Hlavní navigace

GPU Vega 10 bude hodně podobné Fiji. Ovladač pro Linux ukazuje stejné parametry

5. 5. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ačkoliv by se mělo blížit uvedení GPU Vega a na něm založených grafik – které AMD oficiálně přislíbilo do druhého čtvrtletí – paradoxně proud (pravda spíš pramínek) unikajících informací poslední dobou spíš „uchřadával“, než že by mohutněl. Tento týden se nicméně přece jen něco nového vynořilo.

O přicházejících grafikách AMD se dá často něco zjistit předem díky tomu, že firma poskytuje vlastní otevřené ovladače pro Linux. Jejich kód musí totiž kvůli fungování vývoje a distribuce ovladačů skrze jádro vycházet předem. V těchto ovladačích se stopy Vegy poprvé objevily už v březnu, nyní byl ale kód aktualizován a v nových částech byly zásluhou pozorných uživatelů Redditu zřejmě objevieny náznaky specifikací karty Radeon RX Vega.

V kódu se objevily definice některých parametrů čipu Vega 10, které můžete vidět níže. Zajímavé na nich je, že jsou značně podobné údajům pro 28nm čip Fiji z Radeonů R9 Fury X. Vega 10 má stejně jako Fiji mít 4096 stream procesorů (což není nový poznatek), ale sedět má i řada dalších parametrů. Stream procesory budou opět organizovány ve čtyřech Shader Enginech po 16 CU, což znamená, že částečně deaktivované modely budou moci mít 60, 56, 52 a tak dále CU (3840, 3584, 3328 shaderů).

Parametry GPU Vega 10 v ovladači pro Linux, a srovnání s GPU Fiji (Zdroj: Reddit) Parametry GPU Vega 10 v ovladači pro Linux, a srovnání s GPU Fiji (Zdroj: Reddit)

Ačkoliv by tedy Vega měla být nová architektura, dost možná budou její nové elementy infrastrukturně pospojovány do prakticky stejného půdorysu. Pravda, víme i o některých odlišnostech (například sběrnice pamětí HBM2 je nyní údajně jen 2048bitová) a zatím není jasné, jak se bude lišit třeba systém rasterizačních jednotek. Je také třeba upozornit, že kód vložený do ovladače může někdy být prozatímní. Často je vytvořen třeba i zkopírováním podpory pro starší GPU s tím, že vše bude později přepsáno. Takže není zaručeno, že jsou řádky, které zde probíráme, definitivní.

MM_AI

Zdá se každopádně, že 4096 stream procesorů pro Vegu 10 je definitivních. Zatím ale stále nelze říct moc o jejím výkonu, protože neznáme takt, s kterým půjde na trh, a faktor zlepšení IPC. Tedy to, o kolik bude mít GPU Vega vyšší výkon než hypotetický Polaris se stejným počtem jednotek a stejným taktem.

Čip Vega 10 (Zdroj: ComputerBase) Čip Vega 10 (Zdroj: ComputerBase)

Uniklý benchmark byl fake…

Tento týden se také na webu objevily údajné výsledky ve 3DMarku, kterých dosáhla „neidentifikovaná grafika“ považovaná za Radeon RX Vega nebo jeho prototyp. Detaily dokonce ukazovaly i údajný takt GPU – 1600 MHz, což by bylo o hodně víc, než kolik má zřejmě čip Vega 10 v kartě Radeon Instict MI25. Tento až příliš dobrý výsledek je však podle všeho zcela zfalšovaný, tudíž nám indicii o výkonu nedává. Zdá se, že dotyčný report 3DMarku byl ručně zeditován a původce tohoto pokusu skutečnou kartu v ruce neměl.

Byl pro vás článek přínosný?