Hlavní navigace

Intel vydá desktopové Broadwelly Core i7-5775C a i5-5675C na Computexu

15. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nevím jestli se mi to jenom nezdá, ale zprávy o nadcházejících procesorech Intelu jako by nezvykle často připadaly na pátky. Dnes tu takovou položku budeme mít rovněž. Podle všeho se totiž provalil termín, kdy Intel uvede první desktopové 14nm procesory, a to čipy Broadwell pro platformu LGA 1150. Půjde o čtyřjádra s grafikou Iris Pro 6200, od jejichž procesorové části se toho původně mnoho nečekalo, nicméně budou odemčené a objevily se indicie, že přetaktování by u nich mohlo mít zajímavý potenciál.

Intel podle všeho zvolil k uvolnění těchto CPU na trh výstavu Computex 2015, jejíž letošní ročník je pořádán mezi 2. a 6. červnem. Uvádí to japonský web Hermitage Akihabara (www.gdm.or.jp), který v tomto směru mívá poměrně dobré informace. Podle jeho zdrojů se oba připravované modely, Core i5-5675C i i7-5775C, mají začít prodávat v první den, tedy 2. června – v Japonsku to má být ve čtyři hodiny odpoledne. Jestli se jedná celosvětový čas, kdy vyprší informační embargo, pak by u nás měl tento okamžik nastat v devět hodin ráno.

Procesor Devil's Canyon, odemčený Haswell Refresh pro platformu LGA 1150

Termín na Computexu 2015 se vesměs kryje s různými předchozími odhady, i když před časem se vyskytovaly také zvěsti, že by CPU mohla jít ven ještě v květnu. Ty se však zřejmě zakládaly na špatně pochopených slajdech a nepřesném citování, kdy mezi různými weby postupně vznikl jakýsi efekt tiché pošty. Nějaké pozdější datum naopak není moc pravděpodobné, protože už koncem srpna by měla přijít rovnou další generace Skylake s novou architekturou procesorových jader, ale i novou platformou LGA 1150.

 

Údajné parametry obou 14nm čtyřjader pro desktop už unikly před časem, informovali jsme o nich zde. Oba modely mají odemčené násobiče, ačkoliv nejsou označeny obvyklým písmenkem K, ale příponou C. Je tomu tak zřejmě proto, že jsou odvozeny z BGA řady R s grafikou GT3 a integrovanou eDRAM a mají snížené TDP 65 W, zatímco tradičně odemčené procesory spadaly do vyšších kategorií spotřeby (95 W, případně 84/88 W u Haswellu).

Zdroj: Hermitage Akihabara