Hlavní navigace

IT gulag? Rusku schází počítačoví specialisté, hledá je už i mezi vězni

11. 5. 2022

Sdílet

Zdroj: Depositphotos
Země se už delší dobu potýká s odlivem mozků a se zahájením invaze na Ukrajinu opustili Rusko další IT specialisté. Podle webu KrebsOnSecurity měla ruská Federální vězeňská služba oznámit, že plánuje využít odsouzené IT specialisty, kteří by mohli na dálku pracovat pro domácí technologické společnosti.

Podle ruských státních médií je v zemi neobsazených asi 95 tisíc pracovních míst v IT průmyslu. Podobné číslo však uváděli i před invazí. Ruská asociace pro elektronické komunikace (RAEC) ale odhaduje, že z Ruska odejde dalších 70 až 100 tisíc IT specialistů do zahraničí.

S nápadem měly přijít přímo ruské IT firmy. Sergej Bojarskij, místopředseda výboru ruské Dumy pro informační politiku, uvedl, že pokud skutečně existuje značný počet IT specialistů, kteří jsou již v Rusku uvězněni, stojí tato myšlenka za realizaci. V podstatě ale přinutí technicky zdatné lidi z vězeňské populace, aby vykonávali levnou práci v oblasti IT pro domácí společnosti. Bojarskij stojí v čele petrohradské pobočky strany Jednotného Ruska.

BBC uvádí, že v ruském vězeňském systému je v současné době téměř 875 tisíc vězňů. To je přibližně 615 vězňů na každých 100 tisíc občanů (v USA je ten poměr vyšší). Nucené práce jsou využívány ve 117 nápravných zařízeních a průměrná mzda odsouzených má být v přepočtu asi 281 dolarů.

U ajťáků by to zřejmě mohlo být více, ale není známo, kolik ruských vězňů je počítačově gramotných. Vězeňská služba uvádí, že platy některých odsouzených dosahují až na 200 tisíc rublů, to ale sami ruští novináři považují za velmi přehnané. Ivan Melnikov, viceprezident ruské pobočky Mezinárodního výboru na ochranu lidských práv, říká: „Kdyby to byla běžná praxe, kdyby bylo možné tak výrazně zlepšit jejich finanční situaci, lidé by utíkali do vězení.“

zdroj: KrebsOnSecurity via TechSpot