Hlavní navigace

Google Cloud Print v praxi: tiskněte odkudkoli kamkoli

24. 2. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Co je Google Cloud Print?

Google Cloud Print je zatím ne zcela doceňovaná služba, s jejíž pomocí lze odesílat tiskové úlohy z prakticky libovolného místa na tiskárnu fyzicky připojenou v jiném místě. Za běžných okolností byste k podobnému výsledku dospěli, pokud vůbec, po poměrně zdlouhavé konfiguraci síťových sdílení a oprávnění. S Cloud Print to zvládnete doslova za několik klepnutí.

Výhodou je nezávislost na platformě. Tento způsob sdílení tiskáren funguje bez nutnosti instalovat dodatečný software (kromě prohlížeče Chrome), a to ve Windows, v Linuxu nebo také v OS X. Využívat ho můžete též z chytrých telefonů s Androidem a iOS.

Co můžete dělat s Google Cloud Print?

Google Cloud Print umožňuje odeslat z libovolného místa jakýkoli dokument nebo obrázek do tiskárny. Jeden příklad za všechny: pokud doma nemáte možnost tisku a chcete si vytisknout dokument na tiskárně v zaměstnání, můžete použít službu Cloud Print a poslat tisk do práce, kde na vás výtisk bude čekat. Skrze tuto službu může též tisknout/převádět webové stránky a další dokumenty do formátu PDF, které následně lze uložit do svých Dokumentů Google. To může být užitečné například v případě, kdy dokumenty z této online kanceláře synchronizujete mezi svými počítači, třeba pomocí softwaru a služby s názvem InSync. V podstatě se dá říct, že pokud občas potřebujete něco vytisknout z nějakého zařízení na jiném, může být Google Cloud Print tím, co hledáte.

Co budete potřebovat?

Tady máte „nákupní lístek“:

  1. Webový prohlížeč Google Chrome.
  2. Běžnou tiskárnu, případně tiskárnu s podporou tisku přes Internet. Použitelná je prakticky každá tiskárna, ale proces nastavení se liší v závislosti na typu.
  3. Pokud se nejedná o tiskárnu s implementovanou podporou tisku přes Internet, budete potřebovat ještě počítač s internetovým připojením, k němuž je tiskárna připojena.
  4. Účet Google. (Pokud nemáte, můžete si ho založit).

Jakmile máte všechno připraveno, můžete začít a nastavováním.

Jak nastavit Google Cloud Print?

Existují dva způsoby, jak napojit tiskárnu ke službě Google Cloud Print. Některé nové tiskárny s připojením k Internetu můžete propojit s Googlem přímo skrze jejich nastavení. Tento proces se liší podle tiskárny, takže pokud si nebudete vědět rady, navštivte oficiální stránku, kde zjistíte, zda je vaše tiskárna kompatibilní, a pokud ano, jak ji nastavit. Máte-li tradiční tiskárnu, která je připojena pouze k počítači, instalační proces je vždy stejný. Stačí postupovat podle následujících kroků:

Nejprve se ujistěte, že máte vše připraveno, tedy především zda je tiskárna připojena k počítači, a že na ní můžete tisknout.

Poté, co vše zkontrolujete, otevřete Chrome a klikněte na ikonu klíče v pravém horním rohu.

Zvolte položku Možnosti.

Otevře se stránka s nastavením, kde v levém menu klepněte na tlačítko Pod pokličkou.

Pokud se vám nechce proklikávat nastavením, zadejte do adresního řádku adresu chrome://settings/advanced.

V dolní části stránky najdete sekci Google Cloud Print a v ní tlačítko Přihlásit se do služby Google Cloud Print, na které klepněte.

V následujícím okně se přihlaste pomocí svého účtu Google. Jestliže již v Chrome používáte synchronizaci dat a nastavení skrze tento účet, bude požadavek na přihlášení přeskočen a vystačíte pouze se stiskem tlačítka Finish printer registration.

Tento krok povolí tzv. Cloud Print Connector na vašem počítači.

Pokud se během tohoto procesu objeví zpráva s tlačítkem Dokončit registraci tiskárny, potvrďte ho.

Jestliže vše proběhlo správně, zobrazí se potvrzení, jehož součástí bude též odkaz Manage your printers.

Klepněte na tento odkaz a přejděte do sekce Printers, kde se můžete podívat, jaké tiskárny jsou skrze Cloud Print dostupné.

Chcete-li vyzkoušet nové nastavení, zkuste něco vytisknout přímo z prohlížeče Google Chrome (například tuto stránku). Používejte přitom položku Tisk, která je v menu pod ikonkou klíče v pravém horním rohu, nikoli zkratku Ctrl+P! Když se objeví možnosti tisku, v rozbalovacím menu Cíl by měla být položka Tisknout pomocí služby Google Cloud Print.

Zvolte tuto možnost a klepněte na Tisk. Následně budete vyzváni k výběru jedné z vašich tiskáren, které můžete využívat pomocí Cloud Print.

Vyberte některou z nich. Za předpokladu, že vše funguje správně, by zvolená tiskárna měla vytisknout dokument.

Další kouzla a čáry s tiskem v oblacích

Pokud jste postupovali podle pokynů uvedených v předchozí části, už víte, jak vytisknout webovou stránku, což, jak jistě uznáte, není nic světoborného. Google Cloud Print toho ale umí mnohem více, což je právě důvod, proč o této službě píšeme.

Tisk z chytrého telefonu

Google Cloud Print je pochopitelně podporován na chytrých telefonech s operačním systémem Android. Přímou podporu vzdáleného tisku tak například najdete v aplikaci Dokumenty Google pro tento systém. Můžete také použít aplikace třetích stran, jako jsou Cloud Print, PrinterShare Mobile Print a Easy Print, přidávající podporu vzdáleného tisku z telefonu s Androidem do ostatních aplikací.

Aplikaci Cloud Print stačí propojit s účtem Google, povolit jí přístup ke Google Cloud Print a zvolit tiskárnu, na níž chcete z telefonu tisknout.

Pak ve kterékoli aplikaci umožňující sdílení zvolíte jako cíl Cloud Print a dostanete nabídku s několika možnostmi, co a jak se má vytisknout. Následně se to, co jste nasdíleli, vytiskne na tiskárně připojené k počítači.

Majitelé jablečných telefonů a tabletů iOS mohou vyzkoušet program PrintCentral Pro pro iPhone a iPod touch nebo pro iPad, se kterým mohou tisknout skrze Google Cloud Print.

V podstatě skoro každé chytřejší mobilní zařízení může využít služeb cloudového tisku pomocí mobilních webových aplikací od Google – stačí navštívit m.google.com na mobilním zařízení a můžete začít.

Tisk z jednoho počítače na druhý

Jestliže podle postupu „Jak nastavit Google Cloud Print?“ nastavíte službu na více počítačích, budou se vám jimi poskytované tiskárny zobrazovat společně v seznamu tiskáren, na které můžete tisknout. Stačí tedy, stejně jako v předchozí ukázce, v prohlížeči Google Chrome zvolit tisk a pak v možnostech v rozbalovacím menu Cíl položku Tisknout pomocí služby Google Cloud Print. V dalším dialogu by se měly nabídnout všechny tiskárny na všech počítačích, jež jste připojili do této služby.

Sdílení tiskáren

Tiskárnu můžete sdílet s ostatními uživateli. Stačí na stránce https://www.google.com/cloudprint/manage.html#printers označit tiskárnu, na které chcete umožnit tisk ostatním, a pak klepnout na tlačítko Share.

Do pole v dolní části dialogu vyplníte adresy uživatelů, kterým chcete poskytnout práva (v případě, že používáte Gmail a Kontakty Google, můžete po napsání prvních písmen vybírat jména z adresáře), a pak kliknete na tlačítko Share. Tím se uživatel objeví v seznamu oprávněných.

Podmínkou funkčního sdílení je, aby uživatel, který chce na vaší tiskárně tisknout, používal službu Google Cloud Print právě s tou adresou, které jste dali oprávnění.

Správa tiskových úloh

Na stránce https://www.google.com/cloudprint/manage.html#jobs můžete kontrolovat veškeré úlohy, zaslané přes Google Cloud Print. Kromě názvu dokumentu, zvolené tiskárně a času tisku můžete sledovat, s jakým výsledkem tisk proběhl.

Jak vidíte, možnosti vzdáleného tisku služba Google Cloud Print posunula o další kroky dál, a byla by škoda toho nevyužít. Pro další informace doporučujeme navštívit oficiální web této služby.

Inspirováno článkem Google Cloud Print: It’s Actually Awesome, and Here’s How to Set It Up na serveru Lifehacker.