Hlavní navigace

Imagination uvádí CPU jádro MIPS Warrior P5600, konkurenci pro Cortex-A15

15. 10. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

V oblasti mobilních procesorů se v současnosti očekává bitva mezi táborem architektury ARM a Intelem, který se na trh snaží protlačit s instrukční sadou x86. Moc pozornosti už nezbývá na třetího vzadu, tedy architekturu MIPS. Ale firma Imagination Technologies, která MIPS začátkem roku odkoupila, neustává ve snaze si z tohoto koláče ukousnout. V těchto dnech uvedla první z řady nových procesorových jader, která mají Cortexům a Atomům v mobilní sféře (ale i jinde) konkurovat.

Nová jádra, která bude Imagination jako obvykle nabízet k licencování nezávislyým výrobcům, se pro větší efekt kódově označují Warrior a už jsme o nich zběžně informovali v červnu (júni). Prvním modelem, který Imagination uvádí na trh, je jádro P5600. To by mělo být náhradou za jádro proAptiv, které doposud představovalo nejvýkonnější variantu jader MIPS. Bude tedy určené pro aplikace vyžadující relativně vysoký výkon – tedy dnešní chytré telefony a tablety. Oproti proAptivu má při podobné spotřebě poskytovat výkon 1,2× – 2× větší a při 28nm výrobě (Imagination uvádí proces 28HPM u TSMC) by na něm založené čipy měly pracovat na taktech za hranicí 2 GHz.

CPU jádro MIPS Warrior P5600
CPU jádro MIPS Warrior P5600   

Ačkoliv architektura MIPS vychází z principu RISC, je P5600 komplexní superskalární architekturou, vykonávající instrukce stylem „out-of-order“. Zde tedy MIPS nijak nezaostává za výkonnějšími Cortexy od ARMu. Pipeline má hloubku 16 stupňů a jádro je vybaveno dvěma ALU, jednou jednotkou pro násobení a dělení, dále jednotkou pro větvení a jednotkou čtení a ukládání dat. Dvě FPU, které se starají také o instrukce SIMD, jsou volitelné (vypustit je lze pro snížení spotřeby či velikosti čipu). L1 cache pro data může mít velikost 32 nebo 64 KB, to samé platí i pro instrukční L1.

Na P5600 lze vybudovat až šestijádrový procesor pomocí bloku pro správu koherence, který je integrován se sdílenou L2 cache. Té může procesor obsahovat 512 KB až 8 MB podle vůle výrobce. Tato infrastruktura se vedle dalšího také stará o spotřebu čipu, odpojuje nečinná jádra od hodinového cyklu a nezávisle řídí jejich napájení.

CPU jádro MIPS Warrior P5600
CPU jádro MIPS Warrior P5600

P5600 je zatím jen 32bitovou architekturou, avizované 64bitové varianty přijdou až později. Umí nicméně rozšířené virtuální a fyzické adresování (technologie EVA a XPA), s nímž zvládne až 1 TB operační paměti. Podporuje rovněž instrukční rozšíření MSA (128bitové instrukce typu SIMD) a virtualizační technologii VZ, které byly představeny loni.

 

Imagination slibuje, že při použití architektury MIPS a jader P5600 lze na čipu uspořit až 30 % „zatranzistorované“ plochy ve srovnání s konkurenčními procesory o podobném výkonu (co si pod tím představit ale není upřesněno, snad by mohlo jít o Cortex-A15 nebo Cortex-A9). Navíc by prý tento „Warrior“ měl být na špičce i co se týče úspornosti a snad i výkonu. Imagination udává hodnoty 5 CoreMarků na MHz a 3,5 MIPS/MHz v benchmarku Dhrystone. Pro srovnání, u Cortexu-A9 se v Dhrystone udává 2,5 a pro Cortex-A15 také 3,5 MIPS/MHz. Nejde ale o pořádné změření reálného výkonu – to by pochopitelně bylo třeba nějakých sofistikovanějších testů.

Imagination ke svým (akvizicí získaným) procesorům pochopitelně také nabízí svá grafická jádra PowerVR a další návrhy, například obvody pro akceleraci videa. Ač se o tom příliš nemluví, pro procesorovou architekturu MIPS existuje port operačního systému Android, což je zásadní podmínka pro vstup na trh čipů pro mobily a tablety. Aby v něm ale procesory MIPS mohly účinkovat, musí o ně nejprve projevit zájem vlastní výrobci. Zde bude asi Imagination čelit největšímu odporu: poměrně velká škála firem nabízejících mobilní SoC, má již licencovány návrhy od ARM Holdings. A při současné dominanci čipů ARM je nebude lehké přetáhnout.

MMF23

Logo architektury MIPS

Zdroj: Imagination Technologies

Byl pro vás článek přínosný?