Hlavní navigace

Jak Obama věděl o hacku KLDR na Sony Pictures? NSA prý Korejce už čtyři roky sleduje

19. 1. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

FBI a prezident Obama před měsícem veřejně obvinili Severní Koreu z útoku na Sony Pictures, kvůli kterému se na internet dostaly soukromé dokumenty a nevydané filmy. Bylo to poprvé, co USA nařkla cizí vládu z kyberútoku. Proč ta jistota?

List New York Times včera vydal článek popisující, jak hackeři NSA už více než čtyři roky sledují hackery z Koreje. Do korejských počítačů se dostali skrz malware, který se šířil přes čínské sítě (hlavní propojovací linka KLDR se světem) a malajské (ty KLDR sama využívá ke kyberšpionáži). Původně chtěli Američané sledovat jen nukleární program Kim Čong-Una, ale nakonec stopovali také práci korejských hackerů.

 

Těch korejská rozvědka podle dokumentů a zdrojů NYT zaměstnává asi 6000, část jednotek sídlí v Číně. Podle New York Times pomáhali USA také jiní spojenci a experti z Jižní Koreje.

Když tedy NSA sledovala korejské hackery ještě několik let před útokem na Sony, proč studio nebylo na nebezpečí upozorněno? Podle zdrojů NYT prý zpravodajská služba nemohla pochopit závažnost celé situace. Útok prý byl hodně opatrný, Sony se podle všeho chytilo do phishingové sítě. Korejští hackeři podstrčili zaměstnancům ve studiu falešnou přihlašovací stránku, odkud zjistili jméno a heslo pro přístup do systémů.

Byl pro vás článek přínosný?