Hlavní navigace

Honor MagicBook 14 je ultrabook s magickým propojením s telefonem (recenze)

29. 4. 2020

Sdílet

Základem je pevné kovové tělo s elegantní modrou lesklou linkou po obvodu víka. Stejně provedené je i logo Honor a tyto prvky mají podobný efekt jako odlesky u smartphonů Honoru. Jde o decentní designový prvek, který se bude líbit. Kov ale není všude, kryt kloubu je již plastový.

Vepředu je velké vybrání pro snadné zvednutí víka displeje, ale jednou rukou to stejně nejde. Ve vybrání jsou umístěné mikrofony. Klávesnice je alfanumerická, a ač tak vůbec nepůsobí, má i bílé podsvícení. Testovaná verze má klaviaturu typu ANSI bez diakritiky. V Česku prodávaná varianta bude mít vygravírovanou diakritiku, ovšem rozložení zůstane ANSI. Verze ISO s dvouřádkovým Enterem zřejmě vůbec nebude ve výrobě.

Honor MagicBook 14 recenze17

Klávesy jsou zcela rovné, mírné prohnutí pro bříška prstů by jim neškodilo. Mají velmi nízký zdvih a píše se na nich vcelku dobře. Kurzorové šipky jsou ale již utopené v klávesovém bloku. Horní řada kláves má stejně velké mezery (tlačítka nejsou oddělena po čtyřech) a obsahuje ovládání jasu či hlasitosti, přes Fn pak i funkční klávesy.

model Honor MagicBook 14
konfigurace Nbl-WAQ9HNR
představení / zahájení prodeje duben 2020
displej 14", matný nedotykový IPS, 1920 × 1080 px (Chi Mei CMN1404) 16:9
procesor AMD Ryzen 5 3500U (12nm) na 0,4–2,1 GHz (turbo 3,7 GHz), 4/8 jader, TDP 15 W
grafický čip AMD Radeon Vega 8
operační paměť 8 GB
SSD 256 GB NVMe (Samsung MZVLB256HAHQ)
HDD (úložiště) ne
klávesnice alfanumerická, podsvícená, bez diakritiky, ANSI (dlouhý Shift, jednořádkový Enter)
porty USB-C 3.1, 2× USB 3.1, HDMI, jack
sítě Wi-Fi (802.11ac Realtek), Bluetooth (5.1), LAN (ne), LTE (ne)
biometrika/čtečka otisků Windows Hello (kamera a čtečka otisků)
akumulátor 56 Wh
rozměry a hmotnost 322 × 215 × 16 mm / 1,38 kg
OS Windows 10 Home
doporučená cena 15 990 Kč

Kuk do webkamery

Mezi F6 a F7 je umístěna klávesa se schovanou webovou kamerou. Když tlačítko stisknete, kamera se vyklopí. Z tohoto úhlu se vám sice protistrana dívá spíše do nosu než do očí, ale není to tak moc zespodu jako u podobných řešení. Jde o velmi efektní součást notebooku a funkčně je to jen taková mechanická krytka. Tlačítko není navázané na žádnou akci.

Honor MagicBook 14 recenze6

Chválím samostatné zapínací tlačítko mimo klávesový blok, tím spíš, že obsahuje integrovanou čtečku otisků prstů přes Windows Hello. Klávesnice obsahuje několik typických nešvarů proti dobré ergonomii a hlavně má i v české variantě americké rozložení (někomu to naopak může vyhovovat). Celkově je ale slušná. Touchpad je zcela standardní.

MagicLink je návykový

Honor vpravo od touchpadu integroval NFC čip a funkci nazvanou MagicLink (aka Huawei Share). Funguje s novějšími smartphony Honor a Huawei, se kterými se propojí a kromě možné zálohy fotek uvidíte na displeji zrcadlenou plochu telefonu. Ten tak můžete ovládat přímo z počítače, včetně funkce Drag&Drop.

Displej

14" displej má příjemně tenké rámečky, nemusel se totiž popasovat s webkamerou. Tlustší dolní rámeček nevadí, naopak je díky němu obrazovka výše. Otevřete jej až do plného úhlu 180°, což zpříjemňuje například sledování filmů ve stísněných prostorách letadla.

Honor MagicBook 14 recenze3 Plné otevření víka displeje

Je matný, nedotykový (na jiných trzích existují i dotykové varianty) a jeho výrobcem je Chi Mei. Jde o typ IPS s rozlišením Full HD. Naměřil jsem u něj perfektní vyvážení bílé, což se u laptopů jen tak nevidí. Bohužel ale také užší barevný gamut (takový ale mají i některé ThinkPady a pokud nepracujete s grafikou, ničeho si zřejmě nevšimnete).

Honor MagicBook 14 displejPodle vendoru byl displej vyroben v roce 2016 – Honor tedy sáhl po ležácích, čímž mohl na výrobě ušetřit. S nízkou cenou se ale podělil i se zákazníky, takže za mě zcela v pořádku.

Honor MagicBook 14 recenze10 Tenké rámečky bez webkamery

Konektivita

Honor nešetřil na portech. Najdete zde USB-C, dvojici USB, HDMI i sluchátkový jack. Jedno USB je typu 2.0 a jedno 3.0, přičemž oba jsou černé. Honor buď nechtěl kazit design modrým portem, nebo bylo levnější použít černý. Každopádně 2,5× rychlejší je ten vlevo.

Bezdrátová síť je standardu Wi-Fi 5, raději bych dnes již kupovat notebook s Wi-Fi 6. Bluetooth je pak verze 5.1. O zvuk se starají dva kvalitní stereoreproduktory. Zmíněné USB-C slouží i pro napájení, které rozhodně netrpí pomalostí.

Výdrž

Akumulátor má kapacitu 56 Wh a lehce nadprůměrnou výdrž kolem 9 hodin při běžné práci. Stejně dlouho zvládne přehrávat i video. Adaptér je kompaktní a vypadá jako od smartphonu, akorát o něco větší. Za hodinu v nabíječce se dostanete na 83 %. Zvládne poskytnout až 65 W a dobijete s ním i telefon. Kabel má USB-C na obou stranách. Tohle je velká přidaná hodnota, kdy si na cesty stačí brát jen jednu nabíječku.

Naopak nabíječkou od telefonu uspějete jen částečně, je na něj slabá. Při pokusu o nabíjení adaptérem ke smartphonu Huawei sice notebook hlásil dobíjení, ale procenta nepřibývala. Jen při uspaném notebooku se procento nabití o něco málo zvedlo, takže nouzově to fungovat může.

Výkon
PCMark 10 4 422 bodů
Cinebench R20 1 381 bodů
3DMark (Night Raid) 8884 cb
3DMark (time spy) 847 bodů
Crystal Disk Mark Honor MagicBook 14 screen cdm
Výdrž
kapacita akumulátoru 56 Wh
nabíječka USB-C 20V 65W
PCMark 10 (Modern Office) 9:13 h
přehrávání Full HD H.265 videa 8:57 h
rychlost nabití za 60 minut 83 %

Hardware

O výkon se stará Ryzen 5 od AMD a 8 GB operační paměti. Existuje i verze s Intelem, ale ta (zatím) nebude v prodeji v Česku. Grafiku má na starosti integrovaná Vega 8. AMD každopádně odvádí slušný výkon a počítač je velmi tichý.

Rozborka

K hardwaru se dá snadno dostat, vyměnitelné jsou však jen SSD a modul Wi-Fi (případně akumulátor). 256GB disk formátu NVMe je od Samsungu, chlazení je jednookruhové.

Honor MagicBook 14 recenze18

Hodnocení

Huawei vyrábí notebooky už od roku 2017, z počátku bez oficiálního dovozu k nám,  a tedy bez české klávesnice. Nyní se tedy na trh dostává obdobný produkt od Honoru. V předprodeji získáte v ceně i chytré hodinky MagicWatch 2.

Tip: Souboj hodinek Huawei Watch GT2 vs. Honor Magicwatch 2 (recenze)

Škoda absence verze s ISO klávesnicí, nicméně někomu právě tento typ vyhovuje zase více. Výklopná webkamera se mi ale líbí a možnost otevření displeje až do plného úhlu také nebývá standardem. MagicLink je pak příjemným bonusem, ale pouze pro majitele novějších smartphonů Huawei a Honor.

Honor MagicBook 14 se u nás bude prodávat za 15 990 Kč. Mohl klidně stát i trošku více, neboť jeho reálná hodnota je vyšší. Jde o tenký a lehký ultrabook s kompaktní USB-C nabíječkou (ta by měla být pro ultrabooky standard, ale Honor je jeden z mála, kdo takový adaptér nabízí) a slušnou výdrží.

+ kompaktní USB-C nabíječka

+ kovové tělo

+ samostatné zapínací tlačítko se čtečkou otisků

+ displej (plné otevření, tenké rámečky)

+ cena

+− výklopná kamera

pouze ANSI klávesnice

nemá Wi-Fi 6