Hlavní navigace

Grónsko není velké jako Afrika. Tahle mapka vám ukáže, jak moc atlasy lžou

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nejste-li členy nějakých zvláštních sekt, tak určitě víte, že naše planeta má tvar koule. (No dobře, přesněji rotačního elipsoidu.) V hodinách zeměpisu jste se navíc dozvěděli, že povrch Země věrně zachycuje pouze glóbus. Plochá mapka v atlasu nebo na počítači bude vždy zkreslená a to tím víc, čím menší měřítko se použije.

" frameborder="0" height="360" width="640">

Pro převod koule na ploché zobrazení se nejčastěji používá tzv. Mercatorovy projekce. Ta Zemi převede na válec. Obvod jeho pomyslné kruhové základy se rovná délce rovníku. Polární oblasti se nepřirozeně roztáhnou tak, aby vznikla pravoúhlá síť rovnoběžek a poledníků. Projekci hezky ilustruje přiložené video.

 

Plochá mapa světa je Mercatorovým zobrazením silně zkreslena tím víc, čím dál od rovníku se nacházíme. Afrika nebo střední Amerika jsou zkresleny nejméně. Naopak kanadské teritorium Nunavut, Grónsko, Špicberky, Rusko nebo Antarktida vypadají mnohem větší, než ve skutečnosti jsou.

Grónsko je mnohem menší než Afrika
Grónsko je mnohem menší než Afrika 

James Talmage a Damon Maneice proto vytvořili užitečnou stránku The True Size, díky níž můžete i na ploché mapě srovnávat velikosti jednotlivých zemí. Stačí vyhledat jejich název a na mapce se pak objeví silueta, kterou můžete libovolně přesouvat, zatímco se dynamicky mění její velikost a tvar. Česko v polárních oblastech je zhruba stejně velké jako Austrálie.

Česko na severním pólu
Česko na severním pólu