Hlavní navigace

Intel v červnu vydá levné NUCy s Celeronem N3050 a Pentiem N3700

25. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

14nm Celerony a Pentia rodiny Braswell (založená na „Atomové“ architektuře Airmont) by se letos měla objevit v řadě lowendových počítačů, včetně levných mini barebonů. Psali jsme už o Beeboxu od ASRocku, který by měl obsahovat Celeron N3000 s TDP jen 4 W, už brzo by se tyto SoC ale měly objevit také přímo v krabičkách NUC od Intelu.

Levné NUCy s Braswellem budou používat podobné šasi jako ty s Broadwellem, až na určité změny v portech. Pro úložiště také nepočítají s SSD do slotu M.2, ale jen s 2,5" disky SATA – hlavně tedy levnějšími HDD, ale bude-li libo také SSD. Kvůli prostoru pro tuto pozici je ale výška skříně vyšší než u modelů počítajícíh jen s moduly do M.2. Oproti dražším modelům tu ale bude ještě jedna specialita: na boku se nachází čtečka pro karty SD (včetně typu SDXC), kterou dosavadní NUCy postrádaly. Ta bude v nouzi moci sloužit i pro rozšíření kapacity jako u různých čínských i nečínských lowendových minipočítačů.

NUC s procesorem Braswell (Zdroje: Liliputing, FanlessTech)
NUC s procesorem Braswell (Zdroje: Liliputing, FanlessTech)

Intel bude údajně nabízet minimálně dvě verze: NUC5CPYH má dvoujádrový Celeron N3050 (1,60–2,16 GHz), dražší verze NUC5PPYH ale dostane rovnou nejrychlejší Braswell, čtyřjádrové Pentium N3700 (1,60–2,40 GHz, navíc má GPU s 16 EU). Obojí má TDP 6 W, ale chlazení je stále aktivní jako u výhřevnějších čipů Core. Paměť DDR3L (1333/1600 MHz) se instaluje do dvou slotů SO-DIMM, podporováno je ale maximálně 8 GB v 4GB modulech, 8GB zřejmě použitelné nejsou.

 

Jako obvykle je součástí bezdrátový modul (Intel Dual Band Wireless-AC 3165 do slotu M.2), který umí rychlé Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0, podporováno má být i bezdrátové připojení obrazovky přes Intel WiDi. Gigabitový Ethernet a zvukovka už jsou ovšem od Realteku. Zajímavé bude pro někoho asi také, že oba modely mají mít infračervený senzor pro dálkové ovládání. Co se konektivity týče, jsou zvenčí čtyři porty USB 3.0, z nichž jeden umí rychlonabíjení, HDMI a (zřejmě jen volitelně) D-Sub pro monitor. Mezi výstupy audia je vedle analogů také optický S/PDIF, což spolu s IR nahrává multimediálnímu využití těchto krabiček (Braswell by měl umět i akceleraci HEVC, jde ale asi o hybridní dekodér, jehož schopnosti mi nejsou známy).

NUC s procesorem Braswell (Zdroje: Liliputing, FanlessTech)

NUC s procesorem Braswell (Zdroje: Liliputing, FanlessTech) NUC s procesorem Braswell (Zdroje: Liliputing, FanlessTech) NUC s procesorem Braswell (Zdroje: Liliputing, FanlessTech)

Oba modely, tedy jak NUC5CPYH, tak NUC5PPYH, se údajně mají začít prodávat 8. června a mohly by snad být poměrně levné. Verze s Pentiem N3700 má přijít na 180 USD (odhadem něco přes 5400 CZK), dvoujádrová verze dokonce jenom na 140 USD (4200 CZK), což ale bude bez RAM a disku (na rozdíl od třeba nedávno uvedených Inspironů Micro). Po doplnění tedy mohou vyjít dráž než jiné alternativy.

Zdroje: FanlessTech, Liliputing