Hlavní navigace

Google startuje novou etapu vyhledávání. Ukáže přímé odpovědi

16. 5. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Minulý týden jsme vám jako první v Česku odhalili novou podobu vyhledávače Googlu. Ne, letos se opravdu nemění vzhled, ale zásadní funkci – vyhledávání. K tradičním odkazům se totiž přidá nový informační sloupec, kde budou konkrétní odpovědi. Funkce se jmenuje Knowledge Graph a dnes má být oficiálně spuštěna. Zatím však jen v angličtině.

Pomocí vědomostních grafů si Google dává věci do souvislostí, začíná chápat kontext a přibližuje se tak vysněnému sémantickému vyhledávání. Výrazy zadané do vyhledávacího pole už nejsou pouze slova, která jsou na základě statistik a různých algoritmů převedena do odkazů, kde „najdete více“. Už to budou pojmy s určitým významem, ke kterým najde relevantní informace přímo.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Přímé odpovědi už Google zvládal. Kalkulačku, převodník měn, předpověď počasí nebo vyhledávač letů jste už možná také používali.Knowledge Graph jde dále.

Pomocí informací z Wikipedie, databáze World Factbook provozované CIA a vlastními komunitními zdroji Freebase najde informace o zemích, kultuře (hudba, filmy, knihy…) nebo osobách. Například na dotaz „Václav Klaus“ by měl Google kromě odkazů zobrazit i jednoduchou biografii českého prezidenta, najít relevantní osoby (manželku, předchůdce ve funkci apod.).

Pokračování na Cnews.

Byl pro vás článek přínosný?