Hlavní navigace

HGST uvádí 10TB pevný disk. Kombinuje hélium, SMR a speciální software

10. 6. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Volného místa na disku není nikdy dost, pokud si zvyknete hromadit data a multimédia různých druhů, nebo i jen pokud potřebujete hodně zálohovat. Podobný hlad po úložné prostoru ovšem mají také různá datacentra a firmy. Pro ně nyní HGST uvádí svůj nejmodernější pevný disk, Ultrastar Archive Ha10. Jedná se o speciální model héliem plněné řady, určený pro archivaci dat (odtud změna označení z He na Ha, neznamená to, že by uvnitř nyní byl radioaktivní transuran Hahnium).

Disk Ha10 má sedm ploten (což je umožněno onou héliovou náplní, bez ní se zatím do 3,5" pouzdra podařilo dostat jen šest), takže na jednu připadá zhruba 1,45 TB. Je toho dosaženo aplikací zápisu SMR, který používá překrývající se stopy, což sice nevadí při čtení, komplikuje to však zápis. Ačkoliv rychlost sekvenčního čtení má činit 157 MB/s, sekvenční zápis je mnohem nižší, jen 68 MB/s. A to je přitom při rychlosti rotace 7200 otáček za minutu (průměrná přístupová doba je 8,5 ms).

Kvůli problematičnosti zápisu u SMR (překrytí stop znamená, že při zápisu musí disk přečíst a znovu zapsat také sousední stopy, aktualizovat se tedy vždy musí větší blok naráz) HGST s tímto diskem počítá právě jen pro archivaci dat, a to ještě za specifických podmínek. Zákazníci je mají užívat jen pro takové zátěže, kde dominuje sekvenční zápis.

10TB disk HGST Ultrastar Archive Ha10
10TB disk HGST Ultrastar Archive Ha10

Počítá se dokonce s tím, že by používaná aplikace měla být napsaná na míru, aby se problémům s SMR co nejvíce vyhýbala. Místo abstrakce ve firmwaru by se o optimální použití měl v Ultrastaredh Archive Ha10 starat hostitelský OS, což je flexibilnější a asi i spolehlivější, ale méně snadné na použití. HGST už má pro tyto účely SDK na GitHubu. Zejména na Linuxu by se údajně časem měly objevit určité optimalizace pro „host-managed“ disky typu SMR přímo v ovladačích a souborových systémech, to ale asi bude spíše záležitost následujících let.

 

Ha10 má být bez ohledu na ošemetné vlastnosti SMR vysoce spolehlivý – HGST na něj dává pětiletou záruku a uvádí pro něj střední dobu mezi výskytem poruch (MTBF) 2,5 milionů hodin. Také v četnosti chyb při práci má údajně být na špičce a lepší než konkurence je údajně také ve výdrži co do počtu zapnutí a vypnutí („load/unload cycle“). To by mělo být díky menšímu namáhání hlaviček a další mechaniky v héliové vnitřní atmosféře, která má nižší hustotu než vzduch.

10TB disk HGST Ultrastar Archive Ha10

MM_AI

Disk kvůli specifickým vlastnostem nemá být Ultrastar Archive Ha10 vůbec nabízen na volném trhu či být jinak dostupný pro spotřebitelskou sféru. Má jít o produkt čistě pro zákazníky třídy Enterprise, zejména takové, kteří si na míru přizpůsobí software. Prodávat se tedy bude jen na objednávku ve větších sériích; klienti by měl disky začít dostávat údajně během následujících týdnů.

Zdroje: The Tech Report, KitGuru

Byl pro vás článek přínosný?