Hlavní navigace

Intel kupuje Tower Semiconductor. Chce získat pozice ve „foundry“ zakázkové výrobě čipů

16. 2. 2022

Sdílet

 Autor: Tower Semiconductor
Intel posiluje své tovární kapacity a foundry zakázkovou výrobu pro externí klienty, v které by se chtěl stát protivníkem TSMC. Koupil kvůli tomu izraelský Tower Semiconductor se sedmi specializovanými továrnami.

AMD tento týden definitivně schlamstlo výrobce FGPA Xilinx a mimochodem poté překročilo v tržní kapitalizaci Intel (což ale asi hlavně ukazuje, jak je tento ukazatel ošidný). Intel ovšem teď také bude rozšiřovat byznys – ale v oblasti svých výrobních linek na čipy. V době, kdy se ukázaly být strategickým zdrojem, kupuje nezávislého zakázkového výrobce Tower Semiconductor, který je jedním z menších konkurent TSMC, UMC, Samsungu a GlobalFoundries nebo čínského SMIC.

Začátkem roku 2021 proběhla značná změna v Intelu, kdy nastoupil nový šéf Pat Genslinger a odhalil novou strategii, která má konkurovat rostoucí dominanci zakázkových výrobců (zejména ale TSMC) ve výrobě čipů. Aby Intel měl šanci zůstat (respektive vrátit se do ní a udržet se v ní) na špičce výrobních procesů, chce Gelsinger Intel částečně také přetvořit v zakázkovou výrobnu, která by realizovala čipy i pro jiné (fabless) výrobce.

Díky tomu by získal větší škálu a dynamiku a mohl by tak konkurovat TSMC, kterému právě tyto faktory pomohly stát se lídrem. Jednoduše řečeno: pokud bude Intel vyrábět pro sebe a zároveň i pro externí klienty, proteče jeho továrnami více peněz a tím bude více prostředků na vývoj. Pomoci také může, pokud se TSMC podaří nějaké takové klienty odlákat a tím zmírnit jeho sílu.

Budovat si pozici tzv. foundry výrobce, který zajišťuje výrobu čipů pro externí firmy bez vlastních továren, ovšem potřebuje čas, investice a získání zkušeností a důvěry. A právě jako posilu v tomto úkolu teď Intel koupí jednu z firem, které už v tomto oboru už jsou aktivní. Nejde o žádného z největších hráčů, ale o relativně menší izraelskou firmu Tower Semiconductor.

Intel s Tower Semiconductor uzavřel smlouvu na koupi a pokud jde o obě strany smlouvy, mělo by už vše být dohodnuté. Intel zaplatí 5,4 miliardy dolarů a začlení Tower Semiconductor do své divize Intel Foundry Services. Akvizice ovšem jako vždy musí projít schvalováním orgánů dohlížejících na konkurenční prostředí, takže se očekává, že zcela finalizovaná bude až za cca 12 měsíců.

Intel kupuje Foundry výrobce čipů Tower Semiconductor Intel kupuje Foundry výrobce čipů Tower Semiconductor (Zdroj: Intel)

Tower Semiconductor?

O Tower Semiconductor jste nejspíš zatím neslyšeli, protože jde o výrobce, který nabízí specializované procesy, nikoliv nejnovější technologie pro mainstreamové použití, které jsou relevantní pro výrobu logických čipů jakou jsou procesory a GPU. Tower Semiconductor má technologie jako SiGe (tranzistory používající křemík-germanium), BiCMOS, RFCMOS, MEMS, SOI (Silicon on Insulator, technologie, kterou jednu dobu používalo AMD/GlobalFoundries pro procesory, ale nakonec se pro tyto účely přešlo na standardní ztv. „bulk“ CMOS). Provozované jsou také v továrnách na menší osmipalcové (200mm) wafery místo mainstreamových 300mm.

Na těchto technologiích se vyrábějí například čipy pro napájecí obvody, senzory a obrazové snímače, analogové čipy. Firma má pro ně řadu klientů, na Wikipedii se dá nalézt výčet obsahující například Broadcom, Samsung, Vishay, On Semi, ale také Intel. Intel tedy s firmou má nějaké zkušenosti a zároveň získá existující klienty.

Tower Semiconductor vznikl v roce 1993, v roce 2008 se sloučil s Jazz Semiconductor (do roku 2020 byl výsledek pojmenovaný TowerJazz, poté jen Tower Semiconductor). Má v provozu čtyři továrny, dvě (Fab 1 se 150mm wafery a Fab 2 s 200mm) v izraelském Migdal Haemek, další dvě Fab 3 a Fab 9 na 200mm wafery jsou v Kalifornii (Newport Beach) a Texasu (San Antonio). Tyto původně patřily Rockwellu a Maxim Integrated.

Vývojové centrum Tower Semiconductor Vývojové centrum Tower Semiconductor, Netanya, Izrael (Zdroj: Tower Semiconductor)

Nicméně v majetku Tower Semiconductor by také měly být další fabriky (dvě na 200mm a jedna na 300mm wafery) v Japonsku skrze společný podnik TPSCo, který má napůl s Nuvotonem (Tower má 51 %). Nejnověji firma loni v létě investovala do další 300mm společné továrny s STMicroelectronics v Itálii (Agrate Brianza). Celkově jde o různé procesy od 1000nm až po 65nm (TPSCo by snad mělo mít i 45 nm).

Nejde tedy o vůbec nevýznamnou společnost, ovšem v obřím polovodičovém trhu má jen malý díl. Podle analýzy z prosince (zdroj: DigiTimes, via Retired Engineer) byl Tower Semi devátým z desíti největších zakázkových výrobců, s tržním podílem zhruba 1,6 %. Firma je menším hráčem než čínské SMIC, Hua Hong Grace Semiconductor, Vanguard International Semiconductor (VIS) a tchajwanský Powerchip Semiconductor Manufactoring Corp (PSMC). Desátá firma v žebříčku je jihokorejský Dongbu HiTek.

Tržby a odhadované tržní podíly zakázkových foundry výrobců čipů Tržby a odhadované tržní podíly zakázkových foundry výrobců čipů (Zdroj: DigiTimes)

Tower Semiconductor je o rozšíření portfolia a záběru IFS

Tyto menší firmy jsou typicky zaměřené podobně – nabízejí starší a speciálně zaměřené procesy a často pracují s menšími 200mm wafery. Tato oblast výroby čipů je hodně komplementární k tomu, co a jak vyrábí Intel, jenž má nejmodernější procesy a vyrábí mainstreamové logické čipy místo speciálních a analogových.

Intel si tedy získáním Tower Semiconductor rozšiřuje portfolio a klientelu. Větší záběr a arzenál technologií pomůže Intelu, aby byl vnímán jako konkurent srovnatelný se zavedenými velkými foudnry výrobci (vedle TSMC Samsungu, GlobalFoundries, UMC, SMIC). Společnost tím získá i nějaké zkušenosti a talenty navíc, přičemž spojení by mělo technologicky dost pomoci továrnám původního Tower Semiconductor. Intel jim bude moci poskytnout výsledky výzkumů, materiálové znalosti a podobné knowhow, které další malé foundry firmy tak snadno nezískají. Některé aspekty specializovaných a analogových technologií na starších procesech by se pak mohly dostat i do nejmodernějších procesů Intelu a tím zlepšit jejich atraktivitu a konkurenceschopnost pro externí klienty, kteří třeba nějaké analogové speciality vyžadují.

Sídlo firmy Tower Semiconductor v Migdal Haemek Sídlo firmy Tower Semiconductor v Migdal Haemek (Zdroj: Tower Semiconductor)

Na druhou stranu také Tower Semiconductor má výrazně menší hrubé marže než Intel. Ty se nacházejí jen někde mezi 20 až 30 %, zatímco Intel se dlouhodobě pohybuje na 50 % a ve svých nejmocnějších letech se dostával k 60 %. Akvizice tedy průměr poněkud stáhne.

ICTS24

Marže se mohou trošku zlepšit časem díky tomu, že zahrnutí do mašinerie Intelu může přinést různé úspory díky ekonomické škále a továrny a procesy Toweru se mohou technologicky posunout před jeho dosavadní konkurenty, nicméně v oblasti starších a specializovaných procesů asi nebudou marže nikdy tak vysoké jako v elitním byznysu okolo nejmodernějších procesů. Roční tržby Tower Semiconductoru dosáhly v roce 2021 okolo 1,5 miliardy dolarů, takže dopad na celkové výsledky Intelu nebude moc dramatický, ale nebude zanedbatelný. Podle Intelu by transakce měla mít pozitivní vliv na zisk na jednu akcii.

Zdroj: Intel