Hlavní navigace

Google znovu řeší pirátství obrázků. Do vyhledávače přidá jména autorů

15. 10. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Začátkem roku Googlu upravil vyhledávač obrázků. Zrušil v něm tlačítko pro přímé zobrazení snímku, pro získání plné velikosti musí uživatel kliknout a navštívit zdrojový web.

Firma reagovala na stížnosti fotobank ale i médií, protože přímé zobrazení připravilo média o návštěvnost a zjednodušilo „nelegální“ stažení/využití. Běžné obrazové formáty totiž nedisponují ochranou DRM a vlastníci práv nemají jak regulovat přístup ke svým dílům.

Informace o autorovi v Google Images Informace o autorovi v Google Images

Po osmi měsících Google přidává další krok. Ve vyhledávači se pod náhledem objevil nový odkaz Informace o autorech obrázku. Když na něj kliknete, vyskočí malé okno informující o autoru fotografie a zprostředkovateli (credits, v české verzi nepřesně přeloženo jako „informace“). Zprostředkovatelem může být například fotobanka nebo zpravodajský web, který má licenci k nakládání s fotkou.

MM_AI

Google na funkci spolupracoval s fotografickým konsorciem CEPIC (sdružuje evropské fotobanky a tiskové agentury) a organizací IPTC, které spravuje stejnojmenný formát metadat, která lze stejně jako známější EXIF přibalovat k fotografii. Zatímco EXIF ukládá informace zejména o technice (model fotoaparátu, použitý objektiv, nastavení expozice, geolokace), IPTC nese textové údaje o autorovi, klíčových slovech apod. Ty můžete sami přidávat či upravovat v každém slušném editoru nebo správci fotografií.

Úprava metadat IPTC v Zoner Photo Studiu Úprava metadat IPTC v Zoner Photo Studiu

Nová funkce ve vyhledávači Googlu má pomoci identifikovat původní autory a objevit i jejich další tvorbu. Rozšířenosti ale brání fakt, že naprostá většina fotografií na webu metadata IPTC neobsahuje. Zatím.

Byl pro vás článek přínosný?