Hlavní navigace

Google má vlastní ARM procesor Tensor. Vymyká se AI jádry a bezpečností, bude v Pixelech 6

5. 8. 2021

Sdílet

Zdroj: Google
Google vstoupil do elitního klubu výrobců telefonů, kteří mají svůj vlastní SoC. Jeho čip Tensor má proti ostatním mít nejlepší schopnosti umělé inteligence a zároveň údajně i nejlepší bezpečnost.

Dlouho se ví o tom, že Google vyvíjí vlastní čipy. Jen asi nebylo jasné, jaké a pro co. Nakonec teď ale přichází i s regulérními procesory: internetový gigant přidává do klubu těch, kdo mají vlastní SoC pro mobilní telefony. Firma oznámila, že v nadcházejících přístrojích série a Pixel 6 bude její vlastní procesor pojmenovaný Tensor. Jde samozřejmě o CPU s architekturou ARM a vypadá to, že roli v jeho zrodu hraje i Samsung.

Vydání je ještě nějakou dobu vzdálené, takže jde ještě jen o jakési preview, ne o uvedení na trh. V rámci marketingostřelecké přípravy Google odhalil první informace o telefonech řady Pixel 6 webu The Verge, a soustředil se přitom zejména na onu premiéru vlastního mobilního procesoru.

Procesor se jmenuje Tensor, což má zřejmě být odkaz na akceleraci umělé inteligence (ASICy Googlu pro toto použití v datacentrech se jmenují TPU, Tensor Processing Unit). Právě tato akcelerace bude asi klíčové odlišení tohoto ARM čipu od konkurenčních a je přímo z dílny Google. Jak tomu u ARM procesorů chodí, Google totiž asi licencoval architekturu jader Cortex od ARMu a nejspíš převzal také GPU. Modem je opět pravděpodobně licenční. Výkon GPU a CPU by podle Googlu proto měl být na stejné úrovni, jako budou mít špičkové procesory konkurence, tedy Snapdragony od Qualcommu a Exynosy od Samsungu.

TPU v mobilu

Vklad Google je zaprvé v oné akceleraci AI. Tensor bude mít blok pro výpočty neuronových sítí/strojového učení a na něm založeného softwaru, navržené přímo Googlem. Přičemž je možné, že technologie je částečně sdílená nebo ovlivněná velkými datacentrovými akcelerátory TPU. Použití neuronových sítí je velmi silně zastoupeno v oblasti zpracování obrazu a AI blok Tensoru tak asi je současně i pokračovatelem speciálních přídavných akcelerátorů Pixel Visual Core pro fotografii, s kterými Google do oblasti vlastních čipů pro mobily vstoupil prvně v roce 2017.

Zatímco CPU a GPU mají být stejně dobré, jako u konkurenčních čipů pro Androidy, právě touto akcelerací AI se má čip Googlu vymykat, firma slibuje, že bude výrazně lepší než u ostatních výrobců procesorů. Není však uveden nějaký výkon v TOPS nebo jiné objektivní údaje, takže toto teprv bude muset být nějak doloženo v reálu. Zatím je v tom tedy pro nás podstatné hlavně samotné oznámení, že Google bude mít vlastní želízko v ohni.

https://twitter.com/madebygoogle/status/1422228884121133062

Titan M2

Druhý vlastní vklad a opět prý „diferenciátor“ proti konkurenci má být v bezpečnosti. Do procesoru Tensor bude integrovaný bezpečnostní blok či jádro, ale současně bude v telefonech také čip Titan M2, což je bezpečnostní koprocesor, které by se možná dalo přirovnat v TPM v počítačích. Ovšem funkcionalita asi bude širší, spíš podobná T2 u Apple. Jde o navázání na také samostatný čip Titan M z roku 2018 (telefony Pixel 3 a 3 XL). Toto jádro bude řešit šifrování, kontrolovat integritu systému, budou v něm uložené šifrovací klíče, certifikáty nebo otisky prstu a další citlivé věci.

Toto má telefonům série Pixel 6 dodat údajně nejlepší bezpečnost na trhu, která prý má nejvíce různých vrstev ochrany. Opět ale asi platí, že do značné míry může jít jen o marketing (Google například uvádí, že toto tvrzení opírá o to, že ochrana používá integrované funkce v SoC a zároveň onen samostatný čip; a čím víc čipů, tím víc...). Zda to opravdu přinese praktické rozdíly a zda jsou velké sliby opodstatněné, to teprve bude třeba ověřit.

Custom čip vyrobený ve spolupráci se Samsungem

Pro nás by bylo zajímavější mít víc konkrétních informací o hardwaru, ty ale Gogole neuvádí. Něco však prosáklo neoficiálně. Podle informací kolujících po internetu je Google Tensor dílo spolupráce se Samsungem. Nejde tedy o vlastní čip ve stejném smyslu, jako má vlastní procesory Qualcomm, Samsung nebo Apple. LSI divize Samsungu totiž nabízí návrh custom čipů pro velké zákazníky, podobně jako AMD nabízí vývoj APU pro herní konzole. To pak vypadá tak, že Samsung dodá základy a ty bloky a IP, které si klient nechce navrhnout sám, ovšem část komponent a IP dostane od zadavatele, aby k nim „dodělal zbytek“. Zde to budou právě ty bezpečnostní a AI funkce od Googlu.

Výsledný čip tedy bude prakticky určitě vyráběn na výrobním procesu Samsungu (pravděpodobně 5nm) a mohli bychom ho chápat vlastně jako takový upravený Exynos. Konfigurace procesorových jader by proto mohla být hodně podobná a také možná Google Tensor převezme od Samsungu modem a 5G konektivitu, kterou Google vlastní nemá.

Otevřená je otázka, jaké bude integrované GPU. Příští generace Exynosu (2200) totiž prý bude mít GPU s architekturou RDNA nebo RDNA   licencované od AMD, bude tedy používat grafiku Radeon. Ovšem může se sukázet, že Google Tensor bude založený spíše na technologiích z nynějšího čipu Exynos 2100, který má GPU ARM Mali a CPU jádra Cortex-A78 a Cortex-X1. Případně může Google konzervativně vzít grafiku ARM Mali, ale CPU jádra už budou nová. Pokud by totiž byly použité stejné architektury jako v Exynosu 2100, byl by Tensor pozadu za novou generací procesorů Qualcommu a Samsungu.

Telefony Pixel 6 a Pixel 6 Pro mají být podle Googlu plně konkurenceschopné v kategorii vlajkových lodí. Google s nimi tedy už nebude mířit na o něco nižší cenovou příčku jako dosud, ale přímo proti nejdražším telefonům ostatních výrobců Androidů. Cena tedy bude vysoká, dost možná možná i 1000 $.

Pixel 6 Pro bude mít úhlopříčku 6,7 palce a displej s rozlišením QHD nebo lepším, také bude používat 120Hz obnovování. Vzadu jsou tři kamery (širokoúhlý hlavní senzor, ultraširokoúhlý senzor a 4× optický zoom pro telefoto). Levnější Pixel 6 bude mít jen 6,4palcovou úhlopříčku a nižší rozlišení („FHD+“) s 90Hz frekvencí. A také ve fotoaparátu ubude onen telefoto senzor. Zřejmě by i mohl mít méně paměti. Obě zařízení ale budou mít stejný procesor Tensor s jeho zmíněnými novinkami. Také má být přítomný senzor otisku prstu v displeji.

CS24

Vydání obou telefonů a tím i jejich procesoru Tensor má nastat na podzim.

Galerie: Telefony Google Pixel 6 a Pixle 6 Pro a ARM procesor Google Tensor

Zdroje: The Verge, AnandTech

Byl pro vás článek přínosný?