Hlavní navigace

Jak Google získává miliony uživatelů Google+ a Gmailu? Automaticky zakládá účty

23. 1. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

V blogosféře se řeší nová „aféra“, jak Google+ přišel tak rychle k 90 milionům uživatelů. Inu, zřejmě silou. Při založení nového účtu Google ID totiž automaticky vytvoří i profil na Google+ a schránku v Gmailu (těch je už 350 milionů).

Tento krok už byl potvrzen v novém Androidu Ice Cream Sandwich, vynucení profilu už je součástí dialogu také při registraci na desktopu. V něm je rovněž vyžadováno, aby nový uživatel uvedl datum narození a pohlaví. Telefonní číslo je pouze jako volitelná položka.

Google

Google má velkou výhodu oproti zakladatelům Facebooku nebo Twitteru. Ti museli vybudovat silný marketing, který se zúročil až po letech. Google jen využije své síly, neboť je jedničkou na webu. Na každé stránce ve vyhledávači je v černém pruhu odkaz na přihlášení, případně registraci nového účtu. S Google ID teď nové účty dostanou i službu Profile (Google+) a Gmail.

Vzhledem k tomu, že nově registrované adresy už používají výhradně doménu @gmail.com, je možné, že byly poštovní účty zakládány automaticky i dříve.

Nicméně jak Google+ Profile, tak i Gmail lze zpětně zrušit a nechat si pouze Google ID k přihlašování do ostatních služeb. Stačí v přehledu účtu zatrhnout Smazat profil a odebrat přidružené funkce sociální sítě Google+. A pro Gmail platí tento odkaz a položka Trvale odebrat službu Gmail.

Bohužel nevíme, kdy přesně Google tuto registraci nasadil. Přišlo se na ní až nyní, ale klidně už může být stará tři měsíce, kdy byl Google+ uvolněn k veřejnému použití. Nicméně automatické zakládání profilu spíš ovlivní až další miliony uživatelů. Ti první se pravděpodobně rekrutovali z dříve registrovaných účtů, který byl Google+ také „nenápadně“ podbízen.

PS: Stále funguje i starý dialog pro tvorbu „čistého“ Google ID.

Zdroj: Google Operating System