Hlavní navigace

iPhone s týdenní výdrží? Britská firma konečně vyrobila použitelný palivový článek

24. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Společnost Intelligent Energy (IE) vyrobila prototyp palivového článku pro iPhone, jenž se schová dovnitř těla telefonu, aniž by jej nějak zvětšil. Zvýší pouze jeho výdrž, dle výrobce až na týden. V prototypu iPhonu upraveného IE je schován jak klasický akumulátor, tak i kyslíko-vodíkový palivový článek. Klasický akumulátor je zřejmě menší a zbylý prostor vyplňuje malá chemická laboratoř.

Palivový článek od Intelligent Energy
Palivový článek (ne pro iPhone) od Intelligent Energy

Ta spojuje kyslík a vodík, čímž vzniká energie. A také voda a teplo. Na zádech telefonu jsou proto díry, kudy uniká vzniklá vodní pára. Telefon je připraven k okamžitému nabití. Skrz upravený sluchátkový konektor se do mobilu vpouští vodík, kyslík si článek zřejmě bere přímo ze vzduchu.

 

IE už chystá výrobu speciálních cartridgí, které by mohly nahradit tradiční akumulátory v mobilech (nejen iPhonech). Když už se podařilo palivové články miniaturizovat tak, že se vejdou i do těla tenkých smartphonů, jejich komerčnímu nasazení by nemělo nic bránit. Šéf IE Henry Winand ale stále mluví, že jde o technologii dostupnou „za pár let“. Jenže „za pár let“ je termín, o kterém se v souvislosti s mobilními články mluví už od počátku století…

Zdroj: The Telegraph

Byl pro vás článek přínosný?