Hlavní navigace

Intel uvádí Xeon D: 45W SoC s osmi jádry Broadwell, drtič serverových ARMů

10. 3. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Poněkud zčistajasna uvedl včera Intel procesory, které na to možná nevypadají, ale mohly by být jedním z nejzajímavějších počinů letošního roku na poli CPU (pravda, Xeon Phi generace Knights Landing je určitě trumfne, pokud letos vyjde). Xeon D je nově založená řada 14nm serverových procesorů odvozených od Broadwellu (dříve nesly kódové označení Broadwell-DE), které mají spojit procesorový výkon velkých Xeonů s úsporností serverových Atomů řady Avoton. Výsledek který když nic jiného, tak hodně nadzvedne laťku firmám, které se snaží o průlom do serverového trhu pomocí procesorů architektury ARM.

Intel Xeon D

Stejně jako Avotony budou také Xeony D procesory typu SoC, tj. mají všechno uvnitř a nepotřebují externí čipovou sadu. To je pochopitelně plus pro mikroservery, kde je výhodou co nejmenší a nejjednodušší základní deska. Čipset by nicméně neměl být přímo v procesoru – místo toho Intel použil stejné řešení jako u mobilních procesorů a jde o dva samostatné čipy propojené na úrovni pouzdra. Na rozdíl od mobilních čipů U a Y má ale Xeon D oba pasažéry skryté pod rozvaděčem tepla.

Intel Xeon D

Na rozdíl od desktopových nebo notebookových Broadwellů nemají Xeony D žádné GPU, čímž se na čipu uspoří hodně místa (pro ilustraci viz tento snímek). Místo toho jde o čisté CPU s plnými osmi jádry architektury Broadwell. Mimochodem by již prý měla mít opravenou chybu v rozšíření TSX a tyto instrukce jsou na nich tedy plně funkční. K službám jim je dvoukanálový řadič pamětí s podporou DDR3 na taktu 1600 MHz nebo DDR4 na taktu 2133 MHz, samozřejmě s podporou ECC. Procesor má maximálně podporovat 128 GB paměti s registrovanými moduly, s běžnými DIMMy jen 64 GB. Čip má 1,5 MB L3 cache na jedno jádro, takže u osmijádrové verze je této mezipaměti 12 MB.

Blokové schéma Xeonu D (Broadwell-DE)
Blokové schéma Xeonu D (Broadwell-DE)

Samotné CPU má dále řadič PCI Express 3.0 s celkem 24 linkami, podporující rozdělení linek na ×16/×8 nebo dále na až po šest rozhraní ×4. Přímo na samotném CPU jsou pak ještě integrovány dva 10Gb/s síťové adaptéry pro konektivitu výsledného serverového uzlu. Zbytek IO už poskytuje integrovaný čipset – má osmilinkový řadič PCI Express 2.0, po čtyřech portech USB 3.0 a USB 2.0 a šest portů SATA 3.0 (6 Gb/s). Čipset i CPU se přitom vejdou do v podstatě notebookové spotřeby: 45 W.

Samotné CPU Broadwell-DE je tako malé
Samotné CPU Broadwell-DE je tako malé

 

Osmijádrový Broadwell na 2,0 GHz se vejde do 45 W

Podle tiskové zprávy Intelu jdou Xeony D s okamžitou platností na trh a od včerejška jsou již dostupné zákazníkům. Časem možná bude modelů více, pro tuto chvíli ale Intel uvádí dva procesory. Xeon D-1520 je částečně ořezaný – je to pouze čtyřjádro s taktem 2,2 GHz a turbem 2,6 GHz. Čip má aktivní HT, 6 MB L3 cache a TDP 45 W. Za tento základní model si Intel účtuje 199 USD.

Pravá legrace ale nastává s osmijádrovým modelem Xeon D-1540. Ten již má 12 MB L3 cache, ovšem stejné TDP 45 W. Jeho osm jader s HT běží v základu na 2 GHz, s turbem může jít také na 2,6 GHz. Cena je zde ale adekvátně vyšší – model D-1540 stojí 581 USD. Pokud si toto CPU srovnáte s desktopovým Core i7-4790K (88W TDP, čtyři jádra na 4,0–4,4 GHz), pak vidíte, že Broadwell-DE má víc než dvojnásobně lepší poměr výkonu a TDP – a to ještě ignorujeme-li fakt, že Broadwell má proti Haswellu o něco málo lepší výkon na 1 MHz.

Intel Xeon D: specifikace modelů
Intel Xeon D: specifikace modelů

Jakožto SoC ve speciálním pouzdru bohužel Xeon D nepůjde prostě vzít a použít v běžném PC. Dostanete se k nim asi jen přímo v nějakém serveru nebo serverové desce. Je škoda, že z Broadwellu-DE nevzniknou nějaké verze pro spotřebitelský trh – nedá mi to, abych si nepředstavil, jak by se takovéto osmijádro vyjímalo v notebooku.

 

Smyslem Xeonů D je rozhodně zažehnat v zárodku pokusy o průnik ARMů do serverové oblasti. A je dost možné, že se jim to také podaří. Právě tento týden shodou okolností uveřejnil web AnandTech test takovýchto serverových procesorů a byl mezi nimi i první 64bitový ARM pro servery, Applied Micro X-Gene. Tento SoC zde výkonově stačil jen na 20W Atom C2750, ovšem s vlastním TDP 40 W. Tím pádem mu bude přímo konkurovat právě včera uvedený Xeon D; jenže jeho hrubý výkon bude někde úplně jinde (Intel předpokládá až 3,7× vyšší výkon než u Avotonu C2750). Výrobci čipů ARM asi budou mít co dělat, aby proti němu nabídli něco podobně efektivního.

KL24

Intel Xeon D

Zdroje: Intel (1, 2, 3), The Tech Report, The Platform

Byl pro vás článek přínosný?