Hlavní navigace

Huawei se brání tvrzení NÚKIBu a žádá předložení důkazů

19. 12. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Huawei Technologies vydal prohlášení ke zprávě Národního úřadu pro kynernetickou bezpečnost NÚKIB. Ten před pár dny zveřejnil doporučení, že technologie čínských společností Huawei a ZTE nejsou pro bezpečnost žádoucí. Hlavní problém je možné napojení firem na čínské úřady a zájmy Číny, které se neslučují  těmi evropskými.

Huawei je druhým největším výrobcem smartphonů na světě, byť třeba vůbec nepůsobí na Americkém (US) trhu. Vyrábí a dodává také síťová zařízení pro operátory a právě tahle oblast se s chystaným zaváděním sítí 5G stává ještě výbušnější.

Západním zpravodajským službám se nelíbí, že by tahle klíčová infrastruktura měla pocházet od čínského výrobce, u nějž se předpokládá větší napojení na čínskou vládu a úřady. Firmu Huawei založil už v osmdesátých letech bývalý důstojník čínské armády Ren Zhengfei. Původně jen prodával ústředny dovážené z Hong Kongu a spekuluje se, že od čínského státu obdržel velkorysé půjčky. Na rozdíl od mladších společností, jako je Xiaomi, tak mohou být Huawei i ZTE napojeny na čínské zpravodajské služby.

Obdobně tomu může být i v západním světě, kde by zpravodajské služby měly rády možnost proniknout k datům uživatelů a západní společnosti se tomu (některé více, jiné méně) brání. Pokud se brání hodně, mohou se je úřady pokusit třeba i blokovat, jako se to děje v případě Telegramu.

Nedělejme si iluze, že někdo někoho nešpehuje, nebo se o to do nějaké míry nesnaží. V ideálním bezpečném světě by si každý stát vyráběl svoji síťovou infrastrukturu sám, ale kromě Huawei je tu už jen jeden velký hráč, a tím je švédský Ericsson. Jde v podstatě jen o to, aby nás potenciálně špehovali raději spojenci než cizí mocnosti. Žádný důkaz ovšem ještě nikde nepadl.

(koláž: TBMK)

Také prakticky vůbec nejde o telefony, ale hlavně o síťovou infrastrukturu, na které už teď běží velká část mobilní komunikace a u nových sítí 5G bude potenciální problém ještě větší. Pokud chcete bezpečný telefon, není Huawei o nic horší, než jiné běžné značky. Možná s výjimkou cloudového řešení či šifrováním, jež některé značky nabízejí (Knox, etc.). Bezpečnostním rizikem může být mnohem pravděpodobněji nějaká škodlivá aplikace a ta si na značku telefonu nehraje.

Některá naše ministerstva nicméně už oznámila, že přestanou používat smartphony značky Huawei. Babiš mimo jiné řekl, že ani nevěděl, že na úřadu vlády nějaké takové mobily mají. Naproti tomu kancelář prezidenta má se společností Huawei dobré vztahy, pravidelně jí pronajímá Španělský sál a varování NÚKIBu hodlá teprve analyzovat. Pan prezident žádný telefon nemá a já používám výhradně produkty značky Apple, sdělil mluvčí Jiří Ovčáček pro Blesk.

Prohlášení NÚKIB:

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ uvedl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Prohlášení společnosti Huawei:

Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů. Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné.

DTZ24

V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice.

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.