Hlavní navigace

Apostrof: Jak napsat apostrof na klávesnici nebo pomocí klávesové zkratky?

Sdílet

Zdroj: freepik
Jasným znakem cizojazyčných textů je přítomnost tzv. apostrofu (anglicky apostrophe). Co však už na první pohled nemusí být tak zřejmé, je správný zápis tohoto znaku. V tomto článku si řekneme, co je apostrof a kde jej nalézt na klávesnici nebo jak se píše apostrof pomocí klávesových zkratek.

Co je apostrof a kdy se používá?

Apostrof (někdy také odsuvník) se řadí mezi interpunkční znaménka, která se v běžném textu označují vypuštěním jednoho nebo více znaků. Apostrofy dělíme na dva typy – strojopisný a typografický.

  • Strojopisný – používaný spíše programátory při psaní kódu
  • Typografický – podle zvyklostí spíše používaný v normálním textu

Apostrof v češtině se používá velmi zřídka. Nalézt jej můžete například v archaismech, ve staročeštině, kde se používá ve spojení typu ty’s (ty jsi) nebo viděl’s (viděl jsi), ale i ve slovech převzatých z cizích jazyků.

Daleko větší využití nachází apostrof v angličtině nebo dalších v cizích jazycích. Konkrétně ve zmiňované angličtině se používá ve složených tvarech slov, jménech a přivlastňovacích nebo nespisovných výrazech.

Jaká je pro apostrof zkratka?

Ačkoliv je zápis apostrofu jednoduchý, můžete si jej snadno splést s jinými jemu podobnými znaky. Vizuálně se nemusí jednat o velký rozdíl, avšak pokud chcete mít svůj text do puntíku přesný, je dobré vybrat ten správný znak pro apostrof.

Jak napsat apostrof na klávesnici

Marně přemýšlíte, jak se dělá apostrof na české klávesnici? Nejsnadnější zápis strojopisného apostrofu probíhá ve středové části klávesnice. Stiskněte Shift a poté najděte u Enteru (vlevo nebo nad) klávesu, na které jsou znaky obráceného lomítka \, svislé čáry |, přehlásky nebo strojopisného apostrofu ‘. Záleží na typu layoutu vaší klávesnice.

levý nebo pravý Shift + \

Zápis apostrofu na klávesnici Zápis apostrofu na klávesnici (zdroj: cnews.cz)

Jak psát apostrof pomocí klávesových zkratek

Typografický apostrof napíšete pomocí klávesové zkratky levý Alt + napsání čísla 0146.

levý Alt + 0146

Klávesová zkratka pro typografický apostrof Klávesová zkratka pro typografický apostrof (zdroj: cnews.cz)

Strojopisný apostrof napíšete pomocí klávesové zkratky levý Alt + napsání čísla 039.

levý Alt + 039

MM_AI

Klávesová zkratka pro strojopisný apostrof Klávesová zkratka pro strojopisný apostrof (Zdroj: cnews.cz)

Zápis apostrof znaku v Unicode a HTML kódu

Při tvorbě webových stránek se vám jistě hodí i znalost zápisu apostrofu pomocí Unicode nebo HTML kódu. Ten vypadá následovně:

Typografický Strojopisný
Unicode U+2019 U+0027
HTML kód '

 

Byl pro vás článek přínosný?