Hlavní navigace

Google Now míří do Česka. Už se učí odpovídat, vyhledávat na pozadí i v aplikacích

11. 8. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Magazín Droidik si včera jako první všiml, že Google v Česku postupně spouští funkci Now on Tap (u nás jako „Chytré karty na dotek“. Ta od loňska funguje v Androidu 6.0, ale dostala se jen do světově významných jazyků. Funkce se stará o kontextové vyhledávání na webu a aplikacích.

" width="560" frameborder="0" height="315">

Pokud se budete s kamarádem na chatu bavit o nějakém filmu, podržením kolečka ze systémové lišty vyvoláte nabídku, která prozradí detaily o zmíněném snímku. Kdybyste vyfotili Eiffelovku, Now on Tap vám prozradí, co je to za budovu. Kontext vyhledává také o lidech, hudbě nebo zajímavých místech. Umí rovněž přeložit text na displeji.

Chytré karty na dotek jsou v češtině zatím dostupné jen pro část uživatelů, Google jako obvykle funkci spouští vzdáleně na serveru, není to čistě záležitost aktuální verze aplikace pro Android.

 

Zato Google Now („Chytré karty“) už v češtině dávno fungují, od loňska dokonce přijímají české dotazy. Co zatím oproti angličtině chybí, jsou hlasové odpovědi a možnost poslechu příkazu „Ok Google“ na pozadí. Obojí je zdá se také na cestě.

Ok Google v češtině
Ok Google v češtině 

Pavel Misák včera večer na G+ ukazoval nového průvodce nastavením odposlechu „Ok Google“. Za pár minut jsem novinku viděl i u sebe na telefonu (Nexus 5X s Androidem 7.0). Průvodce mě vyzval, aby znovu třikrát nadiktoval zmíněný příkaz. Odposlech při vypnuté obrazovce nebo při aktivních jiných aplikací ale stále nefunguje, i příslušná položka v nastavení je nadále zašedlá. Příkaz „Ok Google“ tak reaguje jen ve vyhledávači a na domovské obrazovce.

Ok Google by měl fungovat i na pozadíNastavení Ok Google
Ok Google by měl fungovat i na pozadí | Nastavení Ok Google

Shodou okolností jsem pár minut poté zkoušel pomocí hlasu nastavit budík. A Google mi překvapivě odpověděl příjemným ženským hlasem v češtině, dosud nic takového nedělal. Když jsem to zkusil zopakovat podruhé, potřetí a počtvrté, tak už aplikace mlčela. Na popáté opět zopakovala, kdy že mě to vzbudí.

Plnohodnotná asistentka v češtině je tedy evidentně blízko. Je možné, že bude oficiálně spuštěna při oznámení nových Nexusů a finální verze Androidu 7.0. Při podobných událostech Google často oznamuje, že služba X je odteď dostupná v Y nových zemích. Za měsíc tak snad budeme vědět více.