Hlavní navigace

Já jsem Satoši Nakamoto, tvrdí Australan. Poskytl důkazy o tom, že je autorem bitcoinu

Sdílet

Zdroj: Redakce

Loni na podzim odhalily magazíny Wired a Gizmodo údajnou identitu Satošiho Nakamota, autora kryptoměny Bitcoin. Měl jím být 45letý australský počítačový expert Craig Steven Wright, vedlo k němu několik zdrojů. Nebylo by to ale první mylné odhalení, již v roce 2014 tvrdil Newsweek, že pravým otcem bitcoinu je Dorian Nakamoto. Ten zprávu rázně popřel.

Zmíněný Craig Steven Wright se k autorství po půl roce sám přihlásil. S listy The Economist, BBC a GQ Magazine udělal rozhovor a novinářům ukázal několik důkazů svědčících o tom, že bitcoin vytvořil právě on.

Craig Steven Wright je prý otcem bitcoinu
Craig Steven Wright je prý otcem bitcoinu (foto: BBC)

Satoši je mrtvý,“ říká Wright s tím, že jeho virtuální identita byla prozrazena. Od podzimu jej prý lidé stále oslovují a vycházejí o něm nesmyslné články. Vystoupením ze stínu a odhalením skutečné pravdy chce ochránit svou rodinu i práci. Jeho jméno odkazuje na japonského filosofa Tominaga Nakamota žijícího v 18. století. Kde se inspiroval Satošim, však neřekl. Nadále chce ale žít v ústraní a vyhýbat se veřejnosti.

The Economist tvrdí, že jim Wright ukázal privátní klíč, kterým kdysi podepsal vytěžené bitcoiny (blok 9). Ty pak poslal Halu Finneymu, jde zřejmě o vůbec první bitcoinovou transakci, takže je pravděpodobné, že peníze musel poslat sám autor. Stejným klíčem v minulosti podepsal i jiný text – odmítnutí Jeana Paula Sartrea převzít Nobelvou cenu za literaturu.

Cena bitcoinu v průběhu času
Cena bitcoinu v průběhu času, po roce propadů už zase roste (foto: Blockchain)

Wright listu ukázal, že vlastní privátní klíč i k bloku 1, ale ten se redaktorům ještě nepodařilo ověřit. Jiný text už novinářům podepsat nechtěl. Další bitcoiny prý posílat nemůže, protože nyní patří svěřeneckému fondu. A zřejmě už neposkytne ani další důkazy, protože prý nechce skákat, jak kdo píská. Jenže bez podepsání dalšího nezávislého textu bude jeho autorství stále zpochybňováno. Dave Kleiman, který je považován za spoluautora kryptoměny, již zemřel. Po smrti je rovněž Finney, takže ani on nepotvrdí, jestli je Wright skutečným Nakamotem.

Tak či onak, budoucnost bitcoinu už na Nakamotovi ani Wrightovi nezáleží. Dnes jde o open source síť žijící vlastním životem. Pokud ale Wright mluví pravdu, vlastní nemalou část peněz v oběhu. Aktuálně je vytěženo 15,5 milionu bitcoinů a Nakamoto jich drží okolo milionu. Aktuálně se obchoduje s cenou zhruba 450 dolarů za bitcoin.

 

Oživeno: Komunita na reddit.com/r/bitcoin odhaluje nesrovnalosti v důkazech Craiga Wrighta a tvrdí, že si to celé vymyslel. Gavin Andresen, jeden z nejdůležitějších lidí v Bitcoin Foundation tvrdí, že ses Wrightem sešel a ten jej dokázal přesvědčit. Na Redditu se už spekulovalo, že blog Andresena musel někdo hacknout, ale sám pak ve fóru potvrdil, že mu Wright podepsal jeho vlastní text privátním klíčem z bloku 1.

Zdroj: The Economist, Craig Wright