Hlavní navigace

Intel přidal do ovladačů GPU dekódování VP9 a HEVC, umí je Broadwell i Haswell

16. 1. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Tento týden vydal Intel poměrně nenápadné nové vydání ovladačů. Pokud byste si ho nevšimli, ušlo by vám, že integrované grafiky z modrého tábora dostaly docela zajímavou funkci. Intel totiž pomocí nového ovladače doplnil podporu pokročilých formátů videa, s nimiž se počítá pro distribuci filmů v rozlišení 4K.

Ovladač 15.36.14.64.4080 z 12. ledna je určen pro procesory Broadwell a Haswell (novinky se tak bohužel nedostanou k uživatelům čipů generace Ivy Bridge a Sandy Bridge). Hlavní inovací je v něm podpora pro dekódování nových formátů VP9 a zejména HEVC (jinak též H.265). 14nm Broadwelly mají přehrávání těchto kodeků uvedeno mezi svými novými schopnostmi, takže u nich nejde o žádné překvapení. Ovšem tato novinka není určena jen jim – Intel podle všeho zpětně přidal podporu pro oba formáty i pro grafiku Haswellů, u nichž při vydání v roce 2013 nic takového avizováno nebylo.

Pokud se videu věnujete, tak asi víte, že není HEVC jako HEVC. Kromě základního profilu Main existuje také vylepšený Main 10, podporující 10bitové barevné složky. Ten ale všechna zařízení chlubící se podporou HEVC neumí. Přitom právě tento profil bude podle všeho použit u nové generace disků Blu-ray, na nichž bude distribuováno 4K video. A podstatná informace pro majitele procesorů Intel je, že Intel hlásí podporu i pro tento 10bitový profil, opět zřejmě na Haswellu i Broadwellu. Zatím jsem ještě neviděl testy, které by prokázaly, které (nebo zda vůbec některé) čipy zvládnou při 10 bitech rozlišení 4K s dostatečným počtem snímků za vteřinu. Je tu ale minimálně nějaká naděje, že se těchto čipech podaří novou generaci filmových disků a 4K filmů rozběhat.

Poznámky k vydání pro ovladač 15.36.14.64.4080
Poznámky k vydání pro ovladač 15.36.14.64.4080

Radost mohou mít také příznivci konkurenčního formátu VP9 od Googlu (jeho plus je, že není na rozdíl od technologií MPEG spojen s licenčními poplatky). Intel se totiž postavil i na jeho stranu a přidal do ovladačů možnost akcelerovat na integrovaném GPU i tento formát. Zde jde ale jen o částečnou akceleraci, při níž jsou na GPU počítány pouze některé kroky (nejspíš to bude kompenzace pohybu, iDCT a loopfilter). Také podpora HEVC asi není implementována čistě skrze dedikovaný hardwarový blok, ale pomocí GPGPU kódu běžícího na EU a částečně využívajícího některé komponenty určené původně pro přehrávání H.264. Nicméně u tohoto formátu by měla být akcelerace úplná – vše by se mělo počítat na GPU.

 

Je možné, že akcelerace po instalaci ovladačů nemusí hned fungovat, neboť přehrávače a další komponenty nemusí být plně připravené (například se zdá, že pod dekodérem LAV Video zatím akcelerace VP9 a 10bitového HEVC nejede). Z poznámek k vydání se mi také nepodařilo vyčíst, které konkrétní Haswelly a Broadwelly budou dekódování podporovat – doufejme, že se jedná o všechny relevantní modely (tedy ty, které už dříve měly zapnutou podporu videa v H.264).

Broadwell řady U v reálu. Nahoře je čipset, podlouhlý čip dole je CPU. Vlevo verze s GT2, vpravo GT3 (Zdroj: AnandTech)
Broadwell řady U v pouzdře BGA (Zdroj: AnandTech)

Mimochodem, ovladač kromě videokodeků přinesl pár nových rozšíření OpenGL a OpenCL. Z nich je zajímavá hlavně funkce cl_intel_advanced_motion_estimation. Ta by měla vývojářům dávat přístup k algoritmům vyhledávajícím pohybové vektory ve videu, které normálně používá kompresní blok Quick Sync. Programátoři OpenCL aplikací by je jednak mohli využít ve svém vlastním enkodéru a napsat tak kodeky pro formáty, které Quick Sync nativně neumí. Také by na nich ale mohli postavit filtry pro interpolaci mezisnímků videa a podobné druhy post-processingu.

 

Aktualizováno (19. 1. 2015):
Bohužel to vypadá, že vágní informace v poznámkůch k vydání skrývaly nepříjemné tajemství. Podpora HEVC a VP9 totiž zdaleka nebude zapnuta na všech Haswellech či Broadwellech. Na stránkách podpory se totiž objevila tabulka (viz níže), která už jasně ukazuje, který čip budete k čemu potřebovat.

Tabulka podpory VP9 a HEVC na čipech Haswell a Broadwell
Tabulka podpory VP9 a HEVC na čipech Haswell a Broadwell

CS24

10-bitové HEVC má fungovat jen na procesorech Broadwell řady U, a to ještě jen těch s grafikou HD 5500, HD 6000 nebo Iris 6100. S Celeronem či Pentiem (ale také s Core M) budete mít smůlu. 8bitové HEVC už půjde také na Haswellech, ale jen těch s grafikami HD 4400, HD 4600, HD 5000 a Iris 5100 či Iris Pro 5200. Také zde tedy Pentia a Celerony ostrouhají, stejně tak ale ULV čipy s HD 4200. U VP9 je to také komplikované. Tento formát umějí přehrávat jen a pouze Broadwell, zato však všechny, které zatím byly vydány. Kromě těch s GPU vyvoleným pro HEVC tedy i Pentia, Celerony a čipy Core M s grfikou HD 5300.

Zdroje: Intel (1, 2), The Tech Report

Byl pro vás článek přínosný?