Hlavní navigace

Xeon Sapphire Rapids má nové jádro Golden Cove a masivně lepší IPC. A bude i HEDT verze

21. 5. 2021

Sdílet

Zdroj: Bilibili
Vypadá to, že AMD bude mít brzo o dost tvrdší chleba nejen v noteboocích a desktopech, kde by Intel mohl letos získat prvenství v jednovláknovém výkonu s procesory Alder Lake, ale i v serverech.

První 10nm serverové procesory Intelu, Xeony Ice Lake, měly velké zpoždění a ač vedle nového efektivnějšího procesu přinesly i konečně novou architekturu jádra CPU, nestačí na 7nm Epycy od AMD. I proto, že ještě nepoužívají výrobní proces SuperFin, v němž teprve Intel vyřešil problémy své 10nm technologie). Vypadá to ale, že Intel by se mohl rychle vrátit do hry, protože jen rok po dlouho opožděném Ice Lake má vydat procesory Sapphire Rapids s až 56 jádry, které už právě opravenou verzi 10nm procesu budou používat.

Ale zejména, jak jsme se teď právě dozvěděli, také budou mít i úplně novou výkonnější architekturu jádra. Zatímco na Ice Lake se tedy čekalo skoro čtyři roky (od vydání Skylake-SP v roce 2017), teď naopak přijde nová architektura s výrazně lepším IPC už po roce, takže by se Intel opět mohl dostat na ztracený výkonnostní trůn.

Sapphire Rapids přinese do serverů stejné jádro, jaké bude mít Alder Lake

Původně se mělo za to, že procesor Sapphire Rapids bude vyráběný na 10nm procesu typu SuperFin a bude obsahovat jádra architektonicky podobná Tiger Lake, tedy architekturu Willow Cove. Ta má víceméně stejné IPC jako Ice Lake/Sunny Cove, což by pak určovalo i výkon procesorů Sapphire Rapids, který by stoupl díky vyššímu počtu jader a tomu, že by opravený 10nm proces umožnil výrazně vyšší frekvence, ale už ne o IPC.

Nyní ale přímo Intel potvrdil, že v procesorech Sapphire Rapids nebude jádro z Tiger Lake, ale již nová architektura Golden Cove z nadcházejících procesorů Alder Lake. Stalo se tak v patchi pro Linux, který zaslal zaměstnanec Intelu a který explicitně (dokonce i v komentáři) říká, že procesory Sapphire Rapids používají architekturu Golden Cove, výkonnější a modernější jádro. To by jinak asi také mohlo znamenat, že výrobní proces bude rovnou ještě o kus vylepšená technologie Enhanced SuperFin, protože Golden Cove je navržené pro ni.

Procesory Intel Sapphire Rapids mají architekturu CPU Golden Cove Procesory Intel Sapphire Rapids mají architekturu CPU Golden Cove (Zdroj: Kernel.org)

Sapphire Rapids budou tedy zdá se hodně zajímavé procesory. Jak už víme, Intel přešel na čipletovou stavbu a CPU je složené ze čtyř dlaždic. Viděli jsme dokonce už i rozpitvaný vzorek, z nějž se zdá, že je použité i pokročilé pouzdření Foveros. Některé verze mají dokonce mít i integrované paměti HBM2 či HBM2E jako cache. Ale toto CPU má pořád mít jen 56 jader, které by v případě Willow Cove byly ve výkonu na 1 MHz jen zhruba rovnocenné s jádry Zen 3 – jenže těch mají procesory AMD rovnou 64, takže by Intel tahal za kratší provaz.

Tip: Už unikly detaily next-gen Xeonů Sapphire Rapids: 56 jader, 350 W, 64 GB HBM2e uvnitř

Tip: Intel Sapphire Rapids je opravdu lepené CPU, delid ukázal čtyři čiplety. Uvnitř je i FPGA

Tip: Pitva Intel Sapphire Rapids: snímky CPU čipletu, 80 mesh bloků, EMIB a žádný IO čiplet

Použití jádra Golden Cove by to ale mohl o rázem změnit. V Alder Lake si od nich Intel slibuje až o 20 % lepší výkon na jedno jádro, navýšení IPC je tedy patrně takto významné. Toto by procesorům Sapphire Rapids mělo umožnit porazit ve výkonu 64jádra Epyc Milan se Zenem 3, byť až zhruba rok po jejich vydání. Jako bonus by pak měly podporu PCI Expressu 5.0 a DDR5 do doby, než by AMD bylo schopno kontrovat vlastní novou generací. Ta má ale přijít až koncem roku 2022 (ovšem s 96 jádry Zen 4 a 12kanálovými pamětmi by mohla stát za to a Intelu porážku vrátit).

Rozebraný procesor Sapphire Rapids s čiplety 01 Rozebraný procesor Sapphire Rapids s čiplety (Zdroj: YuuKi_AnS)

Galerie: Vzorek procesoru Intel Xeon Sapphire Rapids s čiplety a FPGA

Bude Sapphire Rapids-X: Intel opět uvede konkurenci pro Threadrippery

Pro nás to nejzajímavější je ale možná až v detailech. Kód pro Linuxu obsahuje náznak, že by se procesory Sapphire Rapids nemusely omezit jen na serverový výběh. Intel teď prakticky vyklidil pole highendového extrémního desktopu Threadripperům od AMD a nové Ice Lake se na platformu X299 vůbec nepodívalo. Nebo lépe řečeno, nepřineslo jejího nového nástupce, který byl očekáván. Ale právě Sapphire Rapids toto zdá se změní.

Kód, který daný patch mění, totiž zmiňuje „Sapphire Rapids-X“. A ono označení X nepatří k serverovým Xeonům, ale k highendovým procesorům, takže toto by mohlo znamenat, že od Sapphire Rapids konečně Intel odvodí výkonná Core i9 pro hidgendový/nadšenecký desktop (anglicky se mu říká zkratkou HEDT).

SLajd s parametry procesorů Intel Xeon Sapphire Rapids Zdroj VideoCardz Slajd s parametry procesorů Intel Xeon Sapphire Rapids (Zdroj: VideoCardz)

Zatím nevíme, jak se tato platforma bude jmenovat (X699?), ani kolik bude poskytovat jader, nebo kolikakanálový řadič pamětí bude mít. Ale její samotná existence je důležitá, protože momentálně tento segment v sortimentu Intelu úplně chybí (a doteď chyběl i v tom, co jsme věděli o roadmapách). A to je špatně, protože kde není konkurence, jsou vysoké ceny a také výrobci můžou ztratit motivaci hnát pokrok kupředu.

Existence procesorů Sapphire Rapids-X pro desktop je proto příjemné překvapení a zřejmě by tyto čipy (respektive čipletové soustavy) měly být pozoruhodné i technicky. Zatím je ovšem dost ve hvězdách, kdy se dostanou na trh, zda by to mohlo být už v průběhu příštího roku, nebo se tato platforma třeba zpozdí až do roku 2023.

DTZ24

Ovšem web VideoCardz uvádí, že výrobci desek už prý podle jeho informací pracují na základovkách pro tuto desktopovou verzi, tak se snad dá doufat, že její vydání by nemuselo přijít o moc později než vydání serverové verze.

Zdroj: VideoCardz, Kernel.org

Byl pro vás článek přínosný?