Google rozdává. Písmo Roboto z Androidu a Chrome OS je teď open source

27. 5. 2015

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: loriklaszlo – Depositphotos
Ilustrační obrázek

Písmo Roboto, který se poprvé objevilo v systému Android 4.0, experti považovali za typografické peklo. Google jej ale postupem času aktualizoval a dnes jej používá všude. Kromě Androidu je i v Chrome OS a dostupný je také coby webový font. Jen za poslední týden bylo Robotu použito desetmiliardkrát.

Od začátku je Roboto open source pod licencí Apache 2.0, ale teď jej Google upravil tak, že i při návrhu používal výhradně open source nástroje. Veškeré zdrojové kódy a další materiály jsou dostupné na GitHubu.

Roboto dnes obsahuje 18 druhů písma, podporuje všechny znaky latinské abecedy (včetně diakritiky), řecké abecedy i azbuky dostupné v tabulce Unicode 7.0. O první verze už Google rozšířil počet glyfů trojnásobně na 40 000.

Zdroj: Google

Kvíz týdne

Tyto konektory zná každý. Ale víte, co jejich zkratky doopravdy znamenají?
1/9 otázek