Hlavní navigace

Intel předvedl hardware pro internet věcí: Kompletní PC v rozměru karty SD [CES]

8. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Intel již předem avizoval, že na veletrhu CES 2014 předvede své produkty z kategorií chytrého oblečení a předmětů a tzv. internetu věcí. Nakonec nejde o žádné obligátní chytré brýle a hodinky. Intelu jde o širší spektrum praktických předmětů. Jako jejich základ pak představil maličký počítačový modul, který výrobci mohou použít coby základ pro svou „chytrou věc“. Modul nazvaný Edison v sobě ukrývá kompletní dvoujádrový počítač, je ale tak kompaktní, že se vejde do pouzdra o rozměrech paměťové karty SD.

Edison se celý vejde na PCB o rozměru menším než 32 × 23 mm. Jádrem tohoto miniaturního počítače je SoC Intel Quark, což je zcela nová kategorie procesorů právě pro podobné účely, kterou Intel překvapivě oznámil na podzimním IDF 2013. Quark v modulu Edison je ale již vyráběný nejnovějším 22nm procesem. Architektura čipu by měla být vývojově založena na Pentiu z minulého století, SoC je ale dvoujádrový. Frekvence procesoru činí 400 MHz.

Modul Edison: kompletní embedded počítač s Wi-Fi a dvoujádrovým procesorem Quark v rozměru karty SD
Modul Edison: kompletní embedded počítač s Wi-Fi a dvoujádrovým procesorem Quark v rozměru karty SD

Čip má k dispozici paměť LPDDR2 a flashové úložiště, jejich kapacity ale neznáme. Integrována je i bezdrátová konektivita, pomocí které se chytré zařízení bude dorozumívat se svými vrstevníky v okolí nebo telefony či počítačem vlastníka. Edison je vybaven jednak bezdrátovým síťovým adaptérem Wi-Fi, umí ale i Bluetooth, s kterým se coby s komunikačním protokolem pro „internet věcí“ do budoucna také počítá.

Jelikož se v podstatě jedná o hardware typu embedded, nepřekvapuje, že modul běží na operačním systému Linux. Edison ale nemá sloužit pro čistě jednoúčelová zařízení, Intel pro něj hodlá udržovat obchod s aplikacemi, které bude možné do zařízení stáhnout a změnit tak jejich fungování. Vývojářům má být údajně k dispozici i určité financování, které má podnítit rozjezd různých (doufejme inovativních) aplikací.

Modul Edison: kompletní embedded počítač s Wi-Fi a dvoujádrovým procesorem Quark v rozměru karty SD
Modul Edison: kompletní embedded počítač s Wi-Fi a dvoujádrovým procesorem Quark v rozměru karty SD

Z hlediska miniaturizace a zjednodušení návrhu na nejnezbytnější komponenty je Edison skutenčně pozoruhodný. Koncepce poněkud připomíná poněkud podobný nápad EOMA68, což je standardizovaný modul pro vývoj a výrobu počítačů a zařízení architektury ARM. Intel nicméně dosáhl na mnohem kompaktnější rozměry, byť jde o první generaci produktu. Budoucí nástupci Edisonu by mohli být ještě menší – aplikací koncepce „digitálního vysílače“ by Intel například mohl integrovat bezdrátový adaptér přímo do čipu SoC.

 

Na CES 2014 již byly k vidění první aplikace postavené okolo modulu Edison. Jednalo se například o chytrý hrnek na kávu nebo inteligentní obleček pro novorozence, který sleduje například teplotu a dýchání miminka a dokáže předem dát povel dalšímu přístroji, aby začal preventivně ohřívat láhev se sunarem. Jeho stav pak také na dálku zobrazuje na zmíněném hrnku na kávu.

Zdroje: Intel, The Tech Report