Hlavní navigace

HP klame zákazníky. Jeho „fanless“ Chromebox obsahuje ventilátor

5. 7. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Tichý provoz počítače je vysoce ceněná vlastnost. Komponenty, které se obejdou zcela bez aktivního chlazení, pak vždy stojí nějakou tu korunu navíc. Do plně pasivního konceptu se nadchli i v Hewlett-Packard. Na produktové stránce nejnovějšího Chromeboxu se hrdě hlásá:

„The silent operation of the fanless design prevents dust from being funneled through computer case.“

Kromě toho, že tato věta nedává logický smysl (není to tichý provoz, ale absence větráku, co počítač chrání před usazováním prachu), je také jednoduše nepravdivá. Použitý procesor Intel Celeron 2955U má TDP 15 W. Pasivní chlazení v malých rozměrech bychom si dovedli představit, to by ovšem Chromebox musel být dodáván v kovové chladicí skříňce jako Akasa Euler a nikoliv v obyčejné plastové krabičce.

 

Pokud by přítomnost větráku neprozradil hluk a vibrace, zcela jednoznačný důkaz přináší dokument s postupem demontáže přímo na stránkách HP.

Ač z nedbalosti, dysfunkční interní komunikace a lemplovství marketingového oddělení, dopustil se výrobce klamavé reklamy a pokud by zákazníci chtěli v dobré víře koupený přístroj vrátit, zákon by zřejmě byl na jejich straně. Do České republiky se ovšem Chromeboxy od HP oficiálně nedovážejí.

 

MMF24

Aktualizace: Po rozsáhlé mezinárodní ostudě společnost své stránky upravila. Zmínky o bezvětrákovém designu nahradila formulace o designu kompaktním a stylovém. Původní screenshot stále najdete na webu FanlessTech pod odkazem níže.

Zdroj: FanlessTech, HP

Byl pro vás článek přínosný?