Hlavní navigace

Indická vláda hrozí zaměstnancům Twitteru vězením, pokud nezablokují účty kritikům

4. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: AP Photo
Twitter nejdříve zablokoval na 257 účtů kritizujících vládu premiéra Narendry Modiho, ale poté své rozhodnutí přehodnotil a účty zase odblokoval. Za účty stojí opozice i někteří místí investigativní novináři. Vláda v některých oblastech nyní blokuje internet.

Indická vláda v reakci na odblokování účtů uvedla, že „Twitter je pouze prostředníkem a je povinný se řídit rozhodnutím vlády“, přičemž mu nařídila opětovné zablokování zmíněných účtů. Mezi nimi je i několik účtů politických komentátorů i místních filmových hvězd.

V indickém IT právu (článek 69A) je skutečně zavedeno, že vláda má právo donutit sociální média ke smazání obsahu a účtů, jež by mohly ovlivnit veřejný pořádek. Twitter podle nich ani nesmí zveřejnit takový vládní příkaz.

Některé účty používají hashtag #ModiPlanningFarmerGenocide (v překladu: premiér plánuje farmářskou genocidu). Hashtag prý slouží k „vytváření napětí ve společnosti“. Vláda pohrozila pokutami i vězením v délce až sedmi let.

MM_AI

Indická vláda již dříve docílila smazání anti-indického obsahu týkající se situaci v Kašmíru, což je ovšem mezinárodní problém. Aktuální kauza je čistě vnitrostátní, ale poměrně napjatá. Demonstrující se již s policií násilně střetli. A problémy mají rozdmýchávat právě zmíněné účty. Problém je prý v navrhovaných zákonech, jež mají „snížit příjem farmářů a zvýšit jejich závislost na korporacích“.

zdroj: CNN, Buzzfeed

Byl pro vás článek přínosný?