Hlavní navigace

Google do chytrých hodinek přidal radar. Ovládat se budou i bez dotyku [I/O 2016]

23. 5. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Loni na I/O firma ukázala, že pracuje na miniaturním radaru ((tzv. projekt Soli), který by bylo možné integrovat i do drobné elektroniky. Dovtípili jsme se, že nejspíš bude sloužit k bezdotykovému ovládání. To Google potvrdil na letošním ročníku konference. Jeho vývojová divize ATAP představila radar integrovaný v chytrých hodinkách.

První prototypDruhý prototyp
První a druhý prototyp

Ještě loni byl radar příliš velký a energeticky náročný, takže by se do hodinek rozhodně nevešel. I samotné vývojové desky se Snapdragonem 400 a Intel Atomem měly větší formát. V průběhu roku se ale Googlu podařilo společně s LG radar integrovat nejdříve do pásku hodinek a teď už konečně i do samotného těla. Na spodní straně se objevila menší brada s mikrovlnným snímačem pracujícím v pásmu 60 GHz.

Třetí prototyp
Třetí prototyp

Čip je teď třikrát menší, jeho příkon klesl z 1,2 W na 0,054 W a Google provedl i softwarové úpravy, díky kterým se výpočetní nároky snížily 256×. Čip v hodinkách dokáže analyzovat rychlostí 18 000 fps, takže má přesně zachytit i nejdrobnější pohyby.

Funkce ovládané přiblíženímFunkce ovládané přiblížením
Funkce ovládané přiblížením

K čemu bude radar v hodinkách dobrý? Nebudete muset při ovládání zakrývat prstem už tak malý obraz. Google na prototypu ukázal dvě různá gesta. Přiblížením/oddálením dlaně je možné měnit úroveň zobrazených detailů. „Škrábání“ palce a ukazováčku o sebe zase nahrazuje digitální korunu při listování nabídkami.

Funkce ovládáné gestemFunkce ovládáné gestem
Funkce ovládané gestem

Jak to funguje v reálu, můžete vidět na následujícím videu v čase 28:45.

" frameborder="0" height="360" width="640">

Radar ale nemusí být pouze součástí hodinek. Google na I/O oznámil spolupráci se známou audio značkou JBL, která chce funkci integrovat do reproduktorů a přehrávačů. Pomocí gest byste mohli regulovat hlasitost, přeskakovat skladby atp.

 

Vývojový kit lze použít i k dalším účelům. Na britské Univerzitě v St Andrews dokázali pomocí radar rozpoznávat různé materiály. Dokonce poznali rozdíl mezi mlékem a vodou nebo hliníkem, mědí a ocelí. Sám Google chce technologii dostat do aut, kde byste pomocí ní mohli ovládat palubní počítač nebo spárovaný mobil.

MM_AI

" frameborder="0" height="360" width="640">

Zdroj: Google

Byl pro vás článek přínosný?