Hlavní navigace

Intel prozradil čipy Elkhart Lake: první 10nm SoC s jádry Tremont, grafikou Gen11

15. 3. 2019

Sdílet

Tento týden jsme tu měli zprávu o procesorech Comet Lake, které letos Intel chystá na trh coby další (ale snad už poslední) 14nm generaci a zřejmě definitivně je potvrdil zasláním patchů s jejich podporou do open source projektů. Stejnou cestou teď firma prozradila ještě další CPU, respektive SoC: procesory nazvané pro změnu Elkhart Lake. To bude ovšem trošku jiné hnědé pití, protože pod tímto označením se skrývá nová architektura a také již zřejmě skutečné 10nm čipy.

 

První 10nm Atomy

Elkhart Lake („EHL“) je podle všeho odpověď na otázku, co přijde po procesorech Apollo LakeGemini Lake, tedy úsporných či levných SoC na bázi jader Atom. Zdá se, že to nebude Mercury Lake, ale právě čip označený jako Elkhart Lake (je tedy možné, že jde o výsledek změn v roadmapách kvůli odkladům 10nm procesu). Elkhart Lake bude založený na nové architektuře malých jader, označené Tremont. Ta by měla být vylepšeným následníkem Goldmontu+ patrně s vyšším IPC a dalšími vylepšeními.

A tento nový Atom bude patrně také vyráběný 10nm procesem. Má totiž už integrovanou grafiku s novou architekturou Gen11, která bude sdílená s procesory Ice LakeLakefield (což je separátní čip kombinující Tremont a jedno velké jádro architektury Sunny Cove). Není pravděpodobné, aby toto IP Intel portoval na jiný výrobní proces. Grafické jádro Gen11 by mohlo být docela schopné, alespoň pokud lze věřit předběžným uniklým benchmarkům.

intel elkhart lake gen11 gpu linux Patch Intelu ukazuje, že Elkhart Lake budou používat 10nm architekturu GPU Gen11 z procesorů Ice Lake

Kromě GPU založeného na Gen11 zatím ovšem patche neprozrazují mnoho o architektuře nebo parametrech. Lze se asi domnívat, že GPU bude mít méně výpočetních jednotek než Ice Lake-U (u nějž grafika obsahuje 64 EU) a patrně i vzhledem k TDP bude grafický výkon nižší než onen 1 TFLOP uváděný pro 15W procesory. Podobně zatím není jasné, kolik bude mít Elkhart Lake jader CPU. Od Bay Trailu z roku 2013 Intel udržuje Atomy na čtyřech jádrech už šest let. Takže je teoreticky možné, aby jejich počet teď stoupl. Ovšem na druhou stranu Intel zvyšoval výkon na jádro a Lakefield má také jen čtyři jádra Tremont, takže je asi pravděpodobnější, že toto uspořádání zůstane i u Elkhart Laku.

MM_AI

Kdy 10nm Atomy vyjdou, není zatím jasné

Jméno Elkhart Lake se již před tímto oficiálním prozrazením objevilo v různých průsacích. Obsahovala ho roadmapa, která se objevila už v září 2018 (máme ji zde z twiteru Witekena). Není ale jasné, jak byla v tu chvíli stará a aktuální – například v ní není výslovně uvedeno Comet Lake, ale jen zatím nepojmenovaný „refresh“ Coffee Lake Refreshe (což ale nejspíš bylo z pochopitelných důvodů přejmenováno právě na Comet Lake).

intel elkhart lake roadmapa witeken imgur zari2018 Uniklá roadmapa, ukazující Elkhart Lake (Zdroj: Twitter)

Teď se asi ale každopádně potvrzuje, že jsou čipy Elkhart Lake skutečné. Jiná otázka je, kdy by se mohly objevit na trhu. Mohlo by to teoreticky být v už v druhé polovině letošního roku, pokud bude situace na 10nm procesu dobrá. Ale vyloučen není ani rok 2020 – informace v tomto směru zatím chybí.

Prohlédněte si: co uniklo o procesorových plánech Intelu

Byl pro vás článek přínosný?