Hlavní navigace

HP zprovozní u svých notebooků s APU Carrizo podporu FreeSync, začne s Envy15z

12. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Když AMD v prosinci představovalo některé novinky chystané na letošek pro grafické karty Radeon, padla na okraj i zmínka o příchodu technologie FreeSync do notebooků – prvním takto obdařeným přístrojem mělo být Lenovo Y700. K tomuto modelu se má ovšem brzy přidat celá řada dalších notebooků od HP – nově vydaných i těch již prodávaných.

Tento týden AMD vydalo tiskovou zprávu, v níž se chlubí, že APU Carrizo získala „místo“ v dvou řadách notebooků, které HP připravuje, a vedle toho také tento výrobce hodlá začít na svých noteboocích podporovat technologii FreeSync. HP má tuto funkci jako první začít podporovat na modelech Envy 15z, které jsou již na trhu a založené jsou na APU Carrizo. FreeSync by tak uživatelé asi měli dostat skrze aktualizaci ovladačů. Podle AMD se v těchto noteboocích má objevit během první poloviny tohoto roku.

  HP Envy 15z
HP Envy 15z

V tiskové zprávě bohužel není uvedeno, zda se zde bavíme o FreeSync na zabudovaném LCD panelu (což je poměrně pravděpodobné), anebo o FreeSync na připojeném externím monitoru – případně o obojím. U externího LCD by byl problém v tom, že HP Envy 15z nemá výstup DisplayPort, ale jen HDMI, jak bývá u notebooků normou. Ovšem AMD v současnosti chystá verzi FreeSync, která má s vybranými monitory fungovat i přes HDMI, takže tato možnost je ve hře také. První monitory, které toto mají podporovat, by na trhu údajně mohly být již v tomto čtvrtletí, se staršími, které počítají s adaptivním obnovováním jen nad rozhraním DisplayPort, to ale fungovat nebude.

Dobrá zpráva je, že FreeSync nemá dostat jen řada Envy 15z, ale všechny notebooky HP z řad pro spotřebitelský trh, které jsou založené na APU Carrizo (v terminologii AMD „APU šesté generace“). Ty mají dostat FreeSync později, během druhé poloviny roku. Ovšem asi je třeba dát pozor na ono „spotřebitelský“, jelikož to zřejmě znamená, že se (zatím?) nepočítá s řadami jako EliteBook a možná ani ProBook, které jsou určené pro firemní klientelu.


APU Carrizo, snímek čipu

 

Pokud jde o řadu ProBook, právě ta bude oním novým odbytištěm pro APU Carrizo – lépe řečeno pro „Business“ či „Pro“ verzi těchto procesorů. HP je bude montovat do řady ProBook 645 a ProBook 655, což jsou laptopy s úhlopříčkami 14, respektive 15,6 palců. U obou by měla být možnost mít obrazovku s rozlišením 1920 × 1080 bodů a také trackpoint.

HP ProBook 645 HP ProBook 655
HP ProBook 645 a 655

Zdroj: AMD