Hlavní navigace

Google zveřejnil stránku s volebními trendy, Češi hledají hlavně Babiše a Piráty

6. 9. 2021

Sdílet

Zdroj: Depositphotos
Google v souvislosti s říjnovými volbami do poslanecké sněmovny spustil web s volebními trendy. Stránka v reálném čase zobrazuje, jaké strany či politiky lidé před volbami vyhledávají. Web bude v provozu do začátku října a volby se konají ve dnech 8 a 9. října.

Data pocházejí přímo z vyhledávání Googlu v rámci Česka. Web je poté interpretuje v grafech a animacích. Prohlédnout si je můžete na adrese goo.gle/VolebniTrendy.

Mezi nejvyhledávanější slova v souvislosti s volbami patří inkluze, wahlomat (zde je souvislost s německými volbami a jde o různé volební kalkulačky) a švýcarská demokracie (jedna z nových stran).

https://public.flourish.studio/visualisation/7071388/

Trendům ve vyhledávání se někdy říká duch doby, protože ilustrují, co právě hýbe společností. Logicky se v nich tak projevují i blížící se volby. Lidé si například zjišťují, kdy se volby konají nebo kdo v nich kandiduje. Data z vyhledávání na internetu ale určitě nelze zaměňovat za data z tradičních volebních průzkumů,“ upozorňuje tisková mluvčí společnosti Alžběta Houzarová.

Google Trendy – Nejvyhledávanější strana dle regionů Google Trendy – Nejvyhledávanější strana dle regionů

Za minulý týden měl největší podíl na vyhledávání předseda hnutí ANO a majitel Agrofertu Andrej Babiš, celých 70 %. Na druhém místě potom nejvíce lidí vyhledávalo předsedu Pirátů Ivana Bartoše. Z politických stran jsou ve vyhledávání momentálně nejpopulárnější Piráti, kteří vedou ve všech regionech kromě Pardubického, Královéhradeckého a Karlovarského kraje, kde je největší zájem o SPD.

zdroj: Google