Hlavní navigace

Intel vám přetaktování na deskách bez Z87 nestrpí. Zablokuje ho mikrokódem

23. 7. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Koncem června (júna) a během července (júla) spustili všichni výrobci základních desek koordinovanou rebelii proti přetaktovávací politice Intelu. Výrobce procesorů jej dovoluje, jen pokud si koupíte odemčený procesor s vyšší cenou, nadto si ale musíte připlatit i za desku s čipovou sadou Z87. To se producentům desek ale nelíbilo, a tak v BIOSech zprovoznili alespoň možnost nastavit na výrobcích s levnějšími čipovými sadami H87, B85 a H81 násobič u již otevřených procesorů. Taktovat se tedy dnes dá na většině základních desek pro Haswell. Ukazuje se ale, že Intelu se vzniklá situace vůbec nelíbí a hodlá vše zase rychle vrátit do starých kolejí.

Jelikož nastavování násobiče procesorů zprovoznili všichni výrobci (vedle Gigabyte, Asusu a Biostaru také ECS, ASRock a již i MSI), leckdo včetně mě už asi spekuloval, že se tak děje s tichým souhlasem Intelu. Opak je však bohužel pravdou, neboť dle francouzského webu Hardware.fr procesorová jednička proti přetaktování na levnějších deskách naopak rázně zakročí. Jeho redaktorům totiž zástupci firmy sdělili, že tuto možnost zablokují, a to pomocí mikrokódu procesorů.

Aktualizace, která změnu násobiče na čipsetech jiných než Z87 zase zruší, má vyjít snad již tento týden (30. týden roku). To, že Intel použije k zalátání pro uživatele přínosné díry mikrokód, má nepříjemné důsledky. Na rozdíl od BIOSů, obsluhujícím desku a čipset, totiž výrobci základovek takovou aktualizaci nemohou účinně obejít či ignorovat. Mohou sice ve svých BIOSech nadále udržovat jen starou verzi mikrokódu, jenže tento „firmware pro procesor“ může do čipu nahrávat i operační systém. Ten novou verzi dostává v rámci svých vlastních aktualizací, a pokud mu Intel dodá zamčenou verzi, nahraje ji při bootu do vašeho CPU. A do třetice Intel tuto novou verzi pochopitelně již v továrně „nahraje“ do nově vyrobených CPU.

Haswell pro desktop: rub a líc
Haswell pro desktop: rub a líc

Byť by se teoreticky dalo aktualizaci mikrokódu z OS i BIOSu desky zabránit, je otázka, na jak dlouho vám přetaktování může vydržet. I pokud byste měli příhodný, dříve vyrobený procesor, Intel postupně může vydat mikrokódy i s dalšími opravami. Většinou nebývají kritické, nicméně nemožnost přechodu na nové verze je nepříjemná. Navíc je také možné, že Intel postupně dotlačí výrobce desek i k opětovnému stažení možnosti měnit násobič v BIOSu (ideálně až za nějaký čas, aby při tom nebylo příliš rámusu). V takovém nemilém případě byste již nemohli ani aktualizovat BIOS desky.

Čipová sada Z87...
Čipová sada Z87...

Neoblomnost Intelu je docela politováníhodná – minimálně pro nás uživatele. Společnost očividně nehodlá nijak slevit ze svých snah tvrdě omezovat přetaktování jen na dražší komponenty. Jedinou možností, jak se tomu bránit, je teď zřejmě dát nad tímto opatřením najevo všelidovou nelibost hlasitými protesty (podobně jako se „ulice“ ozvala kvůli DRM u konzole Xbox One; zde se ostatně také nejedná o nic jiného než o DRM). Otázka ale je, jakou šanci taková iniciativa má. Nejsem si jist, že by sebou polovodičový obr nechal nějak snadno hnout.

 

Zdroje: Hardware.fr, ThinkComputers