Hlavní navigace

Ivy Bridge na scéně a herní notebooky: přehled událostí za duben 2012

7. 5. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Technologické novinky, apríl, retro a témata

Začátek dubna byl samozřejmě ve znamení aprílových žertíků. Narozdíl od kolegů z ExtraHardware jsme nedělali žádné velké téma, ale jen menší novinku o tom, že Intel není spokojený se současnými Ultrabooky a začal vyrábět vlastní model. Vtípek, ke kterému posloužil postarší HP OmniBook 6000, byl odhalen téměř okamžitě, nicméně doufáme, že se nám povedlo alespoň část z vás nachytat a pobavit.

S tím souvisí i začátek nové rubriky pod všeříkajícím názvem Retro. Od dubna bychom rádi každý měsíc vzali nějaký starý notebook a podívali se, jak moc se od jeho dob notebooky změnily a co naopak zůstalo stejné – a také na to, jak konkrétní kus vypadá v roce 2012 a jak se s ním pracuje. První kus, který se v rubrice objevil, byl skutečně prastarý Siemens Nixdorf PCD-4ND s procesorem Intel 486DX, Windows 95 a hmotností cihly – na rok výroby 1995 ale vypadá stále docela k světu a má nepopiratelné charisma.

Ivy Bridge je konečně tady

Pokud aspoň trochu sledujete dění ve spotřebitelském segmentu informačních technologií, smršť článků o nové architektuře Intelu vás v posledních měsících nemohla minout. Koncem dubna se nám dostal do rukou první zástupce nových procesorů, postavených na 22nm výrobním procesu a využívajících nové trojrozměrné (Tri-gate) tranzistory. Jednalo se o čtyřjádro Core i7-3610QM.

Přehled událostí: duben 2012

Novince jsme naměřili zhruba 15-20 % nárůst výkonu oproti srovnatelným procesorům z poslední (druhé) generace pod názvem Sandy Bridge. To některé evidentně zklamalo a i my bychom rádi viděli i nižší spotřebu, nicméně si netroufáme tvrdit, že se Ivy Bridge nepovedlo – prostě jen nejde o takový skok, jako při uvedení Sandy Bridge. Pokud máte notebook využívající minulou generaci procesorů a stačí vám, nová architektura důvod k upgradu pravděpodobně nepředstavuje, ale pokud plánujete koupi něčeho nového, Ivy Bridge určitě doporučujeme, pokud můžete počkat ještě zhruba měsíc a půl – v té době by měla začít chodit na trh hlavní vlna nových notebooků.

Otestovali jsme také novou integrovanou grafiku v procesoru s označením Intel HD Graphics 4000. Ta se povedla výrazně lépe: nárůst výkonu je skutečně masivní a navíc (konečně) podporuje i DirectX 11, což minulé generaci, HD 3000, chybělo. Výkon stále nestačí na hraní ve vysokých detailech a rozlišeních, nicméně silné integrované Radeony HD v APU Llano od AMD dostaly rovnocenného soupeře. Samozřejmě nová generace APU označovaná jako AMD Trinity, která se také již blíží, nejspíš s kartami opět pořádně zamíchá, a vy se o tom co nejdříve dozvíte.

Výběr patnáctek, herní mašiny a značení Radeonů

Náš seriál o výběru notebooků se dočkal dalšího pokračování i v uplynulém měsíci. Tentokrát jsme se podívali na zub "univerzálním" nebo "multimediálním" patnáctipalcovým notebookům s cenami mezi 20 a 30 tisíci korun. Jde o notebooky, které tak trochu umí všechno – mívají výkonné procesory, slušně silné grafické karty, které zvládnou i hraní, a často i displeje s vysokým rozlišením. Nejsou malé a lehké, ale jsou ideální jako náhrady stolního počítače s tím, že transport není až takový problém jako u větších, sedmnácti či osmnáctipalcových monster.

 

Přehled událostí: duben 2012

 

A když už jsme u monster: v dubnu se mezi novinkami vyrojila i sada herních notebooků, o kterých jsme vám přinesli hned dva přehledy. Ten první se týkal MSI a nových řad GT a GE, z nichž každá obsahuje dvojici modelů; druhý přehled jsme nachystali pro značku Alienware, která přišla s novými generacemi svých herních mašin záhy poté.

Kromě toho jsme dva herní notebooky od MSI rovnou otestovali. Nejdříve se nám dostal do redakce starší, ale stále prodávaný model GE620DX – ten není vysloveně herní, jedná se spíše právě o onen multimediální, univerzální notebook zmiňovaný o pár odstavců výše; velmi příjemně nás překvapil jeho displej, který patří k tomu nejlepšímu, co můžete dnes u mobilních zařízení najít. O pár týdnů později to byl nejsilnější herní stroj nové generace tohoto výrobce, GT70 s výkonnou grafikou a právě i novým čtyřjádrovým procesorem Intel Ivy Bridge.

Přehled událostí: duben 2012

Tím recenze samozřejmě nekončí. Přinesli jsme také rozsáhlý test prvního patnáctipalcového Ultrabooku, který navíc přináší i optickou mechaniku a velmi silnou diskrétní grafiku. Jmenuje se Acer Aspire Timeline Ultra M3, vypadá úžasně, je opravdu výkonný a kdyby měl lepší displej, asi bychom jej Aceru jen tak nevrátili. Mimo to jsme se také podívali na zoubek dalšímu zástupci patnáctipalcových multimediálních notebooků, Pavilionu dv6-6c60ec s 1TB diskem a Radeonem HD 7690M XT od HP.

 

Také jsme doplnili náš přehled současných grafických karet. V březnu jsme přinesli informace o nových kartách Nvidia série GeForce GT(X) 6xxM, z nichž část využívá novou 28nm architekturu Kepler a část jsou přeznačené starší 40nm Fermi; nyní jsme se podívali i na současnou nabídku mobilních Radeonů (a zároveň jsme osvětlili lehký chaos ve značení karet AMD a také přeznačování, se kterým se nešetřilo ani zde). Při výběru nového notebooku s grafikou AMD vám článek určitě pomůže určit, jak je která grafika výkonná.

Nezapomeňte na příslušenství

Nejen notebooky živ jest náš server a proto jsme i v dubnu pokračovali s občasnými recenzemi příslušenství. Vzali jsme si na paškál myš ECO500 od Gigabyte s deklarovanou dlouhou výdrží, laserovým senzorem, pěti tlačítky a pěkným, symetrickým designem. Lesklý povrch nám nakonec ani nevadil, snad jen boční tlačítka by mohla být lépe dosažitelná. A za recenzi příslušenství by se dal považovat i test 7mm pevného disku od Western Digital, konkrétně modelu WD Scorpio Blue WD5000LPVT s kapacitou 500 GB. A nakonec jsme pro vás vyrobili i průvodce ovladači integrovaných grafik Intelu, které má naprostá většina dnes prodávaných notebooků.

Novinky mezi notebooky podle značek

Následuje seznam nových notebooků, o kterých jsme vám přinesli v uplynulém měsíci informace, rozdělený podle jednotlivých výrobců. Většina z nich se na trh dostane až koncem května, případně ještě později – snad všechny novinky jsou vybaveny procesory Ivy Bridge a v současnosti ještě především dvoujádra nejsou až tak úplně k dispozici.

Acer

Prvním podle abecedy je Acer. Ten se ovšem vyřádil už o měsíc dříve na CeBITu, kde představil celé nové řady (Aspire V3, V5, M3 a S5) a o těch jsme psali již v březnu. Minulý měsíc jsme vám nicméně přinesli recenzi nového patnáctipalcového Ultrabooku Acer Aspire TimelineU M3; následně jsme vás informovali i o zahájení jeho prodeje a dostupných konfiguracích. Za zmínku stojí, že ta nejzákladnější se prodává za patnáct tisíc – to opravdu není za takto lehký a tenký Ultrabook mnoho, i když hardwarová výbava je v takovém případě samozřejmě výrazně slabší než u vyšších modelů.

Přehled událostí: duben 2012

Také jsme vás informovali o uvedení série Aspire V3 – lesklých, relativně levných, multimediálních notebooků, které vzhledově navazují na starší řadu Aspire TimelineX. A mimochodem, jeden z modelů by měl být již na cestě do redakce, takže se recenze dočkáte co nevidět. Lesklé provedení nás trochu děší, ale snad to Acer nahradí jinde.

Apple

U jablečného výrobce bylo minulý měsíc relativní ticho po pěšině, tedy alespoň co se notebooků týče. Zaslechli jsme pouze ne zcela podložené zprávy o upgradu MacBooků Air na Ivy Bridge – což se ale samozřejmě dá čekat, je to nevyhnutelné; otázkou je pouze kdy se tak stane.

 

Kromě toho jsme vás informovali o vyjádření nynějšího ředitele společnosti Tima Cooka, který prohlásil, že kombinace tabletu a notebooku, kterou se snaží prosazovat Intel v podobě Ultrabooků s dotykovými displeji (viz Lenovo IdeaPad Yoga nebo koncept Intel Letexo) je nesmysl. Co myslíte, má pravdu?

Asus

U Asusu se toho objevilo více. Levná série K dostane nového zástupce s označením K55. Dostane Sandy Bridge, grafiku GeForce GT 630M a pravděpodobně velmi dobrý poměr výkonu a ceny. Na to většina zákazníků slyší a novinka nevypadá vůbec špatně. Řada patnáctipalcových Asusů K se rozroste také o model K53TK, příbuzného nedávno recenzovaného K53TA; opět se bude opakovat konfigurace od AMD s APU Llano a diskrétním Radeonem HD a to vše v duchu série za poměrně nízkou cenu.

Přehled událostí: duben 2012

Dále se již pomalu prodává nová generace herních mašin značky, konkrétně model G55VW, který nedávno šel do prodeje v USA. A na opačném konci nabídky stojí neméně zajímavá novinka: výborné Zenbooky se dočkají druhé generace s označením Prime, resp. UX31A (13,3") a UX21A (11,6"). Měly by obsahovat nové procesory a integrované grafiky, Full HD displeje (což na třinácti palcích bude možná až trochu moc – ale nevynášejme soudy předem) a výrobce také slibuje, že napraví neduhy první generace, konkrétně ne zrovna ideální touchpady a hlavně klávesnice.

Fujitsu

Z Japonska k nám dorazila tentokrát jen jedna zpráva o několika nových Lifeboocích s novými procesory. Fujitsu Lifebook AH532 navazuje na docela povedený model AH531; LH532 bude téměř stejná, jen s menší (14") úhlopříčkou. Nedostatek novinek v dubnu mimochodem brzy napravíme separátním článkem o předváděčce části portfolia značky pro rok 2012.

HP

Tento výrobce byl za duben asi nejaktivnější. Nejdříve jste si mohli dočíst o celé řadě nových Pavilionů, k tomu se brzy přidalo uniklé info o novém pracovním Elitebooku 8470p – u toho se oproti minulé generaci (8460p) změní pouze procesor, integrovaná a čipset, vše ostatní zřejmě zůstane stejné. Proč měnit něco co funguje, že? Později se objevily další informace o čtrnáctipalcovém Pavilionu dm4, jehož minulou generaci jsme testovali pár měsíců zpátky. HP u nás také celý duben mělo speciální akci, kdy k nově koupeným notebookům přidávalo zdarma tiskárny.

Nakonec se objevily i zprávy o tom, že Acer již není jediný, kdo dělá patnáctipalcový Ultrabook. HP odhalilo svoji řadu Envy, respektive modely Envy 4 a Envy 6. Čtyřka se záhy poté začala prodávat, bohužel však zatím pouze v Číně, u nás si ještě počkáme, pokud se sem novinka vůbec dostane.

Lenovo

Číňané z Lenova se činili a kromě aprílového vtípku s vesničkou Lenovo u bulharského Plovdivu nás výrobce doslova zasypal tentokrát již vážně míněnou salvou nových modelů. Nejdříve to byl netbook IdeaPad S206 s APU od AMD.

Přehled událostí: duben 2012

Pak následovala nadílka pracovních notebooků: ThinkPad L430 a L530, TP Edge E430 a E530 a prémiová řada X v klasické verzi X230 a také X230t s otočným, dotykovým displejem (tedy tablet v původním smyslu). To vše završil únik informací o ThinkPadu T430 díky nabídce notebooků pro studenty na webu americké St. John's University.

MSI

Dění u MSI jsme pokryli z velké části už v první kapitole článku – tentokrát toho bylo docela dost. Na trh se dostávají nové herní mašiny značky a my jsme důkladně otestovali nejvýkonnější a největší z nich, model GT70. Jedna z velmi zajímavých vlastností však v naší konfiguraci chyběla. Máme na mysli systém SuperRAID, dvojici mSATA SSD zapojených v režimu RAID0, což úložišti dodává až neuvěřitelné přenosové rychlosti. Na webu TechPowerUp! se k takto vybavené konfiguraci dostali a tak se přece jen můžete podívat na pár testů a fotky celého řešení.

Kromě toho se u značky objevil zřejmě první notebook na světě, vybavený APU Brazos od AMD ve druhé generaci (2.0). Jedná se o model MSI L2700, k nám do Evropy se však zřejmě oficiálně nepodívá.

Sony

Napilno měli i v Sony a na světlo se začaly dostávat informace o nabídce pro rok 2012. Levné modely CA a CB navazují na starší řady známé i u nás; nová řada E by prý měla dostat možnost pohybového ovládání, trochu podobného Kinectu (ovšem řešeného softwarově přes webkameru). Dále se objevily informace o modelu Vaio E 14p, čtrnáctce s rozlišením 1600 × 900 bodů, grafikou AMD Radeon HD 7670M a jak jinak než čtyřjádrovým procesorem Ivy Bridge.

AMD

Kromě výrobců notebooků jsme zaznamenali také řadu novinek od výrobců komponent. Prvním z nich je AMD, které hned zkraje přišlo se zprávou, ve kterou jsme pomalu již přestávali doufat: grafiky AMD (mobilní Radeony HD) dostanou vylepšený systém bezešvého přepínání mezi integrovaným a diskrétním grafickým čipem. Současný systém AMD Switchable Graphics je řekněme ne zrovna ideální, nový systém s doufejme sedícím názvem Enduro by to měl konečně spravit a být minimálně na stejné úrovni jako perfektní Optimus od konkurenční Nvidie. Nezbývá než doufat, že se AMD v tomto ohledu podaří a pomůže to mobilním Radeonům k většímu rozšíření – nejsou to špatné čipy, ale horší přepínání a obecně softwarová stránka jim u mnoha uživatelů zbytečně škodí.

 

Přehled událostí: duben 2012

 

Vlajková loď AMD na poli grafických karet pro tento rok, highendový model Radeon HD 7970M, šel konečně k výrobcům a brzy se tak dočkáme notebooků s touto velmi silnou grafikou i na trhu pro koncové uživatele. Zápůjčku máme již rozjednanou, takže se snad co nejdříve dočkáte pořádného testu. A také jsme vám přinesli pár shrnujících informací o nových chystaných architekturách Brazos 2.0 a Trinity; o těch se dozvíte více snad již v květnu.

Intel

O Intelu píšeme pořád dokola, ale co naděláme, když pořád chrlí další a další zajímavosti. Většina z těch, které jsme nezmiňovali v minulé kapitole, souvisí s Ultrabooky. Dominantní výrobce na poli mikroprocesorů a integrovaných grafických řešení chce pro Ultrabooky tenčí, 5mm pevné disky (v současnosti považujeme i 7mm disky za "ultratenké", takže bude potřeba ještě o kus pokročit s technologiemi); unifikované, tenké optické mechaniky, pokud tedy budou osazovány, a také jednotné akumulátory. Těžko říct, zda by to bylo dobře či špatně – použití stejných baterií napříč celou kategorií by mohlo dost omezit možnost volby, nicméně pokud by se jednotný akumulátor podařil, mohlo by to vyřešit problémy s výdrží některých Ultrabooků, které v našich redakčních testech v některých případech "umírají" po méně než čtyřech hodinách.

MMF23

Přehled událostí: duben 2012

K tomu přišel polovodičový gigant s ukázkovým prototypem hybridu mezi tabletem a Ultrabookem nazvaným Letexo – tedy přesně s takovým zařízením, o kterém Tim Cook tvrdí, že je nesmyslné (viz začátek kapitoly, část o novinkách u Apple). A nakonec se objevila zpráva o tom, že čipové sady pro další generaci procesorů Intelu, Haswell, by měly mít v ideálním případě poloviční spotřebu oproti současné generaci. Nepleťte si to se spotřebou samotných procesorů, o těch se zatím nehovořilo; spotřeba čipsetu je nicméně separátní problém a Intel jej delší dobu příliš neřešil, takže je jedině dobře, že si této oblasti začal také všímat.       

Byl pro vás článek přínosný?