Hlavní navigace

Hardkernel uvádí mini desku s čipem Exynos Octa. Výkonný ARM za 150 USD

2. 8. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Včera jsme zde probírali hackovatelnou a otevřenou desku MinnowBoard od Intelu, která do již poměrně zabydleného světa miniaturních jednodeskových počítačů přinesla mezi všechny ty čipy architektury ARM pro změnu procesor x86. Vytkli jsme jí ovšem cenu, a vskutku: dnes zde máme desku, která za nižší částku (150 až 170 USD) nabídne o dost zajímavější procesor, než je jednojádrový 45nm Atom na 1 GHz. Jde o výrobek Odroid-XU od firmy Hardkernel, v kterém našel domov jeden z nejdiskutovanějších highendových SoC na bázi ARM dneška: „osmijádorvé čtyřjádro“ Exynos Octa.

Deska měřící 9,5 × 7 cm přesněji řečeno obsahuje SoC Samsung Exynos Octa 5410, což je první revize tohoto čipu koncepce big.LITTLE. Pochopitelně by bylo hezčí, pokud by Hardkernel osazoval novou verzi Exynos Octa 5420, který má opravenu výkon snižující chybu v komunikaci mezi jádry i vůbec vyšší výkon. Ta nicméně vyšla až v posledních dnech, což už bylo pro Odroid-XU, který se již v současnosti prodává, příliš pozdě.

Hardkernel Odroid-XU
Hardkernel Odroid-XU

Osazený Exynos 5410 je taktován na 1,6 GHz (čtyři jádra Cortex-A15), respektive na 1,2 GHz (čtveřice Cortexů-A7), takt integrované grafiky PowerVR SGX544MP3 je 533 MHz. Přímo v pouzdru procesoru jsou osazeny 2 GB paměti LPDDR3 (provedení PoP, takt 800 MHz), což na PCB ušetřilo nezanedbatelnou plochu a umožňuje poměrně malé rozměry i se slušným počtem výstupů (jak vidíte na obrázcích, v půdorys je docela namačkaný).

 

Na procesoru je také osazen chladič, který je chlazen aktivně malým ventilátorem – podobá se těm z čipsetů základních desek nebo starých grafik. V oblasti desek s čipy ARM je aktivní chlazení téměř nevídané, se stoupajícím výkonem se mu však asi nelze vyhnout. Šikovnější uživatelé si je ostatně mohou nahradit větším pasivem.

Hardkernel Odroid-XU

Hardkernel Odroid-XU

Úložiště k instalaci operačního systému pak zajistí buď karta microSD, nebo volitelný modul eMMc, který je na desku možno osadit do k tomu určeného konektoru. Odroid-XU má vyveden Ethernet (nicméně jen s rychlostí 100 Mb/s), čtveřici portů USB 2.0 a dvojici USB 3.0, k tomu ještě jedno USB 3.0 OTG. Jelikož se na PCB vešel audio kodek (MAX98090), je zde i analogový zvukový výstup (jack pro sluchátka). Obraz pak zajistí Micro HDMI, zvládající rozlišení 1920 × 1080 bodů. Pro ladění pak slouží sériové rozhraní, deska má i 30 pinový konektor (s GPIO) pro rozšiřující moduly.

Hardkernel Odroid-XU - schéma zapojení
Hardkernel Odroid-XU - schéma zapojení

Operačním systémem pro toto zařízení může být Linux či Android, deska bootuje přes firmware u-boot. Hlavním smyslem zařízení je zřejmě služba v roli vývojové platformy (procesor Exynos Octa 5410 se nachází v telefonu Samsung Galaxy S4). Leckdo si nicméně takovéto desky kupuje spíše jako koníček, například ze zájmu o architekturu ARM. Odroid-XU už jako hračka není nejlevnější – běžná cena má dělat 169 USD plus pochopitelně náklady na dovoz k nám. Jen během srpna (augusta) se bude prodávat za akčních 149 USD.

Hardkernel mimochodem na mobilních čipech Samsungu vyrábí desek vícero, psali jsme zde například o levnějším Odroidu-U2 s čtyřjádrovým Cortexem-A9. Ten ale pochopitelně nenabídne tolik výkonu, co čip založený na pokročilejší architektuře Cortex-A15.

Zdroje: Hardkernel, Liliputing