Hlavní navigace

Hitachi GST ukázala první SSD s rozhraním SAS 12 Gb/s (upraveno)

3. 5. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Hitachi Global Storage Technologies, kterou již aktuálně vlastní společnost Western Digital, demonstrovala jako první solid state jednotku s rozhraním SAS 12 Gb/s. Jednou z jejích předností (a některých ostatních současně vyráběných jednotek SAS) je také osazení druhým portem rozhraní, což umožňuje disku přijímat i vysílat data rychlostí 12 Gb/s. Díky tomu nabídne vskutku excelentní datovou propustnost 4,8 GB/s.

Hitachi GST neuvedla žádné další podrobnosti, nicméně zveřejnila, že SSD prošlo bezproblémově testy s řadiči společností LSI i PMC Sierra. Využití disk nalezne v podnikových a cloudových datových centrech, kde se naplno projeví nízká latence nejmodernějších SSD. Stejně tak může posloužit jako zrychlující element rozsáhlých infrastruktur HDD.

Veřejné uvedení SSD Hitachi GST s nejnovějším rozhraním se uskuteční k příležitosti kalifornské SCSI Trade Association Technology Showcase 9. května tohoto roku. Generální ředitel divize RAID úložišť LSI Bill Wuertz pak předpokládá masivní nasazení SSD s rozhraním SAS 12 Gb/s v roce 2013.

Úprava (Pavel Boček): Celá aktualita vyvolává tolik otázek a pochybností, že jsem se rozhodl raději doplnit několik odstavců, než text přepisovat. Hitachi pravděpodobně vinou svého PR vypustilo v podstatě kachnu. Předně je třeba zmínit, že standard SAS (Serial Attached SCSI), který vyvíjí skupina T10 Mezinárodní komise standardů informačních technologií, je silně vázán na SATA. Už jen proto, že sice využívá protokolů SCSi, ale stojí na fyzické vrstvě SATA.

Poslední generace SATA 3.0 je na trhu v podstatě krátce a teprve nyní se stává standardem ve střední třídě. Nejsou zatím žádné veřejné informace byť jen o draftu (nekompletním a neoficiálním návrhu) SATA 4.0, který přinese propustnost 12 Gb/s (~1,2 GB/s). Pro SAS 3.0 sice již existují nějaké první návrhy, ale je zcela mimo mísu, aby se za týden dostalo na trh SSD s rozhraním, pro které neexistuje standard.

Co z toho vyplývá? Je poměrně dobře možné, že SSD bude mít reálně dva konektory, jak Hitachi píše, ačkoli něco takového se používá spíše u diskového pole se dvěma nezávislými řadiči. Nakonec, málokdy se pokazí kabel, tak nač tak hrůzná redundance. Propustnost 12 Gb/s je bez problémů možná s konektorem typu SFF-8484, který implementuje dvě až čtyři SAS linky. Případně už přes zmíněné dva konektory SFF-8482.

Ovšem největší potíž je v tom, že ani jedno nedá propustnost 4,8 GB/s (2× SAS 2.0 dá maximálně 1,2 GB/s, pomineme-li navíc pro jednoduchost míchání dekadických a binárních předpon). Snad jedině reálné rozraní SAS 3.0 se čtyřmi linkami by už dalo 4,8 GB/s. Na obrázku je však standardní SSD vyráběné Intelem s konektorem SFF-8482. Nikde není vidět ani širší konektor s více linkami, ani další SAS konektor. Otázkou, kterou si žádný ze zahraničních serverů (prohlédl jsem jich asi deset) nepoložil (a jen jako ovce předával tiskovou zprávu), tedy je: co to probůh vlastně HGST chce uvést na trh?

Zdroj: XbitLabs