Hlavní navigace

Intel má na pamětech 3D XPoint/Optane masivní ztráty, odhalilo účetnictví. Skončí úplně?

5. 11. 2021

Sdílet

Zdroj: Intel
Další a další mračna se stahují nad dříve velmi nadějně působícími pamětmi 3D XPoint (Intel Optane). Ač výrazně lepší než NAND, zřejmě jsou příliš drahé pro praktické použití...

Když Intel s Micronem představili paměť 3D XPoint, byla to velká událost: první next-gen náhrada paměti NAND Flash, jež není zrovna elegantní technologií, už jenom kvůli tomu, jak málo přepisů vydrží. Intel ale zatím paměti 3D XPoint využívá o dost méně, než bychom rádi a Micron se na ně dokonce úplně vykašlal, což jejich budoucnost moc hezky nemaluje. Vypadá to, že víme proč. Jsou velmi drahé a Intel na nich má vysoké ztráty.

Next-gen náhrada NAND je asi příliš drahá na výrobu

O tom, jak moc paměti 3D XPoint stojí v porovnání s DRAM a NAND, Intel nikdy konkrétní čísla nesdělil, ale to, že Micron z nějakého důvodu nikdy Optane (v jeho portfoliu měly značku QuantX) pořádně neuvedl na trh, budilo pohyby. Teď se asi potvrzuje, že v současné podobně mají tyto paměti asi příliš vysoké výrobní náklady, než aby byly životaschopné. A to přesto, že je Intel používal v serverových a dražších produktech a také Optane SSD pro PC měla poměrně vysoké ceny.

Tip: Optane SSD končí v PC, další disky s pamětí 3D XPoint pro spotřebitele už Intel nevydá

To, že je technologie Optane/3D XPoint pro Intel ztrátová, ukazují účetní dokumenty, a sice tzv. zpráva 10-Q SEC. Intel dříve měl výrobu Optane zahrnutou do divize pamětí NAND (Non-volatile Memory Solution Group, NSG), takže ziskovost či ztrátovost byla zamaskovaná tím, jak se tržby i zisky smíchaly s těmi z výroby NAND, která byla ve větším objemu, a tedy celkovému výsledku dominovala.

Ovšem teď Intel divizi NAND prodává Hynixu, zatímco výrobu Optane/3D XPoint si ponechává. Proto se tržby a zisky nebo ztráty z ní teď začínají zahrnovat do výsledků serverové divize Data Center Group. To znamená, že zase budou utopené a schované, ale kvůli tomuto přesunu byly výsledky Optane za prvních 9 měsíců loňského roku zaevidované samostatně v oné 10-Q SEC zprávě. Poprvé tak můžeme vidět, jak na tom Optane ekonomicky je, respektive loni byla.

Optane SSD 800p. Nesmělý pokus nabídnout SSD s pamětí 3D XPoint širokým vrstvám běžných uživatelů PC. Kapacity byly ale příliš malé a ceny nic moc. Intel i tato Optane SSD zrušil (Zdroj: Intel)

Za Q1 až Q3 2020 byly tržby vytvořené pamětí/produkty Optane/3D XPoint podle zprávy 298 milionů dolarů. Ovšem s tím spojený provozní „zisk“ byl minus 473 milionů, byla tedy vytvořená ztráta o polovinu vyšší než samotné tržby. V samotném třetím kvartálu byly tržby 86 milionů a ztráta 116 milionů $. Nevíme, zda to znamená, že Intel každý produkt založený na pamětech 3D XPoint prodává hluboko pod výrobními náklady, nebo zda je to způsobeno jen vysokými fixními náklady na vývoj (a samotná jednotka výrobku se pak už prodává se ziskem v porovnání se svými výrobními náklady, jen objem prodejů není dost vysoký na to, aby fixní náklady amortizoval). Teoreticky by asi mohlo jít i o nějaké účetní faktory typu zaúčtovávání předchozích nákladů na vývoj.

Tržby a provozní zisky ztráty výroby Intel Optane Zdroj Blocks and Files Tržby a provozní zisky/ztráty výroby Intel Optane (Zdroj: Blocks and Files)

Letos jsou zdá se tržby o něco nižší, za Q1 až Q3 je to 271 milionů $, z toho 188 milionů $ v Q3. Jaké jsou provozní zisky či ztráty, ale už tentokrát nevíme.

Zruší nakonec Optane i samotný Intel?

Pokud budou paměti 3D XPoint takto ztrátové dlouhodobě, asi to může znamenat, že je Intel dříve nebo později opustí a tento projekt zruší. Je samozřejmě možné, že několik let ztrát se může nakonec vrátit, pokud se podaří technologii prorazit v masovém měřítku, až se podaří výrobní náklady snížit na rentabilní úroveň. Je ale otázka, zda k tomuto Intel dokáže dojít.

Paměti NAND by mohly být schopné zlevňovat rychlejším tempem a dost možná i DRAM, která je pro Optane největším nebezpečím. Pokud by navyšovala kapacitu a snižovala ceny rychleji, ztratí 3D XPoint hlavní niku na trhu, kterou měla – kategorii tzv. Storage Class Memory (moduly Intel Optane DC Persistent Memory), což je alternativa RAM, která je o něco levnější, ale pomalejší a potřebující speciální zacházení.

Více: Intel oficiálně uvádí moduly Optane DC Persistent Memory, náhradu RAM na bázi 3D XPoint

Pokud by se takováto Storage Class Memory ale dala za stejnou cenu a se stejnou spotřebou nahradit obyčejnou pamětí DDR5 či v budoucnu DDR6, asi ztratí význam, protože jen nevolatilnost nebude většinou dostatečně velká deviza. Bohužel pro Optane je docela možné, že DRAM stejně jako NAND se budou vyvíjet rychleji díky tomu, že mají větší záběr na trhu. Na jejich vývoj proto jde více peněz a vyrábí je několik firem, mezi nimiž probíhá konkurence pozitivně stimulující rychlost vývoje.

Intel zatím neindikuje, že by hodlal projekt pamětí 3D XPoint/Optane opustit, takže zatím nevíme, zda jsou obavy opravdu na místě. Neúspěšný konec této technologie (alespoň na masovém trhu) je teď ale asi evidentně v říši možných scénářů.

Galerie: Intel Optane Memory H20

Zdroj: Blocks and Files, Intel