Hlavní navigace

Intel dá licenci na x86 další čínské firmě, aby se dostal na mobilní trh

22. 9. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Když Intel na jaře oznámil spolupráci s čínským výrobcem procesorů pro tablety Rockchip, šlo o slušnou senzaci. Rockchip totiž pro Intel bude v licenci vyrábět SoC Atom SoFIA, tedy procesory architektury x86 s jádry Silvermont, použité třeba v mobilních čipech Bay Trail. Intel si architekturu x86 normálně hlídá coby exkluzivní konkurenční výhodu – nemluvě už o technologii svých CPU – takže by se dal s trochou nadsázky použít příměr o zamrzlém pekle. Teď to ovšem vypadá, že Rockchipem toto tání ledů nekončí. Intel totiž údajně hledá podobné partnery nadále a co nevidět poskytne svá procesorová jádra další firmě, která se doposud spoléhala na architekturu ARM.

Stejně jako u Rockchipu má údajně jí o čínský subjekt – u nás méně známou firmu Spreadtrum. Ta na rozdíl od prvního partnera nevyrábí SoCy pro tablety, ale čipy pro telefony, a to včetně komunikačních modemů (ovšem převážně určených pro čínské sítě). Podle tchajwanského webu DigiTimes hodlá do této společnosti Intel investovat a pravděpodobně s ní také uzavřít smlouvu na výrobu čipů, které by v licenci používaly jádra architektury x86. O tom, že Intel hodlá v Spreadtrumu koupit podíl, hovoří i další zdroje, podle nichž by mohlo jít o kapitálovou investici až v hodnotě 1,5 miliard USD, za což by Intel chtěl 20% podíl.

Čip vyrobený firmou Spreadtrum

Na první pohled jde licencování architektury x86 do Číny stejně jako v případě Rockchipu proti zájmům Intelu. Ten však potřebuje zvýšit podíl čipů x86 na mobilním trhu, kde stále dominují čipy ARM. A to zřejmě i za cenu, že si při tom vyrobí vlastní konkurenci. Čínští výrobci dokáží využít zkušenosti s produkcí čipů ve velmi nízkých cenových relacích a mají také lepší vztahy s lokálními výrobci hardwaru. Intel zřejmě doufá, že se jim spíše než jemu podaří zpopularizovat mobilní čipy x86 v lowendu a na čínském trhu, z čehož by pak dlouhodobě těžil.

 

Spreadtrum vyrábí zejména lowendové čipy s jádry Cortex-A7 a dokonce Cortex-A5 (jeden z jejích čipů by jinak měl být i v superlevných chytrých telefonech, které chce Mozilla prodávat za pouhých 25 USD). Použití výkonnějších jader Silvermont by tedy firmě navíc umožnilo vyšvihnout se na vyšší výkonnostní pozice. DigiTimes dále spekuluje, že by firma Spreadtrum také mohla k výrobě používat továrny Intelu; to však není pravděpodobné. Smyslem Atomů SoFIA má totiž být právě přenést výrobu lowendových mobilních SoC do nezávislých výroben mimo drahé továrny Intelu (i když je pravda, že nejsou vytížené a další klienti by se jim hodili).

KL hlasovani

Ačkoliv informace o možné investici Intelu do firmy Spreadtrum údajně potvrdili různí analytici, v této chvíli zůstávají neověřené. Pokud by se skutečně potvrdilo, že tento výrobce začne používat architekturu x86, mohlo by to významně podpořit její zastoupení v chytrých telefonech. Těžko ovšem říct, zda by se to nějak významně projevilo i u nás, neboť Spreadtrum má přece jen pozice spíše v Číně.

Zdroje: DigiTimes, Technews.co

Byl pro vás článek přínosný?