Hlavní navigace

Google vytvořil superfoťák pro digitalizaci obrazů. Muzeím jej půjčí zdarma

17. 5. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Je tomu pět let, co Google odstartoval Art Project. Jeho cílem je zmapovat interiéry muzeí a jiných důležitých památek. Kdo to půjde, tak i v co nejlepší kvalitě zdigitalizovat vystavené obrazy. Dvě stě vybraných obrazů nasnímal v gigapixelovém rozlišení (tisíc megapixelů), takže zachytí i běžným okem neviditelné detaily.

Detail oka z portrétu Rembrandtova syna Tita
Detail oka z portrétu Rembrandtova syna Tita (foto: Google)

Aby digitalizaci uspíšil, vyrobil tzv. Art Cameru. Robotický fotoaparát, který gigapixelové snímky tvoří automaticky. Přesné zaostření mají zajistit světelné paprsky (laser) a ultrazvukové vlny (sonar). Google tvrdí, že panoramata bude skládat z až tisíců detailních záběrů. Art Cameru muzeím zapůjčí zdarma. Firma tím získá cenný obsah, muzeum zase možnost vystavit slavné umění, které by jinak muselo nákladně chránit před světlem a vlhkostí.

" frameborder="0" height="360" width="640">

V galerii Art Camera aktuálně najdeme 1361 fotografií (ne všechny gigapixelové). Jsou přehledně roztříděny podle typu/techniky malby, autora, data, zachyceného místa, osoby nebo muzea. Nejstarší obrazy pocházejí z 15. století. V katalogu jsou tři české sbírky (Oblastní galerie Liberec, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově) a dokonce devět slovenských sbírek. Mezi autory jsou Monet, Van Gogh, Rembrandt, Pissarro nebo třeba čeští Švabinský, Slavíček či Kubišta.

 

Zdroj: Google