Hlavní navigace

HP ProBook 4330s: pomocník do školy i kanceláře (test)

30. 5. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

První dojmy a zpracování


HP ProBook 4330s: třináct palců pro nenáročné uživatele

Je to přesně měsíc, co jsem na Extranotebooku uveřejnil recenzi ProBooku 6360b, nového třináctipalcového přístroje s procesorem Sandy Bridge, integrovanou grafikou a rychlým 500GB diskem. Dnes nás čeká ProBook 4330s, nižší řada, přičemž konfiguraci jsem záměrně vybral se stejným hardwarem. Cena spadla těsně pod 16 tis. Kč a v notebooku, který už míří ne do kanceláře, ale na masy běžných uživatelů, najdete stále tu samou výbavu, včetně čtečky otisků prstů a dalších komponent. Navíc přibyla i pěkná brašna coby příslušenství.

Co se změnilo k horšímu, když cena klesla o 2500 Kč? Předně je to zpracování. Nečekejte takovou kvalitu jako u ProBooků řady B, které otevírají business-class, přitom na tom ale ani řada S není tak špatně v porovnání s ostatními výrobci. Dále zmizel konektor na dokovací stanici, eSATA, IEEE 1394 a pár dalších maličkostí. Design je trochu tuctovější (a podstatně hezčí) a musím se rovnou přiznat, že jsem na notebooku jen těžko hledal nějaké chyby.

První dojmy a celkové zpracování

Od Hewlett-Packardu mi tentokrát přišla trochu zvláštní krabice. Říkal jsem si, proč obyčejnou třináctku posílají v natolik silném balení, po otevření jsem ale zjistil, že uvnitř není jen notebook a standardní příslušenství, ale i pěkná černá brašna HP. Tu rozhodně kvituji s povděkem. Má dvě přepážky, do jedné se pohodlně vejde notebook, ve druhé je přibližně stejně místa. Zapínání je na zip a můžete si ji vzít na rameno i do ruky. K notebooku za cenu něco přes 15 tis. Kč je to příjemné.

Na rozdíl od ProBooku 6360b si zde nemůžu stěžovat na nijak neohrabaný a tlustý design. Tloušťka se sice snížila jen o tři milimetry, hlavně se ale snížila opticky tím, že už ProBook 4330s není natolik zakulacený. Nahnědlý design byl vystřídán tmavou stříbrnou slitinou broušeného kovu a bohužel i tuctovým stříbrným plastem. Přesto tu máme i mechaniku.

Zpracování: na svou třídu ucházející

Notebook je opět vyroben převážně z plastu, víko a oblast okolo klávesnice je z jakési slitiny. Vše působí poměrně efektně tmavošedě, občas třpytivě - kov má kartáčovaný povrch. Je pravda, že se znatelně ubralo na kvalitě. Ač jde stále o poněkud lepší standard než na jaký jsme zvyklí z levných řad všech výrobců, faktem je, že lícování už není tak perfektní a vše se trochu prohýbá. Opěrky moc ne, víko ano, displej se dá ohýbat v krutu a obzvláště poddajná je spodní strana notebooku. Pokud se byť jen trochu opřete do víka, v jednom konkrétním místě na displeji se některá komponenta opře do panelu a to vyvolá jakoby barevné klepnutí do LCD.

Mechanika v notebooku pěkně drží a ani při zatřesení se neklepe. Trochu škoda je nižších možností otevírání notebooku, displej jde sklopit jen na nějakých 130 ¬∞. Mřížka reproduktorů pod displejem je děrovaná trochu zbytečně ostře, nepořežete se, ale přesto máte pocit, jako byste sahali na struhadlo. Klouby displeje jsou poměrně malé a plastové, otevírání je snadné i jednou rukou a displej (zatím?) drží svou polohu přesně. Distanční gumové pásky jsou jakž-takž dostatečné.

Velký dík patří celomatnému zpracování. Nemusíte nic leštit, ač možná nejde o tak efektní hračku jako jiné notebooky, matný design nových ProBooků nelze upatlat pouhými otisky prstů a nebudou na něm žádné zbytečné odlesky, displej je na tom zrovna tak. Hmotnost činí 2,13 kg, což není mnoho, u 13" notebooku bychom ale čekali o malinko lepší číslo.

Porty a konektivita

Začněme na levé straně notebooku: tam najdete napřed otvor pro zámek Kensington, dále zdířku pro adaptér, výdech chlazení, bezšroubový konektor D-Sub (VGA), síťový konektor RJ-45 rozhraní Ethernet 1 Gb/s, dále trojici HDMI, USB 3.0 a USB 2.0 a pod ní otvor pro ExpressCard 34 mm se záslepkou. Vepředu zleva je čtečka paměťových karet (se záslepkou) a dva 3,5mm konektory integrovaného zvukového systému. Na pravé straně pak najdete dva porty USB 2.0 a mechaniku DVD¬±RW DL Super Multi s LightScribe.

O bezdrátové připojení se starají čipy Ralinku. Je tu Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 2.1 EDR. Dokovací stanici připojit nelze.

HP ProBook 4330s
Cena 16 000 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil HP ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-2410M (Sandy Bridge)
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 2,3 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,9 GHz
Operační paměť 4 GB (1× 4 GB DDR3)
Pevný disk (velikost) 500 GB
Pevný disk (rychlost) 7 200 ot./min
Mechanika DVD±RW DL Super Multi s LightScribe
Velikost displeje 13,3 "
Rozlišení displeje 1366 × 768 px
Grafická karta Intel HD Graphics 3000
Grafická paměť sdílená
Konektory, sloty
Výstupy na monitory DisplayPort, D-Sub (VGA)
Porty (s výjimkou USB) 2× 3,5mm audio, 1Gb/s Ethernet
očet portů USB 2.0 3
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC/MS
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 330 × 235 × 28 mm
Hmotnost 2,13 kg
Kapacita baterie (Wh) 46,5 Wh
Výkon napájecího adaptéru 65 W
Software
Operační systém Windows 7 Professional 64bit
Další aplikace Office 2010 Starter, Norton Internet Security, HP software

Klávesnice, touchpad a displej

Klávesnice

Klávesnice typu chiclet mě opět potěšila, psalo se na ní dobře a nebyla příliš hlasitá. Klávesy neměly veliké oddělení ani příliš velký zdvih, zpočátku jsem dělal dost překlepů. Jsou poměrně rozměrné, což se ovšem podepsalo na velmi malých rozměrech velkého Enteru. Zajímavě řešené jsou šipky nahoru-dolů, které vlastně zabírají prostor jedné klávesy, blok šipek tak představuje tři čtverečky. Pochválit musím přítomnou kontextovou klávesu.

 

Klávesy Home, End, Page Up a Page Down jsou správně po ruce jedním prstem, funkční klávesy mají možný dvojhmat přes Fn, jak to bývá. Numerický blok je ovšem řešen trochu kuriózně a řekl bych i nešikovně. Normálně s vypnutým Num Lockem na něm nelze psát čísla - ani s Fn, ani bez něj. Pokud Num Lock zapnete, čísla jsou pod jednoduchým stisknutím a písmena nad nimi píšete přes Fn.

Touchpad

K tlačítkům touchpadu bych měl výtku, nebyla příliš tichá a ani měkká pro stisk. Scrollování je, jako u HP vždy, řešeno posunem dvou prstů vedle sebe. Zvyknete si, na druhou stranu to je občas trochu nešikovné, zejména sedíte-li u notebooku šikmo. Konečky prstů musí být totiž ve stejné úrovni, aby rolování zabralo.

Jak vám asi došlo, touchpad je multidotykový, podporuje tedy třeba otáčení nebo přibližování/oddalování dvěma prsty. V jeho levém horním rohu najdete bílou tečku, na kterou když prstem dáte dvojklik, touchpad vypnete (tečka se oranžově rozsvítí), resp. opět zapnete.

Displej

Osazený LCD panel je další odlišností od ProBooku B. Jde opět o 13,3" TN panel s rozlišením 1366 × 768 px a naštěstí matnou povrchovou úpravou. Barvy byly ale podstatně méně výrazné a dost neživé. Podsvícení je ale kvalitní, čistě bílé a dobře regulovatelné od nízkých k vysokým hodnotám.

Pozorovací úhly byly vcelku průměrné, ve všech úhlech se rychle ztrácel jas a ve vertikálním úhlu se i deformovaly barvy. Právě proto se mi nelíbil malý maximální sklon displeje, protože není zrovna pohodlné pracovat s ntebookem na klíně, resp. ve stoje na stole - a koukat naň shora.

Hardware, výdrž a chování

Hardwarová výbava (vnitřnosti)

Jak jsem předznamenal, výbava notebooku je poměrně slušná. Na počty tu je starý známý procesor Intel Core i5-2410M, dvoujádro (čtyři logická jádra) Sandy Bridge na 2,3-2,9 GHz. V jednom 32nm čipu je s procesorem i integrovaná grafika Intel HD Graphics 3000. Celý procesor pro sebe potom má 4 GB (2× 2 GB) pamětí DDR3 na 1333 MHz.

Notebook má 500GB disk s rychlostí 7200 ot. /min, rychlost je tedy slušná i takto. Mimoto je tu na 13" notebook nezvykle i DVD vypalovačka podporující i dvouvrstvé disky. Ta by dokonce měla podporovat technologii Lightscribe a na zlatá DVD tak můžete nakreslit černý obraz.

Solidní výkon

Z čísel, která vám poskytne Index uživatelských zkušeností systému Windows, jasně vidíme, co je nejslabším článkem počítače. Je to pochopitelně integrovaná grafika. Procesor má síly dost, sice zamrzí nepodpora instrukcí AES-NI, kterou má až (dva-)pětistovková řada Core i5, ale celkově už jde o čip, na který 2GHz Athlony nebo Core 2 Duo prostě zdaleka nemají. Turbo funguje ukázkově, a když potřebujete jen jedno vlákno operační síly, procesor pracuje rychlostí 2,9 GHz, jen to hvízdne. Díky technologii Hyper-Threading a tedy čtyřem virtuálním jádrům procesoru je notebook připraven i na trochu těžší multitasking, čemuž nestojí v cestě ani paměti, kterých jsou obvyklé 4 GB. Výkon je nepřekvapivě identický jako u vyššího brášky 6360b.

Grafická karta je sice integrovaná, ale z hlediska výkonu jde snad o nejlepší integrovaný čip dneška. Kromě velmi nízké spotřeby nabídne výkon, za který už se Intel nemusí stydět. Zahrajete si TES4: Oblivion, Fallout 3, první díl Dragon Age nebo trilogii Mass Effect, a to často i na střední detaily v plném rozlišení displeje.

Hluk, zahřívání, výdrž

Hlukem nešlo o nic strašného, pochválit notebook ale nemůžu. Fičel docela potichu, ale fičel vcelku pořád, v zátěži si potom občas zafoukal o malinko více. Rychlý disk je dost slyšet "hrabáním" hlaviček po plotně. Pokud se ale v noci nezaposloucháte, velkého fučení se nebojte, notebook je jen prostě pro citlivé ucho slyšet.

Vzhledem k tomu, že má notebook grafickou kartu i procesor v jednom malém 32nm čipu, zahřívání zde prostě nemůže být veliké. I když jsem zapnul Prime95 pro osm vláken procesoru a Extreme Burn-in test ve Furmarku pro integrované grafické jádro, teplota stoupla jen mírně nad 70 ¬∞C a navenek jste to opravdu pocítit nemohli. Jen levá opěrka přestane být studená, ale začne mít příjemně vlahou teplotu a spodní černý plast se také velmi mírně zahřeje. Maximální spotřeba je kolem směšných 40 W.

Výdrž je zde trochu horší. Zatímco ProBook 6360b hravě překonal osm hodin, s 4330s jsme se nedostali v klidu ani na šest. Pravda, s vypnutou Wi-Fi bychom se možná dostali i na nějakých sedm, faktem ale je, že platforma Huron River, normálně velmi úsporná, zde není využita opravdu kvalitně. Na vině je především malá baterie s kapacitou necelých 46,5 Wh.

Zvuk, webkamera a napájení

Reproduktory má přístroj dva značky SRS Premium Sound, hrajeme tedy stereo. O zázrak se nejedná, oba jsou posazeny pod displejem a umí si zařvat i trochu víc, aniž by byl zvuk nějak moc deformován. Stále ale jde o notebookové plecháčky.

 

Webkamera disponuje maximálním rozlišením od 176 × 144 do 1280 × 720 px, nejde tedy o nic světoborného. Nic se neostří, na krátkou vzdálenost toho mnoho nenafotíte, je tu full-focus od nějakých 15 cm. Senzor pokoušející se pracovat s co možná nejvyšší citlivostí zanechává fotky silně vyšumělé.

K notebooku se dodává menší a poměrně lehký 65W adaptér, ten je navíc docela dlouhý. Navzdory malému 46Wh akumulátoru si ale alespoň hodinu a půl počkáte na nabití.

Možnosti autentifikace

Když notebook zapnete či probudíte, máte před sebou tři možnosti - odemknout jej heslem, otiskem prstu nebo snímkem své tváře.

Předpokládám, že většina z vás má notebook zaheslovaný a určitě by se vám líbilo nemuset po každém otevření heslo vyplňovat - nyní prostě projedete prst a notebook se na nic neptá a odemkne se. Čtečka je poměrně dobře zkalibrovaná, a pokud nemáte vyloženě mokrý nebo hodně mastný prst, po pár přejetích získáte cvik a začnete se snímat na první pokus.

Je zde i velmi snadná možnost zašifrování a zamčení disku ještě před bootováním, kde můžete použít otisk prstu nebo heslo.

Ověření tváře není příliš dokonalou nebo pohodlnou technikou, notebook se vás mnohdy prostě lekne a nepustí vás, záleží na světle, na brýlích atp. .

Software

Notebook má předinstalovány Windows 7 Professional v 64bitové edici. Dále je tu kromě standardních utilit a ovladačů od HP i Microsoft Office 2010 v okleštěné edici Starter a také Norton Internet Security.

Konfigurace porovnávaných notebooků:

  • Asus N53SV: 15,6", 1366 × 768, Intel Core i7-2630QM, 4 GB RAM, Nvidia GeForce GT550M, HDD 750 GB, 7200 ot. /min.
  • Asus U36JC: 13,3", 1366 × 768, Intel Core i5-480M, 4 GB RAM, Nvidia GeForce 310M, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
  • HP ProBook 4520s, 15,6", 1366 × 768, Intel Core i5-480M, 4 GB RAM, AMD Radeon HD 6370M
  • Lenovo ThinkPad Edge 11:  11,6", 1366 × 768, Intel Core i3-380UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 320 GB, 5400 ot. /min.
  • Acer Iconia: 2 × 14", 1366 × 768, Intel Core i5-480M, 4 GB RAM, HDD 640 GB
  • Goldmax / Eurocom Racer: 15,6", 1920 × 1080, Intel Core i7-2720QM, 8 GB RAM, AMD Radeon HD 6970M, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
  • Sony VAIO YB1S1E/S: 11,5", 1366 × 768, AMD E-350, 2 GB RAM, AMD Radeon HD 6310, HDD 320 GB, 5400 ot. /min.

Závěr, zhodnocení

Mínusy se mi psaly těžko

HP ProBook 4330s je průměrným notebookem po všech stránkách. Snad proto je těžké jej ohodnotit. Zpracování je sice horší, to ovšem nutně neznamená špatné, ve výsledku jsem s kvalitou provedení byl docela spokojen. Kancelářský výkon byl po všech stránkách vysoký a vyvážený a integrovaná grafika má dost síly i na hry. Je tu čtečka otisků prstů, je tu brašna v ceně. Je tu matný displej a celé matné šasi, k tomu poměrně stylový design, a to celé za 16 000 Kč.

Nevýhodou tak může být právě nepříjemně malý sklon displeje, cvakající tlačítka touchpadu a možná trochu zbytečné prodražení licencí Windows 7 Professional.

Notebook se ale nebojím doporučit všem studentům i pracujícím, pokud nehledí na vyšší standard kvality, škodu neudělá ani v domácím použití. Za svou cenu je zkrátka dobrý a vyvážený.

Plus a mínus  
+ výkonný procesor
+ rychlý disk
+ slušný design
+ čtečka otisků prstů
+ DVD vypalovačka s LightScribe
+ relativně nízká cena
+ brašna v ceně
+ matný displej
- ne tak dobré zpracování
- ani ne 6 h výdrže
- Windows 7 Professional (zbytečné)
- malý max. sklon displeje

 

Výsledky benchmarků

Výsledky benchmarků

Výsledky testů  
3DMark2001SE (body) 11 287
3DMark06 (body) 3 239; SM2.0 Score: 1 089, HDR/SM3.0 Score: 1 266, CPU Score: 3 004
3DMark Vantage (body) P1568; GPU Score: 1 237, CPU Score: 8 025
3DMark11 (body) n/a
PC Mark Vantage 5 709; Memories: 3 596, TV and Movies: 4 185, Gaming: 3 835, Music: 6 576, Communications: 5 553, Productivity: 5 081, HDD: 4 441
PCMark 7 2 152; Lightweight: 1 795, Productivity: 1 284, Creativity: 4 078, Entertainment: 2 095, Computation: 8 638, System storage: 1 585
HD Tune 2.55 čtení: 85,6 MB/s, odezva: 16,8 ms
AS SSD Benchmark 40,2; 28,6; 40,7 MB/s
SiSoft Sandra 2010 CPU: 37 GOPS, 42,6 GIPS, 32 GFLOPS, AES: 336 MB/s, RAM: 8,8 GB/s
Crystal Disk Mark 3 Seq: 109 / 107 MB/s, 512K: 43 / 51 MB/s, 4K: 0,55 / 0,82 MB/s, 4K QD32: 1,12 / 0,81 MB/s
Devil May Cry (fps) 11,62
Cinebench R11.5 xCPU: 2,60 pts., 1CPU: 1,13 pts., OpenGL: 8,20 fps
x264 BenchMark HD v3.0 14,11 fps (second pass)
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 1:05
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 1:54
WM9 Encoder (čas) 2:36
Windows 7 Experience Index 4,7; Procesor: 6,9; RAM: 5,9; Grafika: 4,7; Herní grafika: 6,1; Disk: 5,9
Výdrž web (čas) 4:46 (9,8 W)
Výdrž idle (čas) 5:41 (8,2 W)
Max. spotřeba (Prime95 + Furmark) 40 W
Herní testy  
TM Nations Forever 8,17 fps
Far Cry 2 6,00 fps
World in conflict demo 3 fps
Crysis demo GPU benchmark: 5,96 fps, CPU benchmark: 5,41 fps

KL24

 

.

Byl pro vás článek přínosný?