Hlavní navigace

Grafiky Intel budou podporovat FreeSync. Standardní technologie slaví úspěch

20. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Rozvoj monitorů s podporou pro proměnnou snímkovou frekvenci v posledních dvou letech je z pohledu herní grafiky velká inovace, s ní ale přišly také nové příležitosti pro hádky mezi příznivci obou rivalů na poli grafických karet. Nvidia sice se svým G-Sync přišla dřív, FreeSync od AMD je ale zase postaveno na otevřeném průmyslovém standardu namísto ukázkového „vendor lock-inu“ Nvidie. Právě díky té standardnosti bez umělých omezení na jednu konkrétní značku bude podle všeho tábor FreeSync nakonec slavit úspěch. Na probíhající konferenci IDF totiž podporu této technologii oznámil i Intel, který nyní pro připomenutí prodává třikrát více GPU než AMD a Nvidia dohromady.

Intel totiž na IDF sdělil ústy šéfa softwarového vývoje pro GPU Intelu Davida Blytha, že chystá podporu pro monitory s technologií Adaptive-Sync, která byla loni standardizována v konsorciu VESA. Adaptive-Sync je rozšíření protokolu DisplayPort, které umožňuje zobrazování s proměnnou frekvencí bez nějakých proprietárních úprav. Intel tedy stejně jako AMD s FreeSync zahrne do ovladačů a GPU podporu pro toto rozšíření, čímž by se měl stát kompatibilní se všemi monitory, které mají pro FreeSync podporu. Je nicméně možné, nebo dokonce pravděpodobné, že implementace Intelu ponese nějaké jiné jméno, takže nová LCD by pak možná inzerovala kompatibilitu s obojím (nebo se začne uvádět prostě podpora pro Adaptive-Sync).

Čtyřjádrové Broadwelly. Vlevo BGA řada H, vpravo řada C pro LGA 1150
Čtyřjádrové Broadwelly s grfikou Iris Pro 6200. Vlevo BGA řada H, vpravo řada C pro LGA 1150

Blythe o Adaptive-Sync řekl konkrétně to, že společnost Intel je nakloněna používat standardizované technologie tohoto typu, nicméně ještě neprozradil nic konkrétního o tom, kdy by se Adaptive-Sync u Intelu mělo objevit. Že se tak ale jednou stane, Blythe osobně potvrdil redakci webu The Tech Report, takže v tuto chvíli jde jen o otázku času. Zatím ale podpora zřejmě není připravena buď po softwarové, nebo hardwarové stránce a Intel se tudíž asi víc rozpovídá až někdy v budoucnu.

 

To, jak rychle se podpora pro Adaptive-Sync/FreeSync bude moci v integrovaných grafikách Intel objevit, bude záviset v prvé řadě na tom, zda tuto funkci zvládá současný hardware. Pokud nikoliv, pak budeme možná muset čekat až do roku 2017, kdy má Intel přijít s další novou architekturou procesorů. Tedy nepřijde-li s aktualizovanou architekturou GPU příští rok Kaby Lake, což by však bylo překvapením. The Tech Report píše, že mu nejmenovaný zdroj obeznámený s problematikou sdělil, že současná GPU Intelu pravděpodobně na FreeSync ještě připravena nejsou, což by znamenalo, že podpora pro LCD s FreeSync by skutečně byla až věcí vzdálenější budoucnosti.

Onen informátor by se ale na druhou stranu mohl mýlit, neboť implementaci by třeba mohly umožnit existující technologie pro proměnlivou obnovovací frekvenci na mobilních displejích, na nichž Intel pracuje již od Haswellu. Pokud je problém jen v ovladačích, mohli bychom se dočkat mnohem dříve.

AMD oficiálně uvádí technologii FreeSync
AMD FreeSync je založeno na standardní technologii VESA, takže Intelu v implementaci nic nebrání

Příklon Intelu k táboru FreeSync by každopádně měl vést k většímu zpopularizování takovýchto LCD. Čistě teoreticky se tím otevírá i možnost, že by se jednou mohlo jednat o zcela běžnou funkci u všech monitorů (zejména pokud se Intel přidá ke snaze AMD přidat Adaptive-Sync i do specifikace rozhraní HDMI), to ale bude záviset hlavně na preferencích výrobců. Každopádně s podporou Intelu má FreeSync patrně budoucnost zajištěnou a naopak z G-Sync se pravděpodobně stane okrajové řešení, i když Nvidia se ho dost možná bude dál snažit tlačit ze strategických důvodů.

Zdroj: The Tech Report