Hlavní navigace

iPhony narazily na strop. Prodalo se jich stejně jako loni. iPad Pro tablety nezachránil

27. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Applu skončilo první čtvrtletí fiskálního roku 2016. V něm opět zaznamenal rekordy v klíčových ukazatelích. Tržby ve výši 75,9 miliardy dolarů jsou o necelá dvě procenta vyšší než před rokem. Stejný růst zaznamenal také čistý zisk, Apple během vánočního období vydělal 18,4 miliardy. Drobná navýšení čísel ukazují, že Apple se zřejmě blíží stropu. Pokud neuvede něco opravdu nového a velkého (auta, televizory…), jen stěží dostane tržby přes 80 a zisk přes 20 miliard. Stále však jde o úctyhodná čísla.

Totéž platí pro prodeje zařízení. Rostly jen iPhony, a to velmi mírně. Za poslední tři měsíce Apple prodal 74,8 milionu telefonů, kdežto loni 74,5 milionu. Na jednom utržil v průměru 690 dolarů. Nepočítáme-li úlety typu Vertu, běžné telefony nikdo neumí prodávat tak dobře jako Apple. Nicméně i on pomalu naráží na fakt, který trápí o ostatní výrobce. Nové smartphony už nebudou uživatelům dávat tolik důvodů k výměně staršího modelu.

3D Touch

iPady zaznamenaly další pád. Apple prodal 16,1 milionu tabletů (25% pokles), ale utržil na nich jen o 21 % méně než loni. Lidé tedy kupovalo méně, ale zato dražších modelů. Na tom má zřejmě podíl uvedený iPad Pro, který sice tabletový trh nezachránil, ale možná lehce kanibalizoval prodeje osobních počítačů. Apple totiž prodal 5,3 milionu Maců, o 4 % méně než loni. Doteď byl přitom jednou z mála firem s růstovým tempem.

Jiná „kusová“ čísla již Apple nezveřejňuje. Internetové a jiné služby včetně prodeje softwaru a hudby přidaly do pokladničky 6 miliard dolarů, o 26 % více než loni. Ostatní produkty jako Apple TV, Watch, Beats, iPody a další věci z Apple Storu utržily 4,4 miliardy (62% růst). Firma uvedla, že má aktuálně miliardu aktivních zařízení (Macy, iVěci a hodinky).

 

Luca Maestri, finanční šéf Applu, prozradil výhled na další čtvrtletí. V něm by měl Apple utržit 50 až 53 miliard dolarů s hrubou marží mezi 39 a 39,5 %. Loni v tomto období Apple utržil 58 miliard s marží 40,8 %. Apple má odhady vždy podhodnocené, ale i tak to vypadá, že firma v další růst nevěří. To mimo jiné vypovídá o jedné věci – firma v průběhu čtvrtletí nezačne prodávat nový 4" iPhone. Možná jej uvede, ale do obchodů půjde až od dubna.

Zdroj: Apple