Hlavní navigace

Konečně lepší integrované síťovky. Na deskách ASRock se objevily 2,5Gb/s čipy Realtek

8. 10. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Dnes by měl Intel oficiálně odhalit procesory deváté generace pro desktopová PC, tedy socket LGA 1151. S těmi přijdou první mainstreamová osmijádra od Intelu, ale také refresh šestijádrových a čtyřjádrových Coffee Lake, která znáte z osmé generace. Výrobci základních desek k těmto CPU zároveň vydají nové „fošny“ s čipsetem Z390. S těmi není až tolik tajností a informace o nich unikali v hotové záplavě. V té se ale objevilo něco, co je třeba vypíchnout. Zdá se, že tu máme první vlaštovky velké modernizace integrovaných síťovek.  

Realtek RTL8125, poprvé integrované 2.5GBase-T

Na deskách, které pro platformu Z390 představil ASRock, se jako na asi vůbec prvních objevila nová generace integrovaných síťových karet Ethernet (tedy pro klasické drátové sítě) od Realteku, čipy RTL8125 nebo RTL8125AG. Proč je to důležité? Realteky na základních deskách jsou prakticky všudypřítomné, ale doposud to byly různé čipy řady RTL8111, podporující maximálně gigabitový Ethernet. Ovšem RTL8125 je novinka představená v červnu, která už umí 2,5Gb/s síťování, tedy standard 2.5GBase-T. To má podle výrobce zpopularizovat a zrychlit jeho šíření.

Realtek čipy RTL8125 oznámil v květnu na Computexu 2018, kdy nám ovšem tato informace jaksi unikla (za což se omlouváme, protože za upozornění tehdy stála). RTL8125 je čip pro rozhraní PCI Express 2.0 ×1 implementující 2,5Gb/s Ethernet a kompatibilní i se staršími sítěmi s rychlostí 10 Mb/s, 100 Mb/s a 1Gb/s. RTL8125AG je patrně tentýž čip, ale určený pro herní počítače. Proti základní verzi přidává tzv. Dragon Software, který slouží k prioritizaci herních paketů, podobně jako to dělají konkurenční herní síťovky. Kromě této varianty Realtek současně odhalil typ RTL8156 pro rozhraní USB 3.0 (tedy externí síťovky) a RTL8226, což je transceiver pro použití v routerech a switchích. Ten by teoreticky také mohl být důležitý, ale pro změnu pro příchod levnějších síťových prvků s podporou 2,5Gs/s rychlosti.

asrock-phantom-gaming-2-5gbps2,5gigabit na deskách ASRocku

Tyto 2,5Gb/s síťovky se budou vyjímat v nových deskách ASRocku, u nichž tuto výbavu bude signalizovat označení „Phantom Gaming 2.5Gb LAN“. Použitá by v nich měla být verze RTL8125AG, tedy včetně podpory pro onu prioritizaci herní komunikace. 2,5Gb/s Ethernet by konkrétně měl být integrován na deskách Z390 Phantom Gaming 9, Z390 Phantom Gaming 6, Z390 Phantom Gaming SLI a konečně Z390 Phantom Gaming SLI/ac. Naopak modely Z390 Phantom Gaming 4 a Z390 Phantom Gaming-ITX/ac zůstanou na gigabitových síťovkách Intel, nové Realteky se do nich ještě nedostaly.

Výkony 2,5Gb/s integrovaného Ethernetu Realtek RTL8125AG (Zdroj: ASRock) Výkony 2,5Gb/s integrovaného Ethernetu Realtek RTL8125AG (Zdroj: ASRock)

Levně a masově?

Realtek RTL8125 na jednu stranu umí maximálně 2,5Gb/s režim oproti 5,0 Gb/s a 10 Gb/s, které nabízejí čipy Aquantia (dostupné na trhu už přes rok). Jenž by měl být výrazně levnější, což je pro integrované řešení zásadní. Jde o jednočipové kompletní řešení, které nepotřebuje firmware a tedy ani paměť Flash a možná snad ani chladič. Náklady na integrování by tedy mohly být podstatně nižší.

Zatímco čipy Acquantia se asi nehodí k tomu, aby masově nahrazovaly integrované gigabitové síťovky na deskách, tyto Realteky by tedy už mohly. A v tom by jejich význam mohl být hodně velký. Mohl by totiž skutečně masově rozšířit dostupnost drátového síťování s vyšší než gigabitovou rychlostí. 2,5× zrychlení je sice horší než 5–10×, ale také pořád lepší než nic. Uvidíme ale, jak rychle se integrovaný 2,5gigabit bude šířit. V případě čtyř desek ASRocku jde stále o celkem drahý nadstandard. Důležité tak bude asi hlavně to, jak rychle se dostane do výhodnějších desek nižších řad.

Byl pro vás článek přínosný?