měl účet Google+ a v Gmailu aktivovanou funkci, že jej může e-mailem kontaktovat kdokoliv ze sítě. Adresu mu sice nezobrazí, dokud druhá straně neodepíše, ale plnit schránku spamem může.

Gmail a Google+: kdo vás může kontaktovat
Gmail a Google+: kdo vás může kontaktovat

Agentura Reuters přímo od Googlu zjistila, že firma neměří všechny stejným metrem. U celebrit, tedy hodně sledovaných lidí na G+, automaticky nastavila, že je může kontaktovat pouze člověk, kterého samy mají v kruzích. To znamená, že Bradu Pittovi nenapíšete, pokud vás také nesleduje (nebo si funkci nepřenastavil). U všech ostatních (tedy i u vás) ale Google automaticky nastavil, že je může e-mailem oslovit kdokoliv ze sítě.

Tuto volbu můžete změnit v nastavení Gmailu. Na výběr máte, že vás nemůže kontaktovat vůbec nikdo, nebo jen lidi z vašich kruhů, rozšířených kruhů (tedy kruhů lidí z vašich kruhů) nebo všichni. U citlivé funkce tak Googlu zvolil metodu opt-out místo opt-in. Funkci proto musíte zpětně vypnout, nikoliv explicitně zapnout.

 

Zdroj: Reuters via The Verge