Hlavní navigace

Google v Česku spustil prodej e-knih, ale zatím bez českého obsahu

18. 7. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Na tohle jsme čekali několik let. Google konečně Čechům otevřel obchod Play i pro jiný typ obsahu než aplikace a hry. Od včerejšího večera můžeme nakupovat knihy na play.google.com/store/books. Google mluví o milionech titulů včetně bestsellerů a v různých jazycích. Nicméně ten pro nás nejdůležitější – čeština – zatím chybí. Pár českých archivních kousků v katalogu najdete, ale Google teprve dojednává distribuční smlouvy s nakladateli.

Tím prvním by mohla být Grada Publishing, která vydává odbornou literaturu. „Naším základním posláním je přinášet lidem nové znalosti z různých oblastí, a proto chceme naše knihy čtenářům přiblížit i novými distribučními kanály včetně služby Knihy Google Play. Rádi bychom nabídli celý sortiment knih v počtu 2 000 titulů, což je téměř 30 % nabídky všech prodávaných elektronických knih na českém i slovenském trhu,” říká Roman Sviták, předseda představenstva Grady.

Největší zájem bude do té doby zřejmě o tituly v angličtině. Ty jsou dost drahé, výjimkou nejsou tituly za 20 dolarů (400 Kč). Hodně literatury je ale zdarma nebo za cenu okolo stovky. V katalogu nechybí filtry žánrů, žebříčky nebo sekce s novinkami. Knihy se platí kartou přes peněženku Wallet. Každý titul má i ukázku zdarma, takže nemusíte kupovat příslovečného zajíce v pytli.

 

Obsah můžete číst na webu nebo ve speciálních čtečkách pro Android a iOS. Knihy lze streamovat i stahovat pro čtení offline. Funguje u nich synchronizace záložek a poznámek, takže můžete bez obav číst na více místech. Knihy lze také stahovat pro jiné čtečky, jsou však chráněny DRM. S ochranou si poradí například Nook, čtečky Sony, Kobo a další podporující Adobe DRM. Populární Kindly ovšem nikoliv.

Než Google dojedná práva s tuzemskými nakladateli, můžete v Play Books číst knihy, které tam sami nahrajete. Firma nedávno dovolila nahrát do knihovny až 1000 vlastních souborů (PDF, ePub). Důležité je, že se chovají jako ty nakoupené. Můžete v nich vyhledávat, vykládat záložky, poznámky apod.

Podle našich informací se už pracuje na dalším rozšíření obchodu Google Play. Na řadě bude hudba, ostatně spousta české muziky už v Play Musicu koupit jde, ale jen ve správných částech světa. Přesné datum neznáme, ale letos to bude. Mimo to nám Google ještě „dluží“ obchod/půjčovnu filmů a televizních pořadů nebo obchod s časopisy.

Dostupnost obsahových služeb je také důležitá pro případné doplnění obchodu o prodej zařízení (Nexus, Chromebooky…). Google je tak v zahraničí prodává levněji, neboť tu cenu kompenzuje pozdějším prodeje obsahu. Vůbec bychom se nezlobili, kdybychom si novou generaci Nexusů, která zřejmě bude představena za týden, mohli koupit i v Česku.