Hlavní navigace

I některé Z690 desky pro Alder Lake nemají PCI Express 5.0. Je tu první levný model jen s Gen4

30. 11. 2021

Sdílet

Zdroj: Gigabyte

Podpora PCI Expressu 5.0 nebude u všech desek Z690 pro Alder Lake. Jsou i levnější modely, kterým chybí a které by právě díky tomu mohly být dost zajímavé.

Měli jsme tu zprávu, že (některé) desky pro procesory Alder Lake s čipsetem B660 nebudou podporovat PCI Express 5.0. Možná to nakonec ani nebude omezení tohoto čipsetu, ale věc, která na něm bude nezávislá a bude vyplývat spíše z ceny konkrétního modelu. Takovéto desky totiž budou dokonce mezi těmi s čipsetem Z690 – první má Gigabyte a zdá se, že tyto modely budou klíčem k tomu, jak postavit počítač s Alder Lake relativně levně.

Tato první deska s čipsetem Z690, ale bez podpory PCI Expressu 5.0, je od Gigabyte. Jde o model Z690M DS3H DDR4. Současně je to tedy také jedna z desek, která je postavena k použití levnějších pamětí DDR4 místo nové rychlé DDR5. To asi dává smysl, protože cílem omezení na PCIe 4.0 je ušetřit na ceně a DDR5 počítače dnes také výrazně prodražuje.

Gigabyte Z690M DS3H DDR4 bude asi zatím nejlevnější deskou pro Alder Lake od Gigabyte. Jde o model formátu mATX a výrobce uvádí, že má „Full PCIe 4.0 Design“. Díky tomu, že hlavní slot PCI Express ×16 pro GPU nemusí podporovat rychlost 5.0 (4 GB/s na linku), může patrně být použito výrazně levnější PCB s levnějšími komponenty. Zejména má údajně jen čtyři vrstvy, což by měla být významná úspora.

Deska má jinak čtyři sloty pro paměti DDR4 a napájecí kaskádu s 6+2+1 fázemi (měly by být použité Power Stages se schopností dodávat 50 A na jednu fázi a má pasiv pro chlazení CPU fází, ale droboučký ve srovnání s dražšími deskami). Pro SSD jsou přítomné dva sloty M.2 s konektivitou PCI Express 4.0 ×4 (jeden jde z CPU, druhý z čipsetu). Dále pak ještě lze použít čtyři porty SATA a dva sloty PCI Express ×1, které ale jsou jen typu 3.0 (1 GB/s na linku) na ně se tedy slogan o „plně 4.0 designu“ nevztahuje.

2,5Gb/s Ethernet, USB-C, ale zároveň legacy rozhraní

Ačkoliv tato deska je upravená tak, aby měla nižší cenu, má docela zajímavou výbavu, což by ji mohlo udělat dost atraktivní. Na zadním panelu je port USB-C, i když má rychlost jen 10 Gb/s (podpora 20Gb/s USB 3.2 Gen 2x2 v čipsetu Z690 tedy nebyla využita) a ostatní porty USB-A už umí jen 5,0Gb/s USB 3.2 Gen 1. Obrazové výstupy pro integrované GPU jsou ale pěkné: kromě starého analogového výstupu dále dva DisplayPorty a jedno HDMI 2.1, všechny tyto tři porty podporují až rozlišení 4096×2304 bodů při 60 snímcích za sekundu.

Deska má také 2,5Gb/s Ethernet od Realteku (asi to tedy bude RTL8125), což je opět chvályhodné. Bohužel nevíme, jaké je použité audio, zda je to již některý z lepších kodeků jako Realtek ALC1200 nebo vyšší, nebo byl použitý přes deset let starý a méně kvalitní ALC887 či ALCC892. Docela zajímavá výbava je ještě v headerech na spodním okraji, kde kromě dobově poplatného svícení RGB a ARGB najdete také vývod pro připojení sériového portu (COM). Ale pozor, také pro paralelní port (LPT). Pokud tedy sháníte desku pro procesory Alder Lake, která by dokázala použít tato legacy rozhraní, máte tady příležitost (pravda, LPT a COM lze zapojit i do PCIe ×1 slotů, takže to takový vzácnost není, větší událost by asi byl slot PCI).

Na PCB je patrné, že by mezi porty na I/O panelu mohl ještě přibýt slot M.2 pro bezdrátový modul, takže je možné, že Gigabyte tuto nebo podobnou desku začne prodávat také ve verzi s Wi-Fi. Těžko říct, zda bude globálně dostupná, někdy se tyto zajímavé levnější modely u nás neprodávají.

Gigabyte Z690M DS3H DDR4 03 Gigabyte Z690M DS3H DDR4 (Zdroj: Gigabyte)

Nejlevnější model Z690?

Jak již bylo řečeno, tato deska by asi mohla být levnější, než ostatní modely s čipsetem Z690, které mají certifikaci pro PCI Express 5.0 a kvůli tomu dražší PCB. Ale jaká přesně bude její cena v obchodech, to zatím nevíme. Zda to opravdu bude „kauf“ a neskončí to spíš jako „levnější mezi drahými“, to vám tedy zatím říct nedokážeme. Momomo_us, který na existenci této desky upozornil, ji našel ve švýcarském ceníku za ekvivalent asi 4100 Kč/160 €, zatímco levné Z690 desky s PCIe 5.0 dnes začínají spíš nad 5000 Kč.

Vedle tohoto modelu by se možná mohly objevit i další s čispetem Z690, DDR4 a jen PCI Expressem 4.0. Vypuštěním některých pokročilejších aspektů by se totiž tento model dal logicky zlevnit ještě o něco. Podobné desky bez PCIe 5.0 by také asi mohli vydat i další výrobci, takže by mezi nimi mohl být větší výběr.

Galerie: Deska Gigabyte Z690M DS3H DDR4

Bude volba mezi PCIe 5.0 a 4.0 i u levnějších čipsetů?

Vypadá to tedy, že PCI Express 5.0 není na platformě Z690 vůbec povinnost, výrobci mohou klidně postavit levnější desku, kterou zcertifikují jen na PCI Express 4.0. Určitá nevýhoda je, že spotřebitel si bude muset kontrolovat specifikace při výběru, pokud PCIe 5.0 výslovně vyžaduje.

Ve světle tohoto je možné, že ani v té levnější kategorii desek s čipsetem B660 nemusí ona nepodpora PCIe 5.0, o níž jsme dříve psali, být paušální. Je možné, že ji Intel nebude nijak vymáhat a také to bude jen na volbě výrobce a zohlednění výrobních nákladů. Možná tedy nakonec budou existovat i nějaké desky B660, kde PCI Express 5.0 bude oficiálně podporován. Ovšem asi pak také budou mít o to navýšenou cenu proti srovnatelným obdobám jen s PCIe 4.0.

Zdroje: Momomo_us, Tom's Hardware