Hlavní navigace

Valve po letech čekání představilo nový Half-Life. A není to trojka

22. 11. 2019

Sdílet

Minulý týden to bylo 15 let od vydání hry Half-Life 2, jedné z nejlepších stříleček historie. Hra se posléze dočkala epizodických pokračování, které ale skončily po druhém díle a nechaly příběh nemluvného hrdiny Gordona Freemana otevřený. Dvanáct let se čekalo, jestli Valve na chválenou sérii ještě naváže. Naděje ale zhasly, studio už hry tvoří jen výjimečně, scenáristé série odešli a dnešní mládež hraje jiné střílečky.

A do této beznaděje vstupuje Half-Life: Alyx! Spekulovalo se, že Valve potají kutí novou hru ze světa Half-Lifu, která ale nebude přímým pokračováním, nýbrž se na události podívá z jiného úhlu (podobně jako u datadisků jedničky) a bude zaměřena na hraní ve virtuální realitě. Jak je tomu ve skutečnosti?

TIP: Den, který změnil střílečky. Před 20 lety vyšel legendární Half-Life

Half-Life: Alyx je opravdu hrou výhradně pro VR. Studio ji připracuje speciálně pro vlastní brýle Index, ale podporovány budou i HTC Vive, Oculus Rift nebo Windows Mixed Reality. K ovládání budou potřeba pohybové ovladače, hrát přitom půjde vsedě i vestoje. Vzhledem k tomu, jak moc se Valve věnuje virtuální realitě a posouvá platformu Steam VR, lze přepokládat, že tohle bude referenční titul udávající směr VR.

Jak už vyplývá z názvu, hráč se ujme Alyx, která pomáhala Freemanovi ve dvojce. Děj má být zasazen mezi první a druhý díl série a lidé v něm začnou formovat odboj proti šmejdům z vesmíru. Alyx, její otec dr. Eli Vance a další vědci budou zkoumat nepřátele i terén a vyvíjet nové prostředky, kterém jim v boji pomohou. Alyx bude využívat gravitační rukavice a kdo ví, jestli nakonec nedojde i na gravity gun.

Half-Life: Alyx už je na Steamu v přeprodeji (vyjde v březnu 2020), momentálně láká na 10% slevu a stojí 45 eur (1150 Kč). Hráči budou kromě VR brýlí potřebovat PC s procesorem alespoň na úrovni Core i5-7500 či Ryzenu 5 1600, 12 GB RAM a grafiku GTX 1060 či RX 580 s 6 GB VRAM a lepší.

PS: Hra běží na Source Enginu 2 a podle ukázky vypadá velmi dobře. Stejný motor dnes pohání i Dotu 2 a Artifact, ale až u Alyx tvůrci využijí všechny možnosti, a především pohled z perspektivy první osoby.

Zdroj: Valve