Hlavní navigace

Grafiky GeForce RTX 3000 se zpomaleným krypto výkonem budou v obchodech v červnu

29. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Nvidia
Nové revize grafik Nvidia GeForce s plošně zapnutým omezovačem těžby se podle aktuálních informací začnou prodávat někdy v červnu. Nevíme sice, jestli to bude stačit k tomu, aby se daly grafické karty normálně sehnat, ale snad to aspoň trochu pomůže.

V druhém kvartále roku pořád trvá krize dostupnosti grafických karet, která nastala dílem rukou mimořádné poptávky, dílem nedostatečných výrobních kapacit v celém počítačovém průmyslu, ale v případě GPU také se lvím přispěním bubliny v kryptoměnách a jí způsobeným boomem „těžby“ na GPU. Nvidia se v únoru pustila do opatření, která měla omezit těžbu na herních grafikách GeForce (a nasměrovat ji na speciální modely, dlužno dodat). V GeForce RTX 3060 nasadila omezovač „hashrate“, který se ale napoprvé moc nepovedl.

GeForce „LHR“

Ovšem už víme, že nyní Nvidia chystá druhou ofenzivu. Aby znemožnila použití starších ovladačů s odemčeným výkonem těžby a současně aby znemožnila těžbu na všech herních grafikách GeForce RTX 3000 (což nelze zpětně u již vydaných modelů udělat), se Nvidia chystá provést refresh úplně celé nabídky. Místo stávajících modelů se začnou prodávat karty sice pod stejným názvem, ale s novou revizí čipu. Ta bude mít zamčený výkon při těžbě kryptoměn, opět asi půjde o kombinaci firmwaru a zámku na použití pouze novějších podepsaných ovladačů.

Toto stane se všemi grafikami od GeForce RTX 3090 až po RTX 3060 – ta tedy také dostane novou verzi, jejíž ochrana před těžbou by snad měla být účinnější než ta původní.

Upravená GPU v květnu, karty v obchodech v červnu

Web VideoCardz nyní uvádí, že už zjistil, kdy se tyto refreshované karty začnou prodávat. Firma podle jeho zdrojů nyní oznámila data partnerským výrobcům karet: čipy s revizí (nepůjde možná o nic velkého, jen odlišné identifikátory) začne dodávat výrobcům karet v polovině května, tedy už jen za nějaké tři týdny.

Toto nicméně neznamená, že se okamžitě objeví v obchodech. Tato GPU nejprve budou muset projít výrobním cyklem karet, který bude chvíli trvat. VideoCardz odhaduje, že hotovo by mohlo být zhruba za další měsíc a první karty s těmito GPU omezujícími výkon v kryptoměnách by na trhu mohly být někdy v červnu (júni).

Čipy této revize s omezeným těžebním výkonem snad mají mít interní označení „Lite Hash Rate“ (LHR), ale není jasné, jestli je to přímo termín použitý Nvidií, nebo jen neformální jméno. Navenek z pohledu nás kupujících ale tyto karty žádné zvláštní označení neponesou, půjde prostě o GeForce RTX 3090, 3080 a tak dále. Dost možná by se ani nemusely měnit produktové kódy nebo krabice. Nvidia údajně trvá na tom, aby „LHR“ čipy nahradily starou revizi víceméně potichu.

Čip Nvidia GA102-225 z GeForce RTX 3080 Ti Čip Nvidia GA102-225 z GeForce RTX 3080 Ti (Zdroj: Nvidia)

Při rozborce půjdou aktualizované karty rozeznat snadno, protože všechny čipy mají mít označení končící na dvojku, například z GA102-200 v RTX 3080 se stane GA102-202. Výjimkou budou úplně nové modely RTX 3080 Ti a 3070 Ti. Ty omezovač hashrate budou mít také a patří do „LHR“ série, ale jelikož jsou jejich verze čipů nové, dvojku na konci mít nebudou. Protože GPU mají změněné identifikátory, bude přirozeně možné je rozpoznat také pomocí utilit jako je GPU-Z (až dostanou podporu). A samozřejmě také rychle zjistíte, že máte tuto novinku, pokud zkusíte těžit Ethereum nebo nainstalovat starší ovladač (který kartu pravděpodobně nepozná).

Roadmapa grafik Nvidia GeForce RTX 3000 ukazující revizi Lite Hash Rate omezující výkon v těžbě kryptoměn Zdroj VideoCardz Roadmapa grafik Nvidia GeForce RTX 3000 ukazující revizi Lite Hash Rate omezující výkon v těžbě kryptoměn (Zdroj: VideoCardz)

Tato nová revize GeForce RTX 3000 „LHR“ nebude ovšem pouze přinášet toto omezení, či lze říci ochranu. Kromě toho Nvidia asi využije vydání nové revize k tomu, aby již do BIOSů přímo z továrny byla začleněná podpora funkce PCI Express Resizable BAR. Ta se tak stane automaticky podporovaným vylepšením (pokud tedy bude deska a PCU kompatibilní).

GeForce RTX 3080 Ti bude odhalená 18. května, recenze vyjdou 25., prodej o den později

Kromě tohoto ovšem máme ještě jednu zprávu o grafikách Nvidia GeForce. V pondělí jsme informovali, že GeForce RTX 3080 Ti má vyjít 25. května. Toto bylo mezitím upřesněno. Na fóru Expreview se objevila informace, že 25. května vyjdou recenze, ale Nvidia oznámí kartu o něco dřív, parametry a cenu se oficiálně dozvíme už 18. května.

Cloud24

Naopak start prodeje bude o trošku později. Abyste měli víc času na přečtení recenzí, než vypukne závod o to, kdo si rozebere první várku karet na pultech obchodů, vyjdou recenze o den dopředu. Prodej karet proto začne až 26. května (ve středu), pravděpodobně jako obvykle v 15:00 našeho času.

Galerie: Notebooky používané v Číně na těžení kryptoměn

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Byl pro vás článek přínosný?